Saakelin taapero. Tyhjensi keittiön roskiksen lattialle kun olin veskissä.
Oli kyllä aikamoinen sotku kun oli roskis täynnä. Oikein kyttää koska pääsee pahojaan tekemään (ts. koska äiskä on veskissä).
Kommentit (16)
Ihmeesti se taapero keksi aina uuden tuhoamiskohteen. Nyt ei tässä uudessa kodissa olla lapsilukkoja laitettu em. syystä.
-ap
kaataa lorotti maitopurkista suoraan lattialle valtavat lammikot , roiskui seinille ja joka paikkaan. Otti mehulasin pöydältä ja käveli sen kanssa ja kaatoi tahmeat tuoremehut lattialle.
Paukutti potkuautollaan jääkaapin oveen lommoja.
Kiusasi koiraa minkä kerkesi.
Levitti ylipäätään kaiken kaman minkä käsiinsä sai. Näitä päiviä aina tulee.
2 v äiti.
sekä levitellä löydöksiä ympäri kämppää !
Kerronko vastauksen? Miten lapsi pääsee juokseen mehulasin kanssa pitkin huoneita? Kaataan purkista maitoja? Paukuttaa lommoja? Satuttaa koiraa?
Siksi koska vanhemmat ei vahdi keittiössä mehunjuomista, koska maito jätetään pöydälle, ei vahdita lasta tekemästä pahoja. Ei leikitä lapsen kanssa vaan annetaan touhuta omiaan. Aika moni kynällä sotkeminen, meikkien kanssa pleraaminen jne loppuisi siihen jos ne ei ole lapsen ulottuvilla ja lapsen kanssa piirrellään yhdessä.
Lapsi hakee selkeesti huomioo, ei ole sääntöjä kunnolla tai niitä on liikaa tai ne vaihtelee mielialasi mukaan.
Minä myös ajattelin noin sillon kun minulla oli vain rauhallinen esikoinen. Mutta kun villi kakkonen pääsi vauhtiin niin sain olla korvat punaisena tuttavani luona. Annoin hänlle esikoisen aikana neuvoja miten kasvatetaan kiltti ja rauhallinen lapsi, joka ei tee ikinä mitään tuhmaa :)
Pystyy pitämään taaperoa silmällä imettäessään.
Väärin oletuksiesi kanssa! Meillä on kaksi eloisaa poikaa. Isompi pian 3 ja nuorempi pian 2.
Vääntöö ja kääntöö löytyy. Hetkeäkään ei olla paikallaan -paitsi kuumeessa menevät loikoileen sohvalle kädet niskan taakse.. :D
Meillä lapsille opetetaan mihin saa koskea ja mihin ei. Vie roskia roskiin, auttaa tyhjään astiakonetta ja pesukonetta. Kantaa polttopuita. Ne osallistuu, ei kaikki ole kiellettyä. Jos jauhaa kieltoja niin selkeesti ei taida toimia? Silloin parempi keksiä yhteistä tekemistä.
Lapset on lapsia, ei ne ymmärrä ettei äitin huulipunaan kosketa jos sen jättää paikkaan josta lapsi sen saa. Silloin voi syyttää omasta laiskuudestaan, ei lapsen mielenkiinnosta tutustua ympäristöön.
7
aikaa kun tytön vein ulos pikkubussiin. Bussi tulee meidän kotiovelta hakemaan. Isäntä tyytyväisenä nukkui omassa sängyssä eikä muka kuullut kun ilmoitin ulos menosta. Kyllä olin raivoissaan. Nuorimmainen n. vuoden ikäinen uiskenteli tyytyväisenä mehun seassa.
Sielläkin ehtii tehdä " tuhoja" , tonkia roskista, purkaa laatikoita. Noh, pakko se on pissatakin välillä. 7 ja 9 käyvät veskiasioilla ilmeisesti vain silloin, kun mies on kotona, miehen poissa ollessa leikkivät lapsen kanssa koko ajan. Heh heh !
ohjeiden mukaan ja koskaan ei kaadu mehulasi tms.
Vierailija:
Oikein kyttää koska pääsee pahojaan tekemään (ts. koska äiskä on veskissä).
Kyllä käyn pissalla ihan itse, en tartte toimitukseen miestä.
17 Kun lapsille opetetaan omatoimisuutta ja selkeet rajat (ei liikaa) mitä saa tehdä ja mitä ei niin ei tartte aina vahtia. Selviydyn yksin vahtimisesta vaikka kaksi uhmaikästä juoksee jaloissa. Lapset tietää ettei roskikselta haeta vaan sinne viedään roskia. Ja lapset saa viedä sinne roskia! Kaikki kielletty kiinnostaa. Jos joka paikka on lukittu niin missä on itse opetus?
13 Ei tämä asia ole näin vaikea. Jos jättää mehutötsän pöydälle niin se kiinnostaa. Miksi et laittanut mehua heti kaappiin? Ei tarttis lapsen kiivetä sitä hakemaan tai sun siivota sotkua -sää varmaan toruit myös lasta OMASTA VIRHEESTÄSI. En ymmärrä miten edes kehtaan syyttää miestä joka nukkui? Jos mies ei olisi ollut kotona niin ketä silloin syyttäisit? Otahan vastuu tekemisistäsi ja niiden jättämisistä!
7
voimia! Minkä ikäinen tuholainen?
7 linjoilla.
jo APn aloituksesta näkee äidin ja lapsen suhteen laadun:
Saakelin taapero, (minkä teit ja äidissä ei vikaa...)
Kun lapsilla on selkeet rajat ja ohjeet voipi vessassakin käydä ihan huoletta.
Ja kokemusta löytyy kolmen lapsen verran täältäkin.
ja ruokaa laittaessani poika ajeli keittiössä potkuautollaan. Vissiin kai sitä huomiota kerjäsi?
Pakko on kyllä muutamaksi minuutiksi keskittyä ruuanlaittoon jne. Mun taapero saa viedä roskia roskikseen, tyhjentää tiskikonetta ja täyttää, samoin pyykkikonetta ym. osallistua kaikkiin juttuihin paitsi kuumalla hellalla ruuan hämmentämiseen.
Joskus on vain päiviä jolloin pikku Tutkimusmatkaaja ehtii lyhyessä ajassa paljon ilman huomiohakuisuutta äidiltä! Näkee kun toinen oikein keskittyy esim. siihen että millainen ääni lähtee kun sen maitopurkin kaataa lattialle liruttamalla . Kylppärissä kans kiinnostaa meillä tuo lattiakaivon avaaminen.
mutta kyllä terve taapero keksii jotain muuta mihin suunnata tarmonsa:)