Onko täällä ketään, joka ei tuomitse 1v3kk:n ikäisen lapsen tarhaanviemistä? Ja isoveli 4 v. aloittaisi myös.
Syyt taloudelliset, äkillinen asumiskustannusten nousu.
Kommentit (21)
Ovat vain näitä historiasta ja realiteeteista tietämättömiä, äänekkäitä fundiksia, jotka pitävät kovaa mekkalaa asiasta. Kautta aikain on lapset hoidettu työn ohella muualla.
Eiköhän suurin osa ole järkeviä ihmisiä täälläkin, ja ymmärrä että perheet ja tilanteet ovat erilaisia.
NiVierailija:
Eiköhän suurin osa ole järkeviä ihmisiä täälläkin, ja ymmärrä että perheet ja tilanteet ovat erilaisia.
oma lapsemme aloitti päiväkodissa 1v1kk iässä ja kaikki on mennyt loistavasti. Hoitouraa takana nyt 4kk.
Päiväkodit ovat ihan mukavia paikkoja.
ja viimeisenä päivänä lasta hakiessa, tarhan vanhin täti piti saarnan kuinka lapsen oikea hoitopaikka on koti ja hänen lapsensa eivät koskaan ole olleet päiväkodissa jne. Tuli vähän kökkö olo. Tämä täti siis vuosia ko. paikassa työskennellyt lastenhoitaja. Miten pystyy tekemään tuommoista työtä, jos ei itsekään siihen usko?
terv. ap (ja kiitos vastauksistanne)
Vaihtaisivat alaa! Jos eivät parempaan pysty. Lapseni hoitopaikassa ei onneksi ole moisia tätejä, ovat sitä mieltä että hoitopaikka on hyvä ja mukava paikka lasten olla. Tekisi työnsä niin, että siellä on lasten hyvä olla..
Perheiden tilanteet ovat erilaisia ja oikeasti en usko että kovinkaan moni jaksaa vaivata päätään toisten ratkaisuilla. Tämän palstan antamiin vastauksiin ei kannata luottaa, täällähän tuomitaan kaikesta mahdollisesta. Enkä edes usko että monikaan oikeasti seisoo sanojensa takana, saati sitten että uskaltaisi niitä irl julki tuoda. Tämä on keskustelupalsta jossa mehevimmät keskustelut/riidat saadaan aikaan juuri noilla provosoivilla mielipiteillä ja toisten arvostelulla. Monessa ketjussa olen ollut sitä mieltä että kaikki nuo tuomitsevimmat kopmmentit ovat lähetneet yhden ja saman kirjoittajan näppistöstä, vieläpä ihan ärsytysmielessä.
jotka on meneet tarhaan suunnilleen tuon ikäisinä. Hyvin on selvinneet aikuisiksi saakka:)
enkä usko, että suurin osa ihmisistä tuomitsee. Tulee vain harha siitä, koska tuomitsijat ovat niitä kovaäänisimpiä tuomaan mielipiteensä julki.
jos ei osaa laskea asumiskustannuksia ennen kuin tekee lapsia.
Ja _kenellekään_ ei voi olla yllätys korkojen nousu tms.
hoidon tuottajalle ja hoitopaikan esimiehelle, ei tommosta paskaa tarvii sietää.
Meillä tulee ikkunat, julkisivu, katto ja putket... vastike nousee 500 e/kk kerralla.
t ei ap ja myös 1 v 3 kk lapsen päiväkotiin vienyt ja tyytyväinen :)
Vierailija:
jos ei osaa laskea asumiskustannuksia ennen kuin tekee lapsia.Ja _kenellekään_ ei voi olla yllätys korkojen nousu tms.
Ja sille joka sanoi että pitäisi osata laskea asumiskustannukset ennen lasten tekoa niin meillä ainakin se oli hiukkasen vaikeeta kun aso:lta tuli huhtikuussa ilmoitus että syyskuussa hoitovastikkeet nousee 100e ja muut vastikkeet oli juuri tammikuussa nousseet 40e. 140e on iso raha jos sitä pitää yhtäkkiä maksaa säännöllisesti.
mutta kyllä nekin osaa ennakoida talon iän yms. perusteella. Ja aina pitää olla puskuri sellaisten varalta.
Normaalissa maailmassa kukaan ei tuomitse.
Tulet ap huomaamaan, että kaikki menee hyvin ja täällä vaan viljellään turhaa pelottelua. Olen usein sekä ystäväpiirissä että töissä jakanut kokemuksia lapsen pienenä hoitoon -aiheesta ja kaikilla on mennyt tosi hyvin, vaikka etukäteen jännittikin.
pikkuiset pyörivät pihalla yksinään, laittavan suuhun mitä sattuu. Sitten kun huomataan, että äiti onkin portilla tulossa hakemaan niin aletaan etsiä että missäs se pikku ville on.
Monet tarhan tädit ovat työhönsä kyllästyneitä ja tekevät vain pakolliset hommat. Pieniä ei pidetä edes sylissä.
olin harjoittelijana päiväkodissa ja monesti löysin pieniä ties mistä puskista yksin pyörimässä. Hoitajat vain juorusivat pihalla
Mieti tarkkaan mihin lapsesi hoitoon viet!!
siis vievät vauvan hoitoon, koska " pää ei kestänyt" , voi voi on elämästä vielä paljon oppimista.
Taloudellinen tilanne on eriasia. Toivottavasti pienelle ei tule kovin pitkiä hoitopäiviä ja pääsisi pieneen ryhmään. Hyvä pph olisi kaikkein paras.
Hoidossa oleminen on lapselle työtä.
nimim. oma lapsi tarhaan 11k ja äiti kouluun, kun ei kotona pää kestänyt.