Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Näin saat ihmiset pitämään sinusta

Vierailija
29.09.2015 |

Huomasitteko tämän:

http://www.iltalehti.fi/mieli/2015092820433812_md.shtml

Aika ilmiselviä juttuja, mutta minulle on jostain syystä hankalaa keksiä kevyitä small talk -kysymyksiä keskustelukumppaneille. Tai jälkikäteen niitä kyllä keksii, mutta tilanteessa ei tule mitään järkevää ulos. Lisäksi usein möläytän omia mielipiteitäni ja tajuan vasta jälkikäteen että toinen saattoi pitää minua epäkohteliaana. Joo, olen hylkiö. Onko muita samanlaisia paikalla?

 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikemminkin: näin saat näytettyä tehokkaasti muille lyhyessä ajassa, että et tuomitse, sinulle voi sanoa mitä tahansa ja muiden ei tarvitse kuunnella sinun juttujasi, koska olet niin valmis kuuntelemaan vain muita.

Vierailija
2/2 |
29.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta tuokin, onhan se vähän teennäistä. Toisaalta kyse on hyvistä käytöstavoista ja siitä että osoittaa kiinnostusta muihin. Toisiltahan tämä käy ihan luonnostaan ja usein tällaiset henkilöt ovat hyvin suosittuja. Itse omaisin mieluusti taidon käyttää noita kikkoja, mutta ei se jostain syystä vain onnistu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla