Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nimen laittaminen sukukirjaan

Vierailija
05.09.2015 |

Pyydä sukututkijan yhteystiedot ja ilmoita hänelle suoraan, ettet halua, etkä hyväksy tietojesi, edes nimesi, laittoa ko. kirjaan.

Osaava sukututkija tietää, että tiettyihin julkisiin rekistereihin voi ilmoittaa, ettei halua antaa tietojansa sukututkimuskäyttöön, miten siis ei voisi suoraaan sukututkijallekin asiasta ilmoittaa?

Monikin "tavallinen ihminen" kerää tietoa suvustaan, muttaa ymmärtää kunnioittaa pyydettäessä ihmisten oikeutta yksityisyyteen - sinullakin on oikeus seurustella joutumatta "kirjoihin ja kansiin".

Muuten vielä huomautus: sukututkija tekee todennäköisesti työtään korvausta vastaan, joten hän saa työn tilaajalta ohjeetkin, mutta tilaajallakaan ei ole oikeutta "määrätä" tietojasi julkaistavaksi.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi joku ei halua nimeään laitettavan sukukirjaan? Sen ymmärän, jos kuvaa ei saa laittaa, mutta että ei nimeäänkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän