Nyt aletaan joukolla suosimaan kotimaista! Suomi Nousuun!
Ihan oikeasti, sehän on todella paljon yksittäisten kuluttajien valinnoista kiinni, kuinka täällä voidaan ja pärjätään. Eikö tehdä porukalla päätös, että itse kukin alkaa kaikessa mahdollisessa suosia kotimaista. Kotimaisia tuotteita, suomalaisia palveluita ja palveluntarjoajia. Kotimaan matkailua niinikään. Minä ainakin sitoudun tähän toistaiseksi. :-)
Kommentit (21)
Aion toimia täysin päinvastaisesti.
Ei näillä palkoilla ole varaa ostaa suomalaista.
Yritän suosia suomalaista, mutta se on jo aika vaikeaa, kun ei niitä tahdo mistään löytää. Mun palkalla pitää myös miettiä, mihin rahat riittää. Mielelläni ostaisin esim. Valion tuotteita, mutta kun Arlan tuotteet ovat paljon laadukkaampia. Usein ruuassa huomaa, että ulkomaisiin on käytetty paljon vähemmän lisäaineita kuin kotimaisiin, joten ratkaisee sitten.
Entä mistä löytää kotimaisia vaatteita? Kenkiä vielä vähän löytyy, Sieviläiset ovat hyviä ja nykyään ihan nättejäkin, mutta onhan ne aika hintavia, kaksi paria niitä multa löytyy. Astioita olen ostanut pieniltä keramiikkapajoilta, ongelma on vaan se, että yhtäkkiä voi jonkun sarjan valmistus loppua. Ostan paljon myös kirppareilta, esim. huonekaluja, koska nykyhuonekalut on niin huonosti tehtyjä. Suosin käsityöläisiä ja ostan ruokaa myös suoraan tuottajilta, jää ne välikädet pois eikä tule pakkausjätettä niin paljon.
Mielelläni ostaisin kotimaista, mutta kyllä siinä pitäisi firmojenkin tehdä jotain, eikä vain odottaa, että ostetaan, koska ovat suomalaista tuotantoa. Odotan, että suomalaisen tuotteen pitäisi olla myös laadukkaampi kuin se Kiinassa tehty!
Ostankin - jos on varaa ja tuote täyttää vaatimukseni. Valitettavan usein homma kuitenkin kaatuu, sillä en voi ostaa tuotetta johon ei ole varaa enkä vähiä rahojani aio laittaa tuotteeseen joka ei vastaa vaatimuksiani vain koska se on valmistettu Suomessa.
Ostan sieltä, mistä halvimmalla saa. Ei todellakaan kiinnosta rahoittaa jättikokoista julkista sektoria ja sataatuhatta iPhonepakolaista.
Ostan jos ne ovat hyviä. Harvemmin valitettavasti ovat.
Mitähän se kotimainen mahtaa nykyään olla? Thaimaassa valmistettuja Muumi-mukeja ja -lautasiako? Maksetaan halpatuotantotavarasta ylihintaa, kun kyljessä on Suomessa suunniteltu kuva. Ajattelitko itse ostaa Fiskarsin tuotteita nyt kun lopettavat Helsingin tehtaan ja siirtävät tuotannon halpamaahan Muumi-astioiden perässä? Itse en ainakaan aio laittaa vähiä rahojani pseudo-suomalaisiin tuotteisiin. Tosin kulutukseni on vuosi vuodelta pienentynyt, kun tulot eivät nouse elinkustannusten mukana ja hallituksen leikkaukset vievät viimeisenkin ostovoimani.
80-luvulla Suomen armeija tarvitsi verkaa. Hankinta kilpailutettiin, kangas ostettiin Englannista ja 300 akkaa sai lähteä Littoisten Barkerin tehtaalta kävelemään. Siitä lähtien minäkin olen kilpailuttanut, kotimaiset pärjää aika huonosti, niin hinnaltaan kuin laadullisesti.
Kuule, täydellisyyteen ei tarvitse pyrkiä. Tuollainen anarkistinen asenne ei myöskään johda mihinkään parempaan. Eli: Osta edes jotain kotimaista, valitse vaikka kotimainen tomaatti ulkomaisen sijaan. Kaikki on kotiipäin. Osta pienyrittäjä käsityöläisen ompelema kassi tai anna lahjaksi kotimaisen siivouspalvelun lahjakortti. Ei tarvitse saivarrella muumimukien osalta. Oletan, että muumimuki ei muutenkaan ole viikottainen hankintasi?
Yritä edes JOTAIN
Joo ja tulliin palkattais hurjasti lisää väkeä valvomaan ulkomaanpaketteja. Sata uutta työpaikkaa niin johan valtio sais ytulli ja alv- maksuja!
Juuri tuollaisten jumppien kuin 2 ja 3 takia täällä maassa kärsitään. Ei kenelläkään riitä uskoa eikä älyä siihen, että suomalaisia tuotteita edelleen löytyy ja suomalaisten työllistäminen on mahdolllista myös omien valintojen kautta.
Minä haluan kuulla, millä tavalla Suomea tukee ulkomaalaisten tuotteiden suosiminen?
Suomalaiset tuottajat tekee nykyään surkeaa laatua, josta veloittavat ihan järkyttävää ylihintaa. Ja kun palkkoja lasketaan niin miten kenelläkään voisi olla niihin enää varaa tai halua sijoittaa tällaiseen hyväntekeväisyyteen? Ei ainakaan minulla.
Tätä samaa on hoettu jo ties kuinka monta kymmentä vuotta ja kotimaisten tuotteiden ostaminen senkuin vähenee vain. Olen pessimisti, vaikka vetoomuksesi onkin hyvä.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 10:58"]Juuri tuollaisten jumppien kuin 2 ja 3 takia täällä maassa kärsitään. Ei kenelläkään riitä uskoa eikä älyä siihen, että suomalaisia tuotteita edelleen löytyy ja suomalaisten työllistäminen on mahdolllista myös omien valintojen kautta.
Minä haluan kuulla, millä tavalla Suomea tukee ulkomaalaisten tuotteiden suosiminen?
[/quote]
Siten, että se kirittää suomalaisia tekemään mahdollisimman hyviä tuotteita, jotka kelpaavat laatunsa eikä valmistusmaansa takia. Laadukkaat tuotteet kelpaavat ulkomaillekin, kunhan kotimarkkinoilla tuotteilta vaaditaan tarpeeksi.
Mulla ei ainakaan opiskelijana ja yksinhuoltajana ole näillä minimaalisilla tuilla varaa ostaa kuin halvinta. Ja ei, en nosta opintolainaa ja velkaannu ostaakseni kalliimpia ja usein vielä huonompia tuotteita. Valitsen ne hollantilaiset terttutomaatit milloin vaan mieluummin kuin ne mauttomat ja värittömät kotimaiset. Jos hinta on sama, sitten voin ostaa kotimaista.
Parin vuoden päästä valmistun, siinä vaiheessa saatan ostaa joitakin kalliimpia tuotteita, mutta silloinkin mennään tosiaan laadun eikä alkuperän perusteella.
Ei, vaan kotimaisten tuotteiden suosiminen vankistaa yritysten toimeentuloa ja rahaa riittää tuotekehitykseen ja innovointiin paremmin ->tuloksena parempia tuotteita. Hintoja on pakko nostaa mitä enemmän suosimme ulkomaista ja suomalaisten tuotteiden kysyntä laskee.
Jos kaikkein parasta olisi suomalaisten tuotteiden kilpailukyvyn vahvistaminen, niin tuntuu hassulta, että odotetaan muiden suosivan suomalaisia tuotteita mutta itse ostetaan kiinalaista.
Kotimaassa ei kannata valmistaa mitään. Tulee niin kalliiksi ettei kukaan osta. Lisäksi mahdollinen menekki on niin pientä että ei kannata tehdasta perustaa sitä varten. Kuka voi vaatia näiltä pienituloisilta vielä sen että ostaisivat kallista suomalaista kun ei valtio ja kunnat ja muu julkinen puolikaan osta. Nekin ostaa vain monikansallisilta ja tilaa ulkomailta sekä ulkoistaa toimintojaan ulkomaille.
Tuotannon kalleus ei johdu palkoista vaan yhteiskunnasta joka vetää välistä periaatteella ota yksi töihin ja maksa kolme. Näin elätetään alati paisuvaa hallintokoneistoa.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 11:15"]Ei, vaan kotimaisten tuotteiden suosiminen vankistaa yritysten toimeentuloa ja rahaa riittää tuotekehitykseen ja innovointiin paremmin ->tuloksena parempia tuotteita. Hintoja on pakko nostaa mitä enemmän suosimme ulkomaista ja suomalaisten tuotteiden kysyntä laskee.
Jos kaikkein parasta olisi suomalaisten tuotteiden kilpailukyvyn vahvistaminen, niin tuntuu hassulta, että odotetaan muiden suosivan suomalaisia tuotteita mutta itse ostetaan kiinalaista.
[/quote]
Ei mikään bisnes panosta tuotekehitykseen jos nykyisetkin tuotteet tuovat rahaa kassaan mukavasti.
12, mikä on siis sun ehdotuksesi? Miten vahvistamma omaa kilpailukykyämme yksittäisen kuluttajien valinnoilla? Kyllä puhetta maailmaan mahtuu. Minä peräänkuulutan toimia.
Minä olen yrittänyt viime aikoina toimia juuri noin. Esimerkisksi kasvojenpesuainetta ostan Erisania Rainbown sijasta.