Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Helsingin kaupungin vuokra-asunnot

Vierailija
14.01.2011 |

Yllätykseksemme saimme tänään kuulla, että saamme kaupungilta vuokra kolmion! Nyt kauheella jännityksellä pähkäilen, että onko asunnot yleensä missä kunnossa? muovilattiamattoa? kulunutta maalia? ym..? kuinka helposti saa pientä remonttia? Kokemusta kun tähän asti ollut vain yksityiseltä vuokrattavista.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voihan asuntoon laittaa tapettia tms. mutta muuttessa pois asunto on oltava siinä kunnossa kuin se sisäänmuuttessa oli.

Vierailija
2/4 |
14.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

-vaaleat muovimatot (uusittiin edellisten asukkaiden jälkeen ennen kuin muutimme)

-seinät maalattu valkoisella (vrt lattiat)

-kuluneita on kaappien ovet, mutta ei mitään järkyttävää, vaan perussettiä, jotain naarmuja ja naulanreikiä.



Uuden jääkaapit toimittivat viime kuussa, pyytämättä. Oli tosin alkuperäinen, eli vuodelta 95 eli ihan hyvä, alkoi loppuajasta osoittaa merkkejä kuukahtamisesta.



Ei olla remontoitu, kun ei olla koettu tarpeelliseksi. Tiedän kyllä etät jotkut ovat laittaneet parkettia tai laminaattia lattiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli melko siistissä kunnossa. Hyvä sekä huono puoli kaupungin asunnoissa on että näitä saa rempata melko vapaasti, toki hieman isännöitsijästä riippuen. Omassa asunnossani oli entisen asukkaan jäljiltä korkkilattia (muilla talossa muovimatto), täysin kaakeloitu kylpyhuone (muilla muovia) sekä uusittu parvekkeen lattia. Huonoina puolina oli vaaleansiniseksi maalattu makuuhuone sekä omituinen beige sävy olohuoneessa (molemmat maalasin valkoisiksi) sekä omasta mielestäni melko hirveät boordit lähes joka huoneessa. Annoin kuitenkin olla sillä ovat melko neutraalin väriset.



Kaverini taas sai aivan ihanan kaupungin kämpän pari kuukautta sitten; parkettilattiat, kaikki pinnat uusittu, jättimäinen lasitettu parveke.



Eli on aika arpapeliä tämä :) kyllä niitä hirveitäkin luukkuja löytyy.

Vierailija
4/4 |
14.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä kenen hallintaan asunto kuuluu. Muovimatot yleensä, Remontteja tehdään yleensä asukasvaihtojen yhteydessä, pitää osata myös itse vaatia. Jossain yhtiössä ei saa remonttia vaikka olisi huonompikuntoinenkin, toisessa laminaatit tulee tällä hetkellä aina asukkaiden vaihtuessa. Ja maalaus.



Meillä esim saa kaikki remonttitarvikkeet jos tekee remontin (maalaus) itse. Keittiökalusteet on noita halvimpia mahdollisia ja alkavat vähän rispaantua muttei niitä ole vaihdettu vaikka ollaan kyselty (ovet). Viihdymme toisaalta niin hyvin että pikkuseikat ei haittaa ja edullista asumista.