saiko vauvasi pahoja sivuoireita rotavirus rokotteesta? meidän vauva sai :,o(
reppana sai rokotteen maanantaina ja edelleen vatsavaivoja.
maanantaina oli lähinnä väsynyt ja näki että hänellä on pahoinvointia. tiistaista lähtien maito maistunut huonosti, paljon ilmavaivoja.
Tänään pahin päivä.
Pakkauksen mukaan virusta ulosteessa jopa 7 päivän ajan. Näyttää pitävän paikkansa sillä vauva todella kipeä ja itkeskelee ilmavaivoja.
Kommentit (19)
Toivottavasti menee pian ohi... Kuinka vanha pikkuinen on?
saaneilla oli yhtä paljon " sivuvaikutuksia" kuin rokotteenkin saaneilla. Toivottavasti kutienkin paranee pian, johtui sitten rokotteesta tai muusta!
Ihan hyvä niin. Ihmettelem kyllä kun sanotaan että kaikki sairastaa sen taudin koska meidän 2 ensimmäistä eivät sitä ole sairastaneet. Ikää heillä nyt 10 ja 7v.
" No eikö olis sitten sama sairastaa se rotavirustauti? jos rokoitteen takia noin kauan joutuu kärsimään.."
kutsua. meilläkin vauva kyllä huusi yhden kerran jälkeen ja tosi paljon mutta jäi siihen. ei ripuloinut niin että sairaalaan oltaisiin jouduttu. vatsanväänteitä kylläkin. toisaalta ikä on juuri muutenkin otollinen vatsavaivoille joten oliko se sitä vai tätä???ripulia/oksentelua ei kuitenkaan.
Mielestäni rokotteen ottaminen kaikesta harmista huolimatta kannattaa. Imeväisikäisellä rotavirus voi viedä vauvan sairaalahoitoon. Nyt riittää äitin syli ja hellä hoiva itkusta huolimatta. Rotavirus ripulin voi sairastaa monta kertaa ilman rokotusta, mutta rokotus antaa suojan.
Voih, jos toisella kerralla vielä kipeämpi.
t:ap
Voisikohan sen ottaa vielä näin aikuisenakin?
Meilläkään ei ole kukaan perheestä ollut pahassa vatsataudissa, eikä kyllä halutakkaan moista. Voisikohan koko perheen rokottaa siis kerralla?
Siis oletteko varmoja, että lapsi ei silti sairastu siihen tautiin?
Googleta tutkimustulokset, jos prosentit kiinnostaa.
Vierailija:
Siis oletteko varmoja, että lapsi ei silti sairastu siihen tautiin?
Osallistutaan parhaillaan rotavirusrokotetutkimukseen ja ensimmäinen rokote saatu. Meillä ei noin pitkään kestäneitä vaivoja tullut, mutta tyttö huusi kyllä ensimmäisen illan aika lailla.
- Rokotusohjelmaan kuuluu kaksi annosta ( 1ml / annos)
- Ensimmäinen annos voidaan antaa 6 viikon ikäiselle lapselle
- Annosten välillä oltava vähintään 4 viikkoa
- Molemmat annokset ennen kuin lapsi täyttää 24 viikkoa ( mieluiten ennen 16 viikon ikää )
Meillä sai 3kk ja 5kk:n neukkakäynneillä yhdessä muitten rokotuksien kanssa.
Sitäpaitsi rokotetutkimuksessa selvitetään vielä jälkeenpäin, että saiko lapsi vasteet siitä rokotuksesta vai ei.
Lähettiin mukaan, kun tutulla on 6 vuotias lapsi, joka osallistui vauvana rotatutkimukseen eikä ole ikinä sairastanut ripulia eikä oksennustautia, vaikka perheessä on riehunut sekä rota, että noro.
En usko, mutta jos näin, niin sitten meillekin se rokote ja heti!
Se perinteinen klenkkaaminen oli niin liikkistä.
mahatauditkin tulee kuulemma lievempänä, kun on ottanut sen rota-rokotteen. Tiedä häntä sitten, enkä allekirjoita mitään itse, mutta näin ne viisaammat väittää...
Samoin oli käynyt viime vuonna rotan kanssa. Sen lisäksi perheessä on ollut " tavallista" vatsatautia
Samoin oli käynyt viime vuonna rotan kanssa. Sen lisäksi perheessä on ollut " tavallista" vatsatautia
Samoin oli käynyt viime vuonna rotan kanssa. Sen lisäksi perheessä on ollut " tavallista" vatsatautia
Päällimäisenä muistan tuon väsymyksen ja itkeskelyn. N. viikon verran sitä kesti ja oli pahempi toisen annoksen jälkeen.