Brittimuksut... :D
9v oli likkani kanssa pulkkamäessä, kerrankin täällä Englannissakin on oikeasti lunta! Mutta, pukeutuminen ei ihan mennyt nappiin, skinny- farkut, ei hattua, sormikkaat jne... tuli sitten meille kuivattelemaan ja teelle.
No, onneksi nauttivat! Joskus suomimammana tekee mieli seistä kadunkulmassa jakamassa myssyjä ja hanskoja, olen kai niin kurahousuaivopesty. :)
Duunikaverini muuten muisteli että omana pakollisena kouluasunaan 70- luvulla oli shortsit, myös talvella. Huhhuh.
Kommentit (12)
Mä olin töissä nuorempana ja olin ihan kummissani pukeutumisesta. Marraskuu lontoossa voi olla aivan järkyttävän kolea, kostea ja luita jäätävä. Itse kuljin pakuissa vaatteissa ja mieluiten pipo päässä.
Vauvat olivat nilkat paljaina ja ehkä joku liivi ohuen puseron päällä, eikä taatusti hattua. Ja tosiaan tuo newcastle kuva hyvin osuva jengin iltavaatetukseen, hyi hitto. Miten ne pysyy hengissä, hyvin karaistunutta porukkaa!
Ei hanskoja, hattuja, kaulaliinoja kuin korkeintaan näön vuoksi.
Ei ihme, että kummastelevat, miten me täällä taretaan. Luulevat, että kylmältä suojaudutaan heidän laillaan ja talot ovat yhtä mainiosti lämmitettyjä. :D
Brittiystäväni oli lisännyt lapsistaan pulkkamäkikuvia facebookkiin ja siellä toinen istui kyllä suojapukupäällä pulkassa mutta ilman hansikkaita, kaula paljaana ja ilman pipoa. Toisella ei ollut edes suojapukua vaan ohuen näköinen takki.
Kyllä ihmettelin Englannissa asuessani erityisesti vauvojen pukemista, ei välttämättä mitään lämmintä ylle vaikka saattoi olla hyvinkin kolea keli. Itse palelin jatkuvasti, sisällä ja ulkona. Tosin taloissa (maalla) joissa suin OLI yksinkertaiset lasit ikkunoissa, ei keskuslämmitystä yms. Luulen, että englantilaiset ovat paljon karaistuneempia kuin suomalaiset :)
9v oli likkani kanssa pulkkamäessä, kerrankin täällä Englannissakin on oikeasti lunta! Mutta, pukeutuminen ei ihan mennyt nappiin, skinny- farkut, ei hattua, sormikkaat jne... tuli sitten meille kuivattelemaan ja teelle.
No, onneksi nauttivat! Joskus suomimammana tekee mieli seistä kadunkulmassa jakamassa myssyjä ja hanskoja, olen kai niin kurahousuaivopesty. :)
Duunikaverini muuten muisteli että omana pakollisena kouluasunaan 70- luvulla oli shortsit, myös talvella. Huhhuh.
briteissä tosiaan niin paljon teetä kuin luulen? Luuloni on peräisin tv-sarjoista ja koulukirjoista.
Ja onko siellä joka paikassa kokolattiamatot? Ja taloissa yksinketaiset ikkunat?
Tuplalasitus on jo aika yleistä, samoin nykyään harvalla on kylppärissä kokolattiamatto ja etenkin nuoremmat laittavat kovaa lattiaa alakertaan. Makkareissa on aina kokis, minustakin se on mukava.
olisin luullut että mammat olisivat olleet ottamassa koko kansakunnan huostaan kun eivät hallita säänmukaista pukeutumista.
Ja silti englantilaiset elävät pitempään ja terveempinä kuin suomalaiset. Johtuisko tämäkin nyt vain geeneistä kun talvivaatetus ilmeisesti ei ole ratkaiseva?
Hyvin näyttävät selviävän hengissä myös nuo pikkukengissä tai korkkareissa lumessa leikkivät muksut, tutkiskelen tässä omia asenteitani ulkopuolisena. Joo, esim. paheksun suuresti korkkareita koulukengiksi 6v:lle, etenkin jos niillä kävellään myös lumessa.
Mutta haluaisin kyllä ottaa huostaan ainakin tässä asiassa suurimman osan kansaa, jakaa pipoja ja takkeja kadunkulmassa :))
Hyvää treeniä vaan lapsilta tulevia vuosia varten : http://www.dailymail.co.uk/femail/article-1334135/As-Britain-shivers-Ne…
Parempi olla ilman villapaitaa jos vaihtoehto on
GEORDIE JUMPERS!
Miksi sen yhden naisen kuolema on saanut niin paljon julkisuutta. Mitä ihmeellistä kadonneen kuolemassa on, Suomessa akuitattaisiin pikku-uutisellla jossain
ja uhri oli sentään arkkitehti eikä huora niin kuin näissä jutuissa yleensä. Toisekseen tässä epäillään tekijän olevan sama kuin yhdessä aiemmassa katoamistapauksessa.
Britit oikeasti osaavat nauraa itselleen.
Seuraava, kuka nainen on kyseessä?
Oli myös bbc:n ykkösuutinen koko eilisen kun katselin. Eli sama kun Yle olis tykittänyt koko päivän jonkun taviksen kuolemaa. Ja kun tuolla tulee uutisetkin tunnin välein niin hieman outoa