Yh: kuinka pajon maksat vuokraa/lainanlyhennystä + muita asumiskuluja?
Ja mitä sinulle ja lapsillesi jää kuukaudessa käteen muihin kuluihin?
Harkitsen asunnon ostoa ja mietin mitä ovat kohtuulliset asumismenot ja minkä verran pitäisi jäädä muuta elämää varten. Meitä on 1+1, asumiskulut ovat nyt 520 euroa, jos ostaisin asunnon ne nousisivat 700 euroon.
Kiitollinen vastauksistanne!
Kommentit (16)
Maksan yhtiövastiketta ja lainaa 700 e kk. elämme 1300 eurolla laskujen jälkeen. Kaikki sen yli laitan säästötilille, eli jos on ollut vähälaskuinen kuukausi, niin ne rahat säästän lomiin.
äiti ja 2 teiniä
Maksan vuokraa 600e/kk ja vettä 32e. Sähköihin menee se n40e kuussa. Käteen ei jää paljoa mutta sillä selvitään (olen vielä hoitovapaalla, töihin lähtiessä tulot nousee). Meitäkin on minä ja yksi lapsi
Meillä vuokra 686e ja rahaa jää muihin kuluihin n.1400e. Mulla 18-v ja 3-v lapset.
Uskomatonta miten erilaista elämää me ihmiset elämme. Meillä 2+4 henkeä. Okt asuntolaina 1200€+400€ asumiskuluja. Nettotulot 8500€, eli asumiskulujen jälkeen jää 6900€ kk.
kaikki menee
[quote author="Vierailija" time="18.05.2014 klo 09:19"]Uskomatonta miten erilaista elämää me ihmiset elämme. Meillä 2+4 henkeä. Okt asuntolaina 1200€+400€ asumiskuluja. Nettotulot 8500€, eli asumiskulujen jälkeen jää 6900€ kk.
kaikki menee
[/quote]
Anteeks, en huomannut otsikossa Yh. Ei ollut tarkoitus aiheuttaa mielipahaa.
Kahden esiteinin kanssa näin: Nettotulot noin 3500 euroa/kk, nyt asumiskulut noin 1900 euroa/kk (jättimäinen laina...). Ei hyvä tilanne ollenkaan :( mutta palkankorotus ja ennakkoperintöä on tulossa.
Aikaisemmin asumiskulut oli noin 1100 euroa/kk ja säästöönkin jäi joka kuukausi kivasti rahaa.
Sanoisin, että optimitilanne on se, että asumiseen menee noin 1/3 nettotuloista. Lainaa kannattaa lyhentää reilusti kun korot ovat alhaalla. Omistusasunto kannattaa ilman muuta hankkia, jos on rahkeita lainaan. Jos hankkii kämppänsä hyvältä alueelta ja pitää sen kunnossa, voi olettaa, että asunnon arvo nousee. Maksamalla omaansa kerää pesämunaa tulevaa varten. Eikä omaan siirtymisessä aina tarvitse ajatella, että tässä "joutuu" asumaan lopun elämänsä - ei joudu, omasta pääsee aina eroon (paitsi että takkiin voi tulla, huonolla tuurilla).
Kiitos järkevistä neuvoistasi, tuo 1/3 on varmaankin hyvä laskukaava! t.ap
Lainan lyhennys n 800 e kk ja yhtiövastike 300e. Rahaa kuukaudessa 2400 e jää puhtaana käteen sis palkka, pienet elarit ja lapsilisä. Eli rahaa jää muuhun 1300 e. Pärjätty on, kesälomarahoilla matkustetaan kerran vuodessa.
[quote author="Vierailija" time="18.05.2014 klo 09:28"]Lainan lyhennys n 800 e kk ja yhtiövastike 300e. Rahaa kuukaudessa 2400 e jää puhtaana käteen sis palkka, pienet elarit ja lapsilisä. Eli rahaa jää muuhun 1300 e. Pärjätty on, kesälomarahoilla matkustetaan kerran vuodessa.
[/quote]
Meitä on kaksi koululaista ja äiti, lapset isällä 10 -12 pv kk
[quote author="Vierailija" time="18.05.2014 klo 09:28"]Lainan lyhennys n 800 e kk ja yhtiövastike 300e. Rahaa kuukaudessa 2400 e jää puhtaana käteen sis palkka, pienet elarit ja lapsilisä. Eli rahaa jää muuhun 1300 e. Pärjätty on, kesälomarahoilla matkustetaan kerran vuodessa.
[/quote]
Meitä on kaksi koululaista ja äiti, lapset isällä 10 -12 pv kk
2+2 henk perhe, oma kerrostaloasunto helsinki keskusta, 730vastike sis.rahoitusvastiketta 200e, asuntolaina 850e/kk, eli yht. 1580e/kk. tuloina miehen palkka 2500e/kk ja Kelan kotihoidontuki 500e/kk sis.helsinki-lis.Puolet tuloista menee asumiseen.
Vuokra 931, mökkilaina 110, sähköt ja vakuutukset molempiin n. 50 euroa kuussa. Noiden jälkeen jää rahaa 1500. Äiti ja kaksi koululaista.
[quote author="Vierailija" time="18.05.2014 klo 09:19"]
Uskomatonta miten erilaista elämää me ihmiset elämme. Meillä 2+4 henkeä. Okt asuntolaina 1200€+400€ asumiskuluja. Nettotulot 8500€, eli asumiskulujen jälkeen jää 6900€ kk.
kaikki menee
[/quote]
No niinpä! Meillä 1+ 6 henkeä, tulot 2850€, vuokra 1200€, muita asumiskuluja sähkö. Kaksi lapsista tosin aikuisia joilla omiakin tuloja mutta vain toinen eli työssäkäyvä maksaa asumiskuluistaan ( vuokra, sähkö, netti, ruoka jne) 150€/kk mikä laskettu tuohon. Minun opiskeluihini menee 400€/kk, joten elämiseen jää 1250€/kk. Tavallaan kaikki menee, eli on tuosta varaa vielä satoja euroja kk pistää mihin sitten milloinkin on tarpeen, vaatteisiin, huvituksiin tms. tai voi säästää vaikka matkustamiseen.
Tätä juuri pohdin kun ystäväni osti polkupyörän, 1400€. Olisin itse ostanut pyörän 50€-100€ huutonetistä tai alle 300€ uutena. Kävin lomalla Espanjassa, puolihoidolla viikko alle 300€ neljän tähden hotellissa, saman matkan voi ostaa matkatoimistosta tuplahintaan. Tarkoitan sitä että periaatteessa pienemmillä tuloilla on mahdollista elää kuten isommillakin, tehdä samoja asioita kunhan käyttää rahaa harkiten ja etsii edullisemmat vaihtoehdot. En koe että eletään niukasti, välillä on tiukempaa mutta kuitenkin on periaatteessa mahdollisuus laittaa satasia kuukaudessa ei-välttämättömyyksiin, ei vaan samoihin asioihin joka kk. Toisena kuukautena käydään lintsillä, toisena ostetaan vaatteita jne.
Vuokra 600€/kk + vesimaksut yht. 30€. Sähköt n. 40€/kk. Kädestä suuhun eletään.
Minä ja 2 lasta.
Meitä 1+3. Asumiskuluihin menee noin 1000e kuukaudessa. Muihin menoihin jää 1500e.
Siis paljon eikä pajon, sori.