Miten lisätä eskarilaisen lukemisen opettelua?
Perässä tullaan muita, tunnistaa aakkosia jo kohtalaisen hyvin, saa aloittaa koulun eikä ainakaan vielä mennä koulussa suoraan tukiopetukseen.
Ollaan oltu puheterapeutilla S ja R vikojen takia jotka parantuneet. Epäilty lukihäiriötä.
Ekapeliä on pelattu tovi, mitä muuta voi tehdä ennenkö koulu alkaa?
Kommentit (22)
leikkikää sanaleikkejä jne.
Minä teen töitä kielten parissa ja omat lapseni ovat selvästi hyötyneet siitä. Imevät tavallaan äidinmaidossa sen kielten kanssa puljaamisen, nyanssit ja ihan lukuinnostuksen.
Eli kyllä se koti vaikuttaa.
Noita tehdään.
Esim. käytiin toissapäivänä kaupassa jossa oli alennus, kyltissä luki SALE jota lapsi jäi katsomaan. Kysyin mitä siinä lukee, ei osannut lukea, mutta kirjaimet sanoi ripeästi, tavuuttaa ei osannut. Ei halunnut edes kokeilla.
Meillä luetaan kirjoja jonkun verran (lisääkin voisi lukea mutta me tehdään paljon muutakin niin aikaa menee helposti muuhunkin kuin kirjoihin) ja lapsi selaa itse Aku Ankkaa, hyvin keskittyy.
Ajattelin että voitaisiin mennä kirjastoon lainaamaan semmosia tavutettuja kirjoja?
Ap
Jos kirjaimet tunnistaa ainakin suurinpiirtein, se riittää
Jos ei itsekseen tai eskarin avulla opi lukemaan, niin ehtiihän tuo koulussa!
t. neljän lapsen äiti, jonka lapsista kaksi vanhinta oppi lukemaan eskari-iässä, kolmas on nyt eskarissa eikä vielä lue!
Miksi ihmeessä eskarilaista pitäisi kotona valmentaa lukemaan?
Jos ei itsekseen tai eskarin avulla opi lukemaan, niin ehtiihän tuo koulussa! t. neljän lapsen äiti, jonka lapsista kaksi vanhinta oppi lukemaan eskari-iässä, kolmas on nyt eskarissa eikä vielä lue!
Ei siitä mitään hyötyä etua ole jos on oppinut varhain lukemaan.
Miten se on pahasta että opetellaan?
Jos te ette halua niin älkää. Minullakin on neljä lasta ja eskarissa on käyty aakkosia myös puheterapeutin kanssa läpi, eikö muissa eskareissa paneuduta lukemiseen, aakkosiin?
Meillä lukemaanoppiminen ei ole enää pahalla tolalla, pääsee kouluun eikä vielä ole tarvetta suoraan juttelemaan koulussa lisäopetuksesta mutta me vanhemmat ollaan kummatkin oltu reenaamassa jotain kirjainta: minä S.ää ja mies R.ää, miehellä myös keskivaikea lukihäiriö ja pojalla vaikeutta muistaa aakkosia, muistipelissäkin nuorempaa veljeänsä heikompi.
Nämä on asioita joihin nykysin kiinnitetään huomiota ennenkö koulu alkaa. Me huomattiin lapsessa taaperona heikkouksia ja puheterapeutissa ollaan käyty 3- vuotiaasta. Ei nämä asiat häivy ilman apua ja jos ei harjotella niin asiat pahenee kun lapsi tippuu kelkasta.
Ap
Eli olet eri mieltä kuin neuvola, puheterapeutit ja eskari?
Ap, jota kiinnostaa nyt se mitä harjotuksia voisi tehdä lisää.
myös neljä lasta, enkä ole ikinä opettanut lukemaan/kirjoittamaan. Yksi on osannut, kun kouluun meni, kun itse oli niin innokas oppimaan. Koulu opettaa kirjaimet/lukemaan/kirjoittamaan. Koti sitten tukee niissä mitä eteen tulee :).
että lapsi tunnistaa ja osaa sanoa kirjaimet vs. osaa lukea?
Noin puolet lapsista oppii edelleen lukemaan "vasta" koulussa. Sen suhteen ei ole pudonnut vielä kelkasta, vaikkei varsinaisesti lukea osaisikaan kouluun mennessä.
Meidän tytön luokalla vain 5 oppilasta osasi sujuvasti lukea koulun alkaessa!
Myös maahanmuuttajat ja diagnoosilla olijat.
Miksi pitäisikään? Koulu on sitä varten.
Eihän kaikki edes käy eskaria.
[iMun lapsen eskariryhmästä kaikki oppivat lukemaan eskarin kevääseen mennessä.]Myös maahanmuuttajat ja diagnoosilla olijat.
[/quote]
Auts... eipä ole tullut mieleenkään alkaa stressata ja sparrata meidän naperoa. Saa olla huoleton lapsi vielä tämän talven; jo pelkästään eskarissa ryhmässä toimiminen ja itsenäinen ripeä pukeminen on haaste tällä hetkellä ( villasukat, -puku ja ulkohanskat aina hukassa)
lukemisvalmiuksia voi kehittää. Kannattaa laulaa sekä kuunnella ja soittaa musiikkia. Lorut saavat kiinnittämään huomion samankaltaisiin sanoihin, samalla voi miettiä millä alkukirjaimella samalta kuulostavat sanat, vaikka "siili" ja "hiili", alkavat. Kirjat joissa on kuvia ja vähän tekstiä sopivat lukemista harjoitteleville. Satujen kuuntelemisesta on monenlaista hyötyä.
Totta se on:lukeminen kannattaa aina.
Dysfasia puheen ymmärtämisen alueella( ei huomaa). Puhuu sujuvasti.
On kielikerhossa ja 2 puheterapeuttia.
Siellä lasketaan tavujen määrää lauseessa. Millä kirjaimella jokin sana alkaa ja päättyy.
Tämän kerhon tarkoitus on estää lukihäiriötä.
Mun miehellä myös lukihäiriö.
Voitte lukea aapisesta tyyliin aa a au ai.
Kehitysvammaliitto myy selkokielisiä tavutettuja kirjoja. Meillä punahilkka.
Musta kannattaa harjoitella, niin alku ei ole niin kaamea, kun lapsesi lähtee kouluun.
On samaa sarjaa, kuin muut Opin itse -kirjat. Suunniteltu niin, että lapsi voi itse edetä sopivaa tahtia, ei välttämättä vaadi aikuisen ohjausta. Sisältää kirjaimiin tutustumista, kirjainten yhdistelyä tavuiksi, tavujen yhdistelyä sanoiksi, tavujen, sanojen ja kuvien yhdistämistä, kynänkäyttöharjoituksia jne.
teette lapsen kanssa oman kirjan. Eli tyhjään vihkoon tms. liimaatte yhdessä lapsen kanssa kiinnostavia kuvia esim. lehdistä tai sitten ihan valokuvia lapsesta, perheestä, tutuista ihmisistä ja tapahtumista. Ensin kuvien alle voi laittaa vaikka ihan pelkkiä asioiden ja ihmisten nimiä mutta jos jotain tolkkua sanojen muodostamisesta jo on, joku pieni, lyhyitä lauseita sisältävä juonellinen tarina voisi olla ihan kiva (esim. Mikon eväsretki tai matka huvipuistoon tai lomareissu tms.). Tällaista pikkukirjaa suunnitellessa ja myöhemmin lukiessa lapsi miettii sanoja ja niiden merkityksiä ja etenkin, jos lapsi itse on kirjan kuvissa mukana, motivaatiota lukemiseen voi löytyä eri tavalla.
lukemisvalmiuksia voi kehittää. Kannattaa laulaa sekä kuunnella ja soittaa musiikkia. Lorut saavat kiinnittämään huomion samankaltaisiin sanoihin, samalla voi miettiä millä alkukirjaimella samalta kuulostavat sanat, vaikka "siili" ja "hiili", alkavat. Kirjat joissa on kuvia ja vähän tekstiä sopivat lukemista harjoitteleville. Satujen kuuntelemisesta on monenlaista hyötyä. Totta se on:lukeminen kannattaa aina.
Tietenkin ääneen lukeminen, riimittely ja sanoista keskustelu on hyödyllistä (taitaisi olla monelle aikuisellekin). En ole koskaan mieltänyt sitä lukemaan opettamiseksi, enemmänkin osaksi arkielämää. Ehkä se ei sitten kaikille ole sitä...
t. yksi niistä, joiden mielestä eskarilaisen ei tarvitse vielä opetella lukemaan (oma eskarilainen ei osaa lukea, mutta on taitava riimittelijä ja kyselee paljon sanoista ja "mitä tossa lukee"; toki vastaan aina)
keskustelkaa sanoista, esim. mitä tuossa kyltissä lukee, mitä tuossa kuvan alla lukee