Lähihoitajat! Paljonko teillä jää palkasta käteen kuukaudessa? Siis verojen jälkeen.
Kommentit (13)
ei mitään lisiä, päivävuoroa vaan.
Sh:na mulle jäi käteen 1200 - 1300e/kk. Missä vika?
joko jotkut on vapautettu veroista tai sitten laskevat yö ym lisät mukaan, koska lähihoitajan palkasta ei millään voi jäädä verojen jälkeen käteen noita summia, siis peruspalkasta..
Kyllä tein vuorotöitä ja tuohon on laskettu lisät mukaa.
siinä on se eka viidenvuoden ikälisä mukana. Tästä tilistä lisien kanssa käteen jäi reilu 1400 euroa. Jokus pari sataa enemmän ja joskus vähemmän.
Olin tehnyt keikkalaisena täydet 20 pvä/kk töitä, aloituspvä oli joku 5. tai 6. mutta otsa hiessä saimme kuukauden päivät mahtumaan kalenteriin. Kun tili tuli, ihmettelin sen pienuutta. Silloin vastattiin että palkka jaetaan kalenteripäivien määrällä ja kerrotaan kk palkka (1780) jaettuna kalenteri kk päivillä x kuukauden töissäolopäivät (n25) = palkkani. Eli persnettoa tuli ja reilusti. 3 lapsen hoitomaksut kun vähennetään tuosta summasta niin saldoksi jäi vai herättyjen kiukkuisien aamujen tuska lapsilleni. Ilta ja viikonloppu keikkailulla tienasin paljon paremmin ja lapset saivat nukkua aamulla niin pitkään kuin halusivat.
Töissä puhuttiin että otetaan kaikki loparit palkka nousee ja saa itse määrätä koska tulee töihin kun tekee sijaisuuksia. Meillä oli kaikki sijaiset kesäksi vielä viime viikolla kun vakituiset suostuimme pitämään lomat silloinkun sijaisille sopi, yksikin ilmoitti, että heinäkuun pitää lomaa.
Nyt yksi perui oli saanut paremman paikan ja taas lomalistat uusiksi.
Riippui paljon siitä millaisia vuoroja teki.