Muita koronnousuun rauhallisesti suhtautuvia? Meillä lainaa 150 000 ja bruttotulot kuussa 2800.
Lyhennys kuussa on nyt 1000 e, joka määriteltiin alkuun sopivaksi summaksi. Nyt olemme huomanneet, että voisimme lyhentää kuussa 1200-1300 euroa ja ajateltiin nostaa kk-erää, koronnousunkin takia. Muutoin meillä ei ole suurta paniikkia, vaikka korot nousevat, sillä eikö se nyt ollut aika odotettua. Lainarahalla tehtiin omakotitalo, jossa on vanhat huonekalut ja edulliset pintamateriaalit. Lomamatkoja, ulkonasyömisiä, ym kulutusta meillä on tosi vähän, joten ei osata edes katua, että tuli tuollalailla lainarahalla talo tehtyä. Me kaksi pienipalkkaista perinnötöntä ja pääomatulotonta ei muutoin taloa oltaisi ikinä edes saatukaan.
Kommentit (8)
Meilläkään ei meidän perheellä ole mitään syytä rauhattomuuteen, mutta selvästi huolestuneena seuraan talousmarkkinoita. Ei ole kiva jos monille lapsiperheille kohta käy " köpelösti" lainojensa kanssa.
Tuossa eilen illalla laskin, että parissa vuodessa lainan korkokustannukset ovat seitsenkertaistuneet, 100000 lainassa nousseet 50000 -> 350000 ja 200000 lainassa 100000 -> 700000. Tuosta interpoloiden 150000 lainassa 75000 -> 525 000. Hieno homma, että teillä varaa nostaa kuukausierää, valitettavasti kaikilla ei ole ja joutuvat maksamaan tuon korkojen nousun.
Ja kyllähän tästä kehityksestä voi jo päätellä että miten käy kohta talouden.
Tuloja, elintapaa ja perintöjä myöten, paitsi että meillä on lainaa vain kolmannes teidän määrästänne ja asuntona edullinen kerrostalo. Ei ahdista koronnousut oman lainan maksun syystä, muista syistä kyllä mietityttää.
7000 e on varmaan aika mahdoton saada naisena :(
osamaksua tai vippiä ja köyhiä duunareita ollaan
Meillä lainaa 160 000 ¿. Bruttotulot (palkka) vielä vuoden mun hoitovapaan jatkuessa n. 3200 ¿/kk, sitten taas n. 5500 ¿.
Koronnousu ei stressaa yhtään. Tilillä on n. 25 000, suurestakin koronnoususta selviäisimme siis hoitovapaan ajan. Juuri maksoimme 5000 ylimääräistä lyhennystä, kun hoitovapaalla ei toistaiseksi ole tarvinnut kajota säästöihin.
Emme tuhlaa mihinkään paitsi matkailuun eikä siis niin, että olisi jostain luovuttava - emme vaan tykkää ostaa mitään tavaraa, harrastuksetkin sattumalta halpoja/ilmaisia. Niin ja ruokaan tuhlataan jonkin verran.
Lisäksi asunto, johon laina on otettu, on tällä hetkellä vuokrattuna ja maksaa itseään. Itse maksamme huomattavasti vähemmän vuokraa toisella paikkakunnalla samantasoisessa asunnossa. Asuntomme arvo nyt noin 280 000. Voisimme myydäkin, jos tarve tulisi, nykyisellä asuinpaikkakunnalla lainaa omaan tarvitsisi paljon vähemmän.
Makuja ja arvostuksia on monia, mutta köyhänä duunarina en näe itselleni muuta vaihtoehtoa, kuin yrittää hivuttaa palkkatulojani pikkuhiljaa kiinteäksi omaisuudeksi asuntolainaa maksamalla. Tosin meille juuri ne seinät eli oma koti on kaikkein tärkein, eli sillä lailla emme koe jäävämme mistään pakon edessä paitsikaa.
Ja sitä parkettiakin löytyy joka huoneesta sekä ala- että yläkerrasta.
Tästä sijainnista ja näköalasta ydinkeskustassa on varmasti moni muukin valmis maksamaan. Niinpä myyn pois, jos en pysty pitämään. Tämä on ollut minulle selvää jo alun alkaen. Se, että ylipäätään ostimme tämän, johtui vain siitä, että vuokraisäntä pani kämpän myyntiin. Muuten olisimme olleet ikuisesti vuokralla tässä ihannekodissamme. Minulla ei siis ole mitään omistamisen pakkomiellettä ja tiedostan, että kaikki on väliaikaista.