Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen tällaisesta lapsesta tulee isompana?

Vierailija
06.04.2007 |

Minulla on 6,5 v poika, joka on hyvin liikkuvainen, hyvä rakentamaan legoilla ja hyvin tiedonhaluinen. Hänessä on yksi " omituinen" piirre, millaista kenenkään ystäväni pojassa ei ole: hän haluaa kuunnella romaaneja. Ystävieni lapset eivät kukaan jaksa samanalaisia kuunnella, sillä ne ovat niin koukeroista kieltä, eikä niissä tapahdu mitään.



Olen lukenut hänelle mm. pieni talo preerialla ja salainen puutarha. Pari vuotta sitten hän halusi aina kuunnella runomittaa. En kuitenkaan pidä häntä kielellisesti lahjakkaana: poika ei vielä edes itse lue. Poika on myös hyvin poikamainen, ei yhtään tyttömäinen runopoika. Poika ei myöskään ole mitenkään kärsivällinen yksilö.

Eli mistäköhän tämä " omituisuus" kertoo? Onko kellään kokemusta omista lapsista tai omasta lapsuudesta, mille alalle nämä pojat suuntautuivat?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

poikkeava.



Ja kyllä: kirjojen kuunteleminen pitää opettaa lapsille, toiset oppivat sen helpommin, toiset hitaammin. Mutta jokaisen lapsen saa opetettua kuuntelemaan.



T: erityisopettaja, joka lukee paljon kirjoja tunneilla.

Vierailija
2/3 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaiselta lapselta löytyy varmasti jokin ominaisuus, joka on vähän harvinaisempi.



Hänestä voi tulla mitä vain :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä ystäväni lukevat lapsilleen myös paljon. Mutta kun heidän poikansa ei jaksa kuunnella muuta kuin Risto Räppääjää tai vastaavaa. Ehkä kyse on todellakin " opettamisesta" : minä en ole sitä edes lukenut, joten poikani ei paremmasta tiedä ...:-)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme neljä