Mitä asioita kannattaa miettiä ennen eroa?
Mieheni on henkisesti sairas ja olen kannatellut häntä vuosia. Masennus on taas ilmeinen, kun ei koko viikonloppuna ole puhunut mitään ja on ihan ilmeetön. Olen niin väsynyt tähän, ei tämä ole parisuhde vaan hoitosuhde. Mieheni on kuin ei kiitos elokuvassa. Paitsi ilman övereimpiä pakko-oireita.
Mietin eroa päivittäin, hän ei sitä halua, olen tajunnut että minun se on otettava, mieheni ei saa sitä aikaiseksi.
meillä on pieniä lapsia ja mietin jo että pärjäisin lastenkin kanssa paremmin ilman aikuista vauvaa. Ja en halua lapsille miehenmallia, joka on AINA väsynyt ja istuu vaan sohvalla. Myös meidän välit ovat kireät kun mies on poissaoleva jatkuvasti.
Oma isäni on kuin vastakohta miehelleni, joten siksikin on niin vaikea ymmärtää että mun mies on niin saamaton. Ja sairas, olisin halunnut lapsilleni toisenlaisen isän!!
Mitä teen, tuntuu että mies vie minun energiat, olen tottunut olemaan aktiivinen ja eteenpäinpyrkivä, mutta miehen sairaus on vienyt minun energiaa, nytkin puran ajatuksiani tänne, vaikka voisin lukea vaikka tenttiin!!! Tuntuu että lannistunut ja lattea tunnelma tarttuu myös minuun!!
Mitä minun tulisi siis harkita ennen lopullisen eropäätöksen tekemistä? olen miehen kanssa pariterapiassa, mutta tuntuu että pariterapia auttaa minua jaksamaan aina muutaman päivän, ymmärrän sairautta. Muta onko minun todella käytettävä elämäni tähän??? Mitä muuta voisi elämäni ollakaan??
Kommentit (14)
toivotan tsemppiä, olen vastaavassa tilanteessa.
Sanot, ettet halunnut lapsillesi tuollaista isää tai miehen mallia. Jotta teidän ero voi toimia mitenkään, sun täytyy ymmärtää, että näitä asioita se ei kuitnkaan muuta. Mies on lastenne isä edelleen ja ylsi niis miehen malleista jota nämä saavat. Sen kanssa sun vaan täytyy elää ja lapset kasvattaa, eroat tai et. Ero muuttaa VAIN sun avioliittosi.
Tapaamisasiat kannattaa miettiä huolellisesti. Mieluummin valvotut.
Meillä ihan sama tilanne. Olis ihanaa, jos voitais vaihtaa enemmänkin ajatuksia. Alkaa itsellä olla takki ihan tyhjä.
Nelosella hyvää settiä. Tuota ei moni eroava tajua. Miehen ongelmat eivät erotessa häviä, mutta jatkossa sinne tasapainottoman huoltajan luokse lähettää lapset ilman mitään puskuria.
Sulle ihan oma terapia pois olla poikaa. Mies tarvinnee omaa hoitoa myös. Samoin kannattaa miettiä etukäteen raha-asiat, huoltajuudet ja tapaamiset.
Niin isä on isä, ei ero sitä muuta. Ajattelin että ei lasten tartteis joka päivä nähhä masentunutta isäänsä. Huolehdin viimeiseen asti että lapset ovat turvassa kun erossa tapaavat isäänsä. Jos ero siis tulee.Olisin vaan toivonut että hän olisi voinut olla aktiivinen isänä kuten oli tavatessamme. Olen siis aivan eri miehen kanssa nyt yhdessä kuin tavatessamme.
Voimia 6, ajatusten jakaminen olisi varmasti paikallaan.
Meilläkin tuntuu, että olemme lasten kanssa miehelle enemminkin rasite. Pidetään liian kovaa ääntä tai muuten häiritään miehen omaa rauhaa. Lasten puolesta tuntuu pahalta, kun isää ei oikein kiinnosta lasten jutut. Hermostuu helposti sekä minulle että lapsille.
6
Onko miehesi hoidossa, menossa hoitoon tai haluako edes hoitoon (tunnistaako/tunnustaako olevansa sairas ja avun tarpeessa)?
Mies on hoidossa mutta ei välitä, hänelle on ok olla puhumatta koko viikonlopun. !!!. Tuntuu turhauttavalta riidellä asiasta kun toinen ei ole samassa voinnissa kuin minä.
Kuutosen juttu on niin tuttua, mies niin ilmeetön että minusta alkaa tuntua että olen tiellä kotona, ei ole lapsille paras tilanne.
Miten saan miehen tajuamaan että se on muututtava tai ero tulee!
Ap
Olen miettinyt samaa, että mies hommaisi oman kodin, saisin kiven putoamaan omalta sydämeltä, mutta miten lapset ottaisivat sen??
Ap
[quote author="Vierailija" time="12.05.2014 klo 18:01"]Olen miettinyt samaa, että mies hommaisi oman kodin, saisin kiven putoamaan omalta sydämeltä, mutta miten lapset ottaisivat sen??
Ap
[/quote]
No miten lapset ottaisivat eron? Raks raks
Ja miten SA nytkin palstailet tai olisit muuten lukemassa tenttiin... Kuka katsoo lapsia nyt? Se kelvoton isukki ko
[quote author="Vierailija" time="11.05.2014 klo 23:49"]
Niin isä on isä, ei ero sitä muuta. Ajattelin että ei lasten tartteis joka päivä nähhä masentunutta isäänsä. Huolehdin viimeiseen asti että lapset ovat turvassa kun erossa tapaavat isäänsä. Jos ero siis tulee.Olisin vaan toivonut että hän olisi voinut olla aktiivinen isänä kuten oli tavatessamme.
[/quote]
Miten olet käytännössä ajatellut tuon järjestää? Kun eroatte ja teette elatus- ja tapaamissopimuksen, mies on vapaa tekemään mitä tykkää. Hänellä on oikeus hakea lapset kuten sopimuksessa sanotaan (yleensä vähintään joka toinen viikonloppu) ja sinulla ei ole mitään oikeuksia tuon tapaamisen estämiseen tai siihen, että voisit määritellä missä he ovat, mitä tekevät ja kenen kanssa. Keskustella voi, mutta jos isä päättää esitellä lapsille joka viikko eri naisen, viedä uimataidottomat lapset dementoituneen mummon kanssa mökille tai syöttää heille lounaaksi pelkkiä karkkeja, et voi asialle mitään ennen kuin jotain sattuu.
Ajatuksesi on kaunis ja erittäin ymmärrettävä, mutta samankaltaisessa tilanteessa olevana toivon sinun ymmärtävän, että kun lapset menevät isälleen, et pysty heitä suojelemaan.
Valvottuihin tapaamisiin pitää olla perusteet ja jos alat estää tapaamisia tai muuten ahdistella isää asian suhteen, tilanne kääntyy nopeasti päälaelleen ja sinusta tehdään syyllinen.
Kuten joku edellä korosti, on tärkeää ymmärtää mitä ero tarkoittaa. Sinun ja miehen suhde katkeaa, kun taas isän ja lasten suhde jatkuu, mutta ilman sinun valvontaasi.
Olin samanlaisessa tilanteessa muutamia vuosia sitten ja ratkaisimme tilanteen hankkimalla miehelle oman asunnon. Emme halunneet erota, mutta saman katon alla asuminen oli kestämätöntä. Ratkaisu oli tosi vaikea, mutta muuton jälkeen tuntui kuin paino olisi nostettu pois harteilta. Sain keskittyä rauhassa lapsiin enkä toisen mielen kannatteluun.
Avioliitto päättyi vuotta myöhemmin, kun mies löysi toisen.
Omaa jaksamistasi kannattaa miettiä. Myös lapset aistivat kireän tunnelman kotona. Koko perheelle parempi, jos saatte kotiin rauhallisen tunnelman. Saatko sen vain erolla?
Et ole miehesi hoitaja!