Raskaana, levottomat jalat
Olen raskaana (rv 28) ja mulla jatkuvasti levottomat jalat. Haittaa eriyisesti nukahtamista. Töissä pitäis jaksaa käydä (kolmivuoroduuni), mutta tuntuu, että pää hajoaa, kun ei saa nukututuksi ja on siksi aivan rättipoikki. Onko kellään mitään vinkkejä, mikä auttais levottomiin jalkoihin??? Auttakaa, siskot!!!
Kommentit (5)
Sama vaiva oli mulla raskausaikana ja aloin juomaan joka ilta ennen nukkumaanmenoa Diasporal-magnesium-valmistetta. Saa apteekista ilman reseptiä. Myös esim. salmiakin syömistä kannattaa välttää, koska korkea verenpainekin voi aiheuttaa levottomat jalat-tuntemuksia. Toivottavasti vaivat hellittävät!
illalla myös kävelylenkki tekee hyvää, sitten myös villasukat jalkaan, kun unille menet.
Itsellä ekassa raskaudessa sama homma kolmivuorotyötä myöden. Verikokeet paljastivat raudanpuutoksen. Lisäksi lääkäri neuvoi ottamaan magnesiumia ja villasukat yöksi jalkaan oli mummon ohje. Aika tehokas tuokin.
Mulla on hyvin samantapaisia, mutta lievempiä oireita yöllä. Siihen auttaa yksinkertaisesti, että käyn juomassa vettä. Uni tulee heti.
Minulla on levottomat jalat ihan normaalitilassakin, ja syön magnesiumia purkista myös nyt raskausaikana. Jos jää muutamana päivänä ottamatta, niin heti kyllä huomaa nukkumaankäydessä... Magnesium auttaa myös mahdollisiin suonenvetoihin, joita voi raskausaikana ilmaantua.
t. rv 17