Poikaa kiustaan "väärän" seuran fanittamisesta, "oikea" vastasi pojalle ihanasti
http://www.iltasanomat.fi/sm-liiga/art-1443857066451.html
Rauman Lukko official:
"Tervehdys Tino,
olet selvästi hieno nuorimies, ennen kaikkea rohkea ja päättäväinen. On hienoa kuulla, ettet suostu edes kovan painostuksen alla vaihtamaan kannattamaasi seuraa vain sen takia, että koulutoverisi niin haluaisivat. Tuollaisella uskolla ja rakkaudella omaan asiaan tulet tekemään elämässäsi vielä paljon hienoja asioita. Juuri sellaisia asioita, joista sinä tykkäät ja nautit.
Jokainen joukkue haluaa sinun kaltaisesi kannattajan, joten Ässät on varmasti erittäin ylpeä siitä, että heillä on tukenaan sinut, joka seisot oman joukkueesi tukena tilanteessa kuin tilanteessa. Joukkueille ja seuroille kannattajien tuki on erittäin tärkeää ja korvaamatonta. On hienoa nähdä kuinka kannattajat kantavat ylpeinä seurojensa värejä, kuten sinä tuossa äitisi laittamassa kuvassa kannat punaista ja mustaa. Mutta kiusaamisen syy se ei saa olla, kuten ei mikään muukaan.
Loppujen lopuksi kaikkien pelipaitojen, huivien ja kannatuslippujen alla, meille kaikille tärkeintä on peilikirkas jää, maila ja musta kiekko, laji nimeltä jääkiekko. Me olemme siis kaikki saman asian kannattajia, yhdessä. Toivomme, että myös koulutoverisi ymmärtäisivät tämän. Heille voit välittää meidän terveisemme: Sinikeltainen ei kiusaa!
Äitisi kertoo, että käyt koulua Eurajoella. Koska koulukiusaamista vastustava koulukiertueemme kiertää tänä vuonna Rauman lähikuntia, saattaa olla, että tapaamme.
Pelaa ylpeänä logollesi myös tästä eteenpäin, Tino!
Tsemppiä kouluvuoteen ja kiekkokauteen,
toivottaa Rauman Lukko"
Tuli älyttömän hyvä mieli tästä ja Lukon postauksen sekä alkuperäisen postauksen kommenteista!
Varsinkin kun lukee tuon yhden aivopieruja tällä palstalla "miksei kiusattu voi vaan muuttua ja olla kuten muutkin", "ei oo kiusaajan vika, jos kiusattu haluaa olla erilainen".
Kiusaaja on aina väärässä! Mölyt voi pitää myös mahassaan!
Ei voi muuta sanoo ku hattua nostaa!