maksuhäiriömerkintä ja raskaus... :(
Minulla tuli lokakuussa 2010 maksuhäiriömerkintä omista töppäilystäni. Olin yrittänyt pitää kulissia yllä ottamalla pikavippejä ja ne tietenkin kolahtivat omaan nilkkaan. N. 2 vuotta sinnittelin ja yritin paikkailla omia mokiani mutta lokakuussa homma vaan hajosi käsiin ja maksuhöiriömerkintöjä tuli yhteensä 3kpl. Olen määräaikaisessa työsuhteessa, palkkani on n. 1800€ bruttona riippuen tuntimäärästäni.Kaikki velat olen jo pois maksanut, ainoastaan maksuhäiriömerkinnät jäi... :(
Nyt olen raskaana. Mieheni on hyvässä työssä, mutta en uskaltanut hänelle veloistani kertoa, hän olisi auttanut jos olisin kertonut... ja auttoikin aina välillä ja minulla olisi syksyllä tiedossa työpaikan vaihdos. Vauvaa yritimme viime kesän ja syksyn, silloin kun asioiden piti järjestyä :`( mutta nyt joulun alla yrittäminen on jäänyt taka-alalle. Mutta nyt ehkä kävi näin. En tiedä olenko onnellinen. Olenko nyt ns. toisenluokan kansalainen? Miten maksuhiriömerkintä vaikuttaa äitiystukiin ja muuhun vauva-ajan juttuihin.
Onko täällä muita tällaisessa tilanteessa olevia äitejä?
Kommentit (12)
ei se mitään vaikuta! Kaikki saa ne tuet, vaikka olisi mitä merkintöjä, ne tuet ovat lakisääteisiä ja kuuluvat kaikille.
Miten maksuhiriömerkintä vaikuttaa äitiystukiin ja muuhun vauva-ajan juttuihin.
Ei tietääkseni vaikuta tukiisi millään tavalla. Ja jos se merkintäkin lähtee pois 2-4 vuodessa, kuten varmaan jo tiesitkin. Jos sinulla ja miehelläsi on hyvät välit, niin miksi et kertoisi tätä hänelle? Jos siis tuntuu että se voisi helpottaa ja ehkä myös ehkäisisi mahdollista repsahdusta, jos sinulla on taipumusta toistaa virheitä.
Jos haluat ottaa lapselle esim. sairasvakuutuksen, siihen saattaa vaikuttaa eli kaikki vakuutusyhtiöt ei myönnä vakuutusta maksuhäiriöiselle. Tuonkin voi kiertää jos otatte sitten sen miehen maksamana.
suurin ongelma.. ;)
Miten ihmeessä maksuhäiriömerkintä ja raskaus liittyy toisiinsa???
Sen sijaan sinun kannattaisi ottaa selvää, mihin asioihin maksuhäiriömerkintä oikeasti vaikuttaa.
Tsemppiä ja nauti vauva-ajasta! Vauva on aina uusi alku, kenties myös muutos parempaan sinun elämässäsi.
Ja eikös ne merkinnät häviä sieltä kolmen vuoden päästä jos et uusia hanki.
Nyt vaan pää pystyyn, työnnät nuo huolet sivuun ja nautit odotuksestasi :)
Mitenhän ajattelit selviytyä lapsen aiheuttamista menoista. Miehellesi et kertonut veloistasi - hm... minkälainen suhde teilläkin oikein on jos tuollaisestakaan ei voi puhua.
miten se maksuhäiriö liittyy sun vauvaan ja odotukseen?
Vauva syntyy perintätoimiston logo otsassa?Siis ja daa, sähän olet ihan öö-luokan kansaa..
Siis voi jeesuskristus sä olet ILKEÄ IHMINEN. Selkeästi ap on nuori äiti joka on hukassa ja yrittää kysyä vaan neuvoa... Mikä teitä ihmisiä vaivaa?
MAksuhäiriömerkintä ei vaikuta tukiin! Piristy ap, vauva on ihana asia
miten se maksuhäiriö liittyy sun vauvaan ja odotukseen?
Vauva syntyy perintätoimiston logo otsassa?Siis ja daa, sähän olet ihan öö-luokan kansaa..
Siis voi jeesuskristus sä olet ILKEÄ IHMINEN. Selkeästi ap on nuori äiti joka on hukassa ja yrittää kysyä vaan neuvoa... Mikä teitä ihmisiä vaivaa?
MAksuhäiriömerkintä ei vaikuta tukiin! Piristy ap, vauva on ihana asia
Saa vastaukseksi yhtä fiksuja! :)
Raskausaikana moni asia voi huolettaa ja surettaa ihan kohtuuttomasti. Sulla on asiat ihan hyvin. Tosin kannattaa miehelle kertoa noista sun rahavaikeuksista - kerrankos sitä ihminen erehtyy. Mies varmasti ymmärtää. Paljon isompia ongelmia tulee jos murehdit näitä juttuja yksinäsi ja miehesi ei ollenkaan ymmärrä mikä sinua vaivaa.
miten se maksuhäiriö liittyy sun vauvaan ja odotukseen?
Vauva syntyy perintätoimiston logo otsassa?
Siis ja daa, sähän olet ihan öö-luokan kansaa..