kerrostalon postiluukku tasan 3 cm?
saan kirjeen menemään 3 cm mitan läpi vaivalloisesti ja mietinkin meneeköhän kerrostalon postiluukun läpi. Sujauttamalla ei mene. Postin täti sanoi että jos postissa saa tungettua 3 cm mitan läpi niin riittää mut mietin että viitsiikö postinjakaja sitä tunkea jos mitta on tasan tuo sama 3 cm.
Kommentit (8)
vastaanottajalla luukku ois sen tasan 3 cm ja tuote vaikka matkalla menis vielä enempi kasaan ja olis jo yli tuon 3 cm niin voiko joutua lunastukseen? Voinko sitten vedota tuohon että meni 3 cm mitan läpi?
vastaanottajalla luukku ois sen tasan 3 cm ja tuote vaikka matkalla menis vielä enempi kasaan ja olis jo yli tuon 3 cm niin voiko joutua lunastukseen? Voinko sitten vedota tuohon että meni 3 cm mitan läpi?
Jos jakaja ei halua/uskalla tunkea sitä pakettia luukkuun, jättää hän sen lapun että "saat hakea postista silloin ja silloin" (eli yleensä samana päivänä klo 14 jälkeen). Siitä on vastaanottajalle kyllä se hakemisen vaiva, muttei kenellekään mitään lisäkuluja postin puolesta.
Jos odotan isompaa postia, esim huutis-ostoja, jätän välioven auki, koska jos se on kiinni, silloinkin voi olla ettei jakaja saa nyssäkkää tungettua luukusta läpi.
siinä nyt yli hilseen meni?
Kirje saa olla 3 cm paksuinen, ei yli muuten posti voi laittaa lunastukseen joka on melko kallista puuhaa. Eli tarkka kannattaa olla. Huutiskirjeitä kun lähettelen niin olen huomannut että siinä kohtaa kun laatikkoon pudottaa, menee kirje kasaan eli siinä kohtaa paksuus voi ylittää sen 3 cm jota se ei välttämättä ollut laatikkoon laitettaessa. Onko silloin oikein että menee lunastukseen?
Jos se täti postissa ottaa siitä sen kirjeen postarin, niin ei kait se enää mihinkään lunastukseen mene? Eri asia, jos postittelet itse isompia tai painavampia käyttämättä niitä postissa? Siellä jos heidän edustaja sen kirjeeksi hyväksyy, niin sillä selvä.
Silloin ei ole mielestäni oikein, jos menee lunastettavaksi.
Itse säilytän kuitit lähetyksistä, eipä sillä että ei koskaan mitään ongelmia tullutkaan.
säilyttää kuitteja. Posti ei vastaa kadonneista lähetyksistä. Vain paketeista saa seurantakoodin jolla on merkitystä jos tavara katoaa postiin. Mulla on noin 5 kertaa kadonnut tavaraa postiin. Muutama arvokaskin juttu joka siis kirjeenä lähetetty.
Mitään arvokasta ei tavallisessa kirjeessä kannatakaan lähettää.
Useana vuonna jäänyt vanhempien lähettämä taitettu kirjekuoressa lähetetty kortti kokonaan saapumatta. Ei auta plus merkit, ei mikään.
monta kertaa jättänyt lappusia, että saa hakea postista. Kun paketin pitäisi myös taipua vähän, mutta esim. kirjakerhon kirjapaketit on pahvia, eivätkä taivu kääntyäkseen pudotukseen postilaatikkoon. Tietenkään ei silloin tule lisämaksua.