Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä olisi paras perusrasva 3-vuotiaan atooppiseen ihottuman perushoitoon?

Vierailija
04.04.2007 |

Ollaan kokeiltu pari pumppista Decubalia, nyt menossa Abo Base - olisiko teillä suositella jotakin tosi hyvää perusrasvaa? Hydrocortisonia olen laittanut viikon kuureina noin kerran kuussa tai pahimpaan aikaan kolmen viikon välein.



Olisiko teillä jotakin muuta hyvää neuvoa miten 3,5-vuotiaan tytön kamalan kuiva ja kutiava iho saataisiin kuntoon? Lääkärissä neuvovat aina vain Hydrocortisonia kuureina ja perusrasvaa - ja se ei auta vaan tyttö raapii itsensä verille! Pitäisikö alkaa ruinaamaan allergiasairaalaan lähetettä vai mennäkö suoraan yksityiselle?

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on auttanut pahimpina kausina auttanut sinkkisulfaatti-hauteet. Samoin ihotautilääkärin vinkki, että rasva levitetään aina kostealle iholle. Joka ilta nopea, viileä suihku ja sen jälkeen rasvaus ilman kuivaamista.

Parasta perusvoidetta ei varmasti ole olemassakaan. Rasvamerkkiähän pitää välillä vaihtaakin. Mutta hyviä merkkejä on edellisissä vieteissä lueteltu paljon.



Minä olen lääkäriltä saanut suosituksen vaatteiden silitykseen, jotta vaatteissa raapivat kuidut menevät lyttyyn.

Vierailija
2/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

apteekin perusrasvoja.. tällä hetkellä menossa ratiopharm perusvoide, on tuntunut aika hyvältä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä laitetaan vain tosi pahoihin paikkoihin ja perusvoidetta muualle. oli tosi pahat, märkäisetkin ihottumat välillä taipeissa. allergioita ei ainakaan testien mukaan ollut, vain atopiaa

Vierailija
4/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

todettiin atopia hyvin nuorena ja monet rasvat on käyty läpi. tilanne helpottui huomattavasti kun lääkäri määräsi Elidel-rasvaa. Se on ollut kuin taivaanlahja. Lisäksi poikamme ruokavaliosta on karsittu noin 10 ruoka-ainetta, joille hänet on todettu enemmän tai vähemmän allergiseksi. Siitepölyaikaan käytämme satunnaisesti myös Zyrteciä.



Elidel on kallis rasva, mutta jos teillä on vakuutus, niin hinta ei haittaa.

Vierailija
5/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

apteekista, maksaa noin 10e tuubi.

Vierailija
6/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun aloin pesemään kaikki lasten pyykit 60 asteessa ja zeoliititöntä pesuainetta. Sillä lähti ihottuma! Voi tietty olla sattumaakin, mutta kantsii kokeilla 60:ssä, tosi vähän ainetta ja extra huuhtelu aina.

Meillä rasvataan Novalanilla. Se on ollut hyvä. Lipolan kirvelee ja ei sais ollenkaan kirvellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monia perusvoiteita on kokeiltu meilläkin. Parhaaksi on havaittu Aqualan. Imeytyy hyvin, mutta on silti riittävän rasvaista. Tuosta kirvelystä muuten, jostain luin, että kirvely on merkki siitä, että rasva on liian vesipitoista. Eli jos jokin rasva kirvelee, pitäisi vaihtaa rasvaisempaan.



Yllätyksekseni tein tänä talvena löydön apteekin perusvoiteiden ulkopuolelta. Body Shopin voipuuvartalovoi pehmitti 3-vuotiaan korppuihon paremmin kuin mikään muu rasva aiemmin. Siinä on toki mieto tuoksu, joka ei välttämättä sovi kaikkein herkimmille eikä vauvaikäisille. Mitään hajusteita siihen ei kuitenkaan ole lisätty. Meidän tytöllä ei kyllä ole nykyään varsinaista ihottumaa. Kärsii ainoastaan atooppisen kuivasta ihosta. Jos jollakulla on vastaava tilanne, suosittelen kokeilemaan vaikka ihan pienelle alueelle ensin!

Vierailija
8/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omien kokemusten mukaan lääketiede on valitettavan kömpelö tämän ongelman edessä, mutta toivottavasti nämä uudet voiteet ovat maineensa veroisia. Allergiasairaala on ehdottomasti asiantuntevin paikka näiden ongelmien hoitoon, joten ainakin etelä-suomalaisten kannattaa yrittää sinne asiakkaaksi. Meikäläisellä ikä on ollut paras lääke.



Jos lapsi voi syödä kalaa niin rasvaisen kalan syönnistä ei ole ainakaan haittaa. Rasvojen lähteenä kala on aina ensisijainen vaihtoehto kapseleihin verrattuna.



Oma kokemukseni on että atooppisella/allergisella lapsella kiellettyjen ruokien listalle joutuu helposti paljon turhiakin aineita ja listaan ei kannattaisikaan suhtautua lopullisen pysyvänä vaan koko eliniän muuttuvana. Eli niitä ruoka-aineita jotka eivät aiheuta hengenvaarallisia oireita kannattaisi aina välillä kokeilla uudestaan ja mahdollisesti jopa niin ettei potilas sitä itse tiedä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä perusvoidevinkkejä on vaikea antaa, koska kaikki ei sovi kaikille. Meillä ollut mm. Repair, Locobasen paksu voide, Decubal jne. Myös kortisonivoide, mutta ei se poista ongelmaa.



Kannattaa ehkä kokeilla myös kalaöljykapseleita, moni on saanut niistä avun. Lisäksi suihkuttelu päivittäin ja ehdottomasti pitää käyttää huuhteluainetta vaatteissa; ei raavi ihoa.



Tsemppiä, täällä sama ongelma.

Vierailija
10/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyrkkisääntö kuitenkin on, että rasvamerkkiä tulisi vaihtaa kolmen kuukauden välein, koska iho tottuu rasvaan eikä enää auta niin hyvin.



Kannattaisi käydä ihotautilääkärillä ja pyytää rasvat reseptillä, niin niistä saa korvausta (ei tosin tarvitse olla ihotautilääkärin määräämänä, mikä tahansa lääkäri käy, kunhan reseptissä lukee " pitkäaikaisen ihosairauden hoitoon" ). Kaikista rasvoista ei kyllä saa korvausta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusrasvaa ei löydy kuin kokeilemalla ja kun sopiva löytyy pian sen saa vaihtaa.:(

Vierailija
12/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kuten tuolla jo aikaisemminkin todettiin, niin nää asiat on hyvin tapauskohtaisia, ja ei auta muu kuin kokeilla. Tuota helokkiöljyä suosittelen silti lämpimästi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. 2

Vierailija
14/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityisesti maitorasva on hyväksi atoopikoille - siis ihan niin että margariiniperheissä on enemmän atopiaa kuin voiperheissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaatteet pesen vain ainoastaan LV:llä tai vastaavilla tuotteilla, samoin myös huuhteluaineet ovat niitä. Kuivaan pyykit myös kuivausrummussa. Saippuat ovat meillä myös LV:tä tai vastaavaa.



Lapsi oli ensimmäisen kerran 4kk vanha kun hänelle neuvolan lääkäri kirjoitti reseptin perusrasvaan ja välillä iho on ollut aika ok, välillä taas ihan järkyttävän huonossa kunnossa.



Miten muuten on, pitääkö lasta suihkuttaa usein vai harvoin? Neuvolalääkärin mukaan harvoin, joidenkin tahojen mukaan taas joka päivä - mikä on oikein?



ap

Vierailija
16/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyvin toimii. Ihotautilääkärit suosittelivat minulle joskus (silloin uutta) Ceralan-voidetta, mutta en itse pitänyt siitä. On aika kalliskin.



Omega-kapseleista olen itse saanut valtaisan avun, kaikki ihottuma katosi, ja nythän taitaa olla lapsillekin omega-valmisteita. Kannattaa ehkä tulevaa talvea vasten kokeilla - mä meinasin kokeilla omalle tytölle, jolla samaa vaivaa.



Väljiä, hengittäviä puuvillavaatteita päälle niin vähän kuin mahdollista, hikoilu lisää kutinaa. Allergiatestit kannattaa ehkä myös tehdä, taustallahan voi olla joku allergia.

Vierailija
17/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suihkussa ja kylvyssä aqualan l (keltainen) tarvittaessa ja pahimpina kausina kuureina kortisonia. Harmittavaa kun Lipolania ei saa pumppupullossa!!!!

Vierailija
18/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyykinpesuaineena nestemäinen Persil, ei huuhteluainetta koska meillä on kuivausrumpu.

17

Vierailija
19/21 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voita ja täysrasvaisia maitotuotteita pelkästään. Oliiviöljyä ja kalaöljykapseleita. Kaikki hiivalla leivotut leivät pois ruokavaliosta, mieluummin pitkään haudutettuja puuroja kuin (hiivalla nostatettua) leipää jos viljan kokee välttämättömäksi. (Atopia kun voi olla ihokeliakiaa ja viljat sitovat ravinteita muusta ruoasta.)



Voiteet ei ratkaise ongelmaa, ja uskoisin sinun ap haluavan mieluummin ratkaista ongelman kuin rasvailla noin pientä lasta. Kortisoneista tulee kierre, eivät ole hyväksi.



Ei lasten (ainakaan) tarvitse syödä aikuisten laihdutusruokaa, mitä vähärasvainen perusruoka on. Tuollaiset iho-ongelmat kertovat sen aika selvästi.



t. normaalirasvaisella ruoalla parantunut atoopikko

Vierailija
20/21 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kokeiltu nelivuotiaan kanssa lähestulkoon kaikki noi aiemminmainitut rasvat nelivuotiaalla pojalla, jolla atooppinen ihottuma todettiin niinikään varsin aikaisessa vaiheessa. Homma meni parisen vuotta siten, että kaveri rasvattiin kauttaaltaan aamulla ja illalla perusvoiteilla ja pahimmat kohdat tarpeen mukaan (1-2 krt/k) parin kolmen päivän kortisonivoidekuurilla. Pahimpina pölyaikoina ihon yleisoireita on saatu helpotettua iltasuihkulla tai -kylvyllä jotain soveltuvaa perusvoidetta pesunesteenä tai " kylpyöljynä" käyttämällä, sekä yötä vasten otetulla Zyrtec-tipoilla. Oireiden ollessa pahimmillaan kokeilimme pimakrolimuusivoidetta (Elidel), joka oli kyllä hämmästyttävän tehokasta ja kallista vaikka vakuutuksiin menikin.



Nykyisellään käytämme rinnakkain Novalania ja selkeästi kevyempää Aqualania, joka tosin aiheuttaa jonkinlaista kirvelyä etenkin levitettäessä. Sama ilmiö taisi liittyä myös Ceralaniin, jota joskus käytimme. Em. syistä johtuen Novalan näyttäisi tällä erää toimivan suht hyvin.



Meillä pojalla todettiin aikanaan atopiaoireiden alettua myös lukuisia ruoka-aineallergioita, joista johtuen pojan ruokavaliota oli pakko rajata suht tiukasti, jotta päästiin jyvälle eri tekijöiden ja allergiaoireiden suhteista. Em. juttuja kannattaa tarkkailla systemaattisesti ja kirjata huomioita ylös, sillä noihin kokonaisvaltaisiin oireisiin on muuten hemmetin vaikea saada mitään otetta.



Päiväkodin kanssa kannattaa sopia, että he kirjaavat ylös olosuhteita ja päivän aikana syödyt ruuat, mikäli havaitsevat akuutteja oireita. Meillä apua eivät ole tuoneet niinkään mitkään, anteeksi nyt vaan " hokkuspokkus luontaistuotteet" , vaan monet pienet käytännön jutut, joista alle listattu muutamia. Kylmä tosiasiahan lienee edelleen se, ettei atooppisen ihottuman todellisia syitä tunneta, joten käytännössä hommassa on pakko keskittyä enempi vähempi oireiden hoitoon, vaikka joku tuossa aiemmin jotain muuta halusikin uskoa.



-tarhaan omat allergiapesuaineella pestyt lakanat ja erillinen hiostamaton uniasu

-ei hajustettuja pesuaineita tai huuhteluaineita (kuivuri käytössä)

-oma pyyhe kasvojen pesua ja kuivausta varten tarhaan pihalta sisälle tultaessa, jotta siitepölyt yms. saa pois paljaalta iholta

-hikoilua vältettävä oikealla pukeutumisella ja esim. riittävän ohuella peitolla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi viisi