Mikä teistä tekee ihmisestä tyhmän?
Minä pidän tyhminä ihmisiä, joiden elämä pyörii korkeinteen oman kotipaikkakunnan ympärillä ja sen ulkopuoliset asiat ei kiinnosta. Tällaiset ihmiset eivät tiedä mitään politiikasta, Suomen ulkopuolella tapahtuvista asioista tai ylipäätään mistään, mikä ei suoraan liity heidän elämäänsä. Hyvin usein myös ne "isot asiat" ovat pelottavia ja niihin liittyy vihamielisiä ennakkoluuloja.
Pidän tyhminä myös ihmisiä, jotka eivät yksinkertaisesti osaa suunnitella elämäänsä muutamaa päivää pidemmälle ja joutuvat sen takia rahallisiin vaikeuksiin.
Kommentit (7)
Mä pidän tyhmänä yleistäviä mielipiteitä ja musta-valkoista ajattelutapaa.
Maalaisjärjen puute vaikka olisi miten akateeminen kirjaviisas.
Minä pidän sinua ap tyhmänä, koska saat jotain paremmuuntunnetta, kun aloitat tällaisesta aiheesta ketjun. Pidän myös itseäni tyhmänä, koska alennuin vastaamaan.
Huonot kognitiiviset taidot ja vähäinen älykkyys.
Blogimaailmassa eläminen ja kyvyttömyys itsenäiseen elämään.
[quote author="Vierailija" time="06.04.2014 klo 12:37"]
Minä pidän sinua ap tyhmänä, koska saat jotain paremmuuntunnetta, kun aloitat tällaisesta aiheesta ketjun. Pidän myös itseäni tyhmänä, koska alennuin vastaamaan.
[/quote]
Mikäs olikaan se sanonta koirasta, älähdyksestä ja kalikasta?