Vaatekaapista ulos, apua!
Minulla on ongelma.
Liikaa vaatteita mutta ei ikinä mitään kivaa puettavaa. Vaatekaappi pursuaa ja mitään en löydä ikinä.
Olen ikuisella laiharilla ja jotain jo pudottanut. En uskalla heittää liian suuria vaatteita pois enkä laihtumisen ihmettä odottavia kittanoita kolttujakaan.
Pelkästään mustia T-paitoja on kymmeniä....
Lisäksi minulla on tätini ompelemia hameita joiden laatu on ihana, mutta vaikka ne mahtuisikin päälle, niin ne on toivottoman vanhanaikaisia.
Kommentit (4)
Miten paljon säilytystilaa sinulla on? Jos tämä vain on mahdollista, niin tekisin ensiksi jaon nykyään sopiviin, mahdollisesti joskus vielä sopiviin/muotiintuleviin vaatteisiin ja kierrätettäviin. Heti kierrätettäviin laittaisin isot vaatteet, koska se, ettei sinulla ole "varalla" vaatteita, jos painoa tulee, on jo motivaattori nykyisessä pysymiseen tai laihtumiseen. Ehkä vielä käyttööntuleviin sitten ne kittanat mekot ja tädin tekemät vaatteet - muotihan on syklistä, ja vintage kova sana. Jos tilaa on vähän, nämä voi säilöä vaikka vakuumipakkauksiin sängyn alle. Kaapissa ulottuvissa pidät vain vaatteet, jotka ovat kokoasi.
Kun olet tämän siivouksen kerran tehnyt, toistat sen säännöllisesti esim. vuoden välein. Käyt tuolloin läpi myös ne "ehkä" vaatteet. Jos esim. olet taas laihtunut, saatatkin huomata, että kinhelät mekot ovat myös vanhentuneet malliltaan, tai vartalonmuotosi onkin muuttunut (ihan mahdollista, jos myös treenaat), eivätkä ne enää istu. Näin saat tilaa uusille mahdollisesti säilytettäville vaatteille.
Itse olen tehnyt näin 15 vuotta, ja sanotaanko, että uudelleen käyttöönottamani vaatekappaleet voidaan laskea yhden käden sormilla. Joitain "aarteita" toki olen säästänyt tytärtäni ajatellen.
Ompele itse sellaisia joista todella pidät.
Yhdistä vaikka harmaat pitkät housut ja värikäs pusero. Tädin tekemiä mekkoja en heittäisi pois, voit aina tuunata.
Kiitos vastaajille, aloitan illalla käymään kaappeja läpi.
Päätin, että antiikkiset napapaidat saa mennä.
Sä oot hamsteri.