Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kelan takaisin perintä- kauanko päätös voi kestää??

Vierailija
24.03.2014 |

Sain Kelalta liikasuorituksen tammikuussa ja perässä päätöksen takaisin perinnästä jossa luki että "takaisin perinnästä annetaan päätös erikseen". Odottelen edelleen tuota takaisinperintä päätöstä! Kauanko tässä voi mennä kunnes takaisin perintä alkaa?? 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kävi kerran niin että laitettiin selvitys tästä liikamaksusta jossa peusteltiin miksi liikamaksua tullut (odotettiin liiton päätöstä ansiosidonnaisesta) ja ehdotettiin että takaisinmaksu otetaan 50€ kuussa asumistuesta kunnes koko summa maksettu takaisin. 

 

Meni varmaan 5 kk kun sieltä tuli kirje että takaisinmaksua ei ole maksettu vieläkään, maksakaa ohessa tullut lasku (n. 500€) välittömästi.

 

Eli eivät ole muka saaneet selvitystä ja takaisinmaksuehdotusta. Kannattaa soitella perään jos ei mitään kuulu! Just ja just saatiin tuo lasku maksettua ja syötiin sitten kaurapuuroa ja juotiin vettä loppukuu.

Vierailija
2/2 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ohessa tuli lappu jolle voi selvittää tilannetta MUTTA myös ilman minun selittelyjä tekevät päätöksen. En tehnyt mitään selvittelyjä vaan jäin odottamaan päätöstä että koska (ja miten) maksan summan takaisin mutta eipä kuulu mitään. ap

 

Tuo 2:sen tilanne on käsittämätön. Pitäisihän sieltä Kelasta tulla se takaisinperintä päätös ennen maksukehoituksia!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla