Paljonko maksaisit turvakaukalosta?
Tarvitsen apuanne arvoisat av-mammat.
Ajattelin tarjota raskaana olevalle kaverilleni vuoden 2007 beigeä Maxi Cosin Cabriofix turvakaukaloa, joka on uudenveroisessa kunnossa.
Mikä hinta olisi sopiva? Paljonko olisit valmis maksamaan?
Yllättäen huutonetissä oli pari mielestäni todella korkeaan hintaan myytävänä :/
Kommentit (10)
siksi myyn eteenpäin hyvin edullisesti. En nyt muista mitä maksoimme Gracon kaukalosta juuri kesällä, mutta kun sen pian eteenpäin laitan varmaan max 50€ siitä pyydän
että voisin pyytää 60 euroa. Sen verran olisin varmaan itse valmis maksamaan... ehkä alennan hintapyyntöä sitten viiteenkymppiin.
korkeintaan kolme vuotta vanhan turvakaukalon Helsingistä. Tulee vain satunnaiseen käyttöön kun ei itsellä autoa mutta vauvan sairaalasta kotiutukseen ja jos joutuu lääkärissä joskus käyttämään tms. Oisko jollain?
ajattelimme myydä Gracon logico s-kaukalon, joka on vuoden ollut käytössä ja laitamme 100€ hinnaksi. Tarjoamme sitä aluksi kavereillemme ja jos eivät halua ostaa, laitetaan muualle myyntiin. Maksoimme itse 189€.
En ymmärtänyt tuota yhtä vastausta, jossa kerrottiin että ostavat aina uutena istuimet tms. ja myyvät edullisesti eteenpäin. Mikä pointti?
kuin tosi halvalla, niiden käyttöikähän on joku 5v ja sen jälkeen eivät enää turvallisia koska muovi haurastuu ajan myötä. Siksi ei kannata paljon pyytää, ei mene kaupaksi.
Ostan pikaisesti ja halvalla korkeintaan kolme vuotta vanhan turvakaukalon Helsingistä. Tulee vain satunnaiseen käyttöön kun ei itsellä autoa mutta vauvan sairaalasta kotiutukseen ja jos joutuu lääkärissä joskus käyttämään tms. Oisko jollain?
Jos tämän viestin kirjoittaja vielä lukee ketjua, niin meiltä lähtisi halvalla (= pois nurkista) 5 kk käytössä ollut Oran kaukalo. Hyvä kantaa ja meilläkin lähinnä satunnaisessa citykäytössä.
Me ostetaan myös kaukalot/istuimet yleensä uusina, koska kenelläkään tutulla ei ole ollut myynnissä. Jos ostamme käytettynä, haluamme ostaa tutulta jotta tiedämme 100% varmuudella ettei ole kolaroitu. Moni ostaa kuitenkin käytettynäkin. Ja ihan hyviä varmasti lähes kaikki ovat. En tiedä kuka voisi olla niin törkeä, että myisi kolaroidun.
Miksi käyttöikä olisi vaan 5 vuotta, jos on säilytetty ja käytetty hyvin?
mutta olivat ehtineet ostaa jo turvakaukalon :) Pitää pistää siis myyntiin muualle kunhan ehtii. Meillä vauva mahtuu siihen vielä noin kuukauden verran.
En minäkään yleensä myy tavaraa kovaan hintaan, kun haluan vain lähinnä päästä tavarasta eroon. Tärkeintä on se, että saa hieman vaivan palkkaa myymisestä.
ja muistaakseni maksoimme saman hinnan pari vuotta sitten.
ap