Miten avokkaat pysyy jalassa?
Kommentit (10)
[quote author="Vierailija" time="11.05.2014 klo 23:10"][quote author="Vi4299erailija" time="01.05.2014 klo 15:12"]Ostat juuri sopivan kokoiset ja jätät sukat pois.
[/quote]
Käyttääkö joku avokkaissa sukkia?
[/quote]
Yleensä sukkahousuja. ..
Mulla on kapea kantapää eikä mitkään avokkaat pysy jalassa. Läpsyy kuin varvastossut vaikka kokeilisin monta numeroa liian pieniä. Siis riippuu jalan mallista voiko käyttää.
Kenkiin myydään kaikenlaisia lisävarusteita. Käykää kenkäkaupassa katsomassa. Saa kantalappua kantapään taakse yms.
Ostat juuri sopivan kokoiset ja jätät sukat pois.
Ei mitenkään, ainakaan mun jalassa. En koskaan osta remmittömiä kenkiä.
Käytä sellaisia tahmeita pohjallisia päkiässä ja kantapään kohdalla sellaista ... mikä sen nimi lieneekään, joka liimataan kengän sisäpuolelle.
Avokkaan tuppaavat olemaan enimmäkseen liian pieniä, ehkä juuri siitä syystä, että eivät muuten pysy jalassa.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2014 klo 15:05"]Pitääkö ne liimata jollain? En ymmärrä.
[/quote]
Sun pitää liimata ne jalkaan erikeepperillä, kyllä.
Jos avokkaat ovat oikeankokoiset, ne pysyvät yleensä jalassa aivan hyvin. Joskus minulla on ollut avokkaat, joissa kantapää on noussut pois kengästä kävellessä. Ostin niihin avokkaisiin takaosaan sellaiset esteet, jotka estivät kantapään nousemisen kengästä. Muistaakseni suutarilta. En muista tuon pikkujutun oikeaa nimeä.
[quote author="Vi4299erailija" time="01.05.2014 klo 15:12"]Ostat juuri sopivan kokoiset ja jätät sukat pois.
[/quote]
Käyttääkö joku avokkaissa sukkia?