Lapsilla eri paria sukat
Ja vanttut tarhassa. Lisäksi hiukset harjaamatta. Mitä kertoo vanhemmista?
Kommentit (14)
Antaa kuvan että koti on kovin boheemi...
No niin, ja taas ls-ilmoja ilmoille!
Tässä mitään ls-ilmoja. Halusin vaan isänä tietää mitä meistä ajatellaan. ;)
Minä ajattelen, että laiskat vanhemmat. Itse pidän kunnia-asiana, että tuollaiset asiat on järjestyksessä, mutta eihän se niin vakavaa ole, kunhan muuten huolehditaan hyvin.
mitä pitäisi ajatella? onhan Robinillakin eri pari kengät :D
itse hieman ihmettelen jos vaikkapa pikkutytöllä on tukka ihan takussa. Jos tukka menee helposti takkuun, niin kannattaa ostaa Tangle teezer-hiusharja, sillä kosteakin hius helpommin selvittyy. Ja laadukas hiuksiin jätettävä hoitoaine, kuten paul mitchellin the conditioner.
Eriparisukat on ihan ok, ajattelen lähinnä että lapsi on itse etsinyt sukat jalkaansa.
Räkäinen tai ruokainen naama, takkutukka, reikäiset tai likaiset vaatteet on minusta surullinen näky, tulee mieleen että vanhempi on nuidenkin asioiden kanssa välinpitämätön. Toisaalta olen itsekin hieman boheemi, ei se nyt maailmaa kaada jos kaikki ei ole aina tiptop. viimeistään bussissa pyyhin jos huomaan että lapselle on jäänyt maitoparta tai muuta aamupalalta.
Mielestäni siisti ulkoinen olemus on itsensä (tai lapsensa) arvostamista, samoin sitä että kunnioittaa kanssaihmisiä olemalla siisti. Toisaalta ymmärrän myös rastatukkia ja muita jotka haluavat olla erilaisia tai etteivät halua kuulua taviksien harmaaseen massaan. Eihän se tukkatyyli tarkoita sitä, ettei pitäisi muuten huolta hygieniastaan.
No, oma tyttäreni pukee itse ja pitää niitä muodikkaina. Antaa hakea omaa juttuansa. Tyttö siis eskarilainen. Eipä ole tarhassa mitään sanoneet.
Puhutkohan meidän perheestä? Lapset jo kouluikäisiä. Tytär pukee itse eriparisukat. Ovat siis samanlaiset, mutta eri väriset. Tykkää pitää noin. Pojalla on enimmäkseen suunnilleen samanvärisiä sukkia. Häntä ei vähempää voi kiinnostaa onko sinisen sävy sama vai vähän eri. Etsin hänelle samansävyiset sukat silloin kun huomaan ja ehdin.
Toinen harjaa kyllä hiukset, toinen ei ellei vieressä valvota ja muistuteta. Molemmilla helposti tukkaantuvat hiukset. Kun pipo on ollut koulumatkan ajan päästä kumpikin näyttää siltä että hiuksia ei ole harjattu kuukausiin.
Mua ei kiinnosta pätkääkään mitä johtopäätöksiä meistä vanhemmista tehdään em perusteella. Jos lapsi on tyytyväinen niin kaikki on ok.
Kasvatusta sekin on, että opettaa pukeutumaan tyylillä ja peseytymään ja kampaamaan hiukset.
Mun lapsella on myös eriparia sukat! Ihan tarkoituksella, eikä hänen hiuksiaan ole koskaan harjalla harkittu. Kumpaakin vain pesun yhteydessä, kun hoitoaine päässä, muuten se ei onnistu.
Muodikas lapsi! Ainakin täällä alakoululaiset laittaa tarkoituksella eri parin sukat kouluun. Outoa, mutta näitä sukkujuttuja on joka toisella tällä hetkellä ja omanikin oikein tarkoituksella tiirailee aamulla sopivasti räikeän sukkaparin.:=)
Että on ollut kiire aamu? Tosin meillä ipana haluaa aina joskus laittaa jostain syystä eri pari sukat jalkaan, ei liene kovin suuri synti?