Onko lapsesi alle 13 vuotiaana rekisteröitynä ( = ikäraja) Facebookissa?
Kommentit (15)
ei pääse ennenkuin on 13. Nyt 10v. Pyytää päästä vähän väliä kun muutkin on.
Silti tumtuu, että liian rajuja juttuja tulee välillä lapselle vastaan, esim. aikuisten kavereiden kaverien jutut voi olla epäsopivia.
Ei ole narrannut ikäänsä, minä olen. Turha alkaa mulle ratkuttaan tästä, en keskustele asiasta sen enempää.
poika täyttää 10, enkä tiedä että koulukavereista kukaan olis. Samanikäinen serkkunsa asuu toisella paikkakunnalla, ja siellä kaikki kuulemma on fb:ssä, myös tuo serkku.
Olen opettanut lapsilleni, että netissä anonymiteetti on OK. Ei kannata olla omilla tiedoillaan missään. Olen itsekin FB:ssä nimimerkillä
vanhempi laittoi profiilin 14-vuotiaana, nuorempi on nyt 13v eikä facebook kiinnosta pätkän vertaa.
Ja olen opettanut, että valkoiset valheet ovat sallittuja. SIlloin, kun niistä ei koidu haittaa kellekään.
Mutta esim. linja-autossa ei huijaa ikäänsä, vaan kulkee (hemmetin) kalliilla aikuisen maksulla.
Hihii, mä oon 13-vuotias, ja 12-vuotiaana muistaakseni liityin faceen. Ikäni siis huijasin, tietysti, eihän sinne muuten päässyt. Ja ei siellä sillon vielä ollut oikeen ketään, sit rupes porukka tulemaan ja nyt siitä on tullut tyhmä massateini paikka joten en käy enää kovinkaan usein.
Äiti sinne myöhemmin kans rekisteröity, muistan ku neuvoin sitä kädestä pitäen miten hommaa käytetään. :D Äiti käy facessa paljon enemmän kun mä, tosin ennen mäkin kävin siellä enemmän. Mut kun siellä on nyt just ne kaikki massateinit, ja kaikki meijänkin koululaiset massahemmot pyytelee mua kaveriks ja näin. Eikä siellä ees oikeen mitään tee, aina sillon tällön saatan jotain raapustaa seinälle, lähinnä vaan koirani kommelluksista ja puuhista.
ei se nyt niin vakava paikka ole!
Mutta sentään se väärä ikä ei ole hänellä näkyvillä (vaan pelkkä päivä ja kk) kuten joillain ikäisillään... :/
Olen myös opettanut narraamaan ikänsä jotta pääsisi elokuviin, esim 10v kävi katsomassa K13 leffoja aikuisen kanssa.
Ja myös kun oli jo täyttänyt 7 opetin narraamaan että on 6 jos joku kysyy, esim matkalippujen tarkastajat metrossa tms :D
Kuopukselle opetan samoja asioita, on nyt 7v :)
Ei kannata opettaa lapselle huonoja tapoja huijaamalla. ( Lapseni ei ole facebookissa. ) Kuulemma hänen kaverinsa käy. ( Molemmat 10v ) En itse käy paitsi joskus koulutehtävien parissa. Ei ole tullust tavaksi. Luen vain muitten neuvoja, mutta en kirjoittele mitään.
Tosin profiili on väärällä nimellä ja syntymäajalla. Tehtiin se vaan sen takia, että pelasi meidän yhtä Fbook-peliä aina, joten sai ihan oma pelin omalle tunnarille, jota saa käydä tietokoneaikoina pelaamassa. Eli ei tietenkään käytä Fbookia, eikä osaisikaan ja eihän siellä ole ketään ikätovereita.
Mutta useita hänen 9 vuotiaista kavereistaan on :(.