Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ripsienpidennyksistä.. ripset tippuu jo muutaman päivän sisällä?

Vierailija
24.03.2014 |

mulle laitettu pari päivää sitten ja nyt on jo kolo.. olen ollut huolellinen, en ole kastellut enkä muutakaan hallaa tehnyt niille.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pudonneesta ripsestä voit katsoa oliko se kiinni edelleen omassa ripsessäsi, vai oliko liima pettänyt.

Oman ripsen ikään kun ei oikein voi vaikuttaa..

Vierailija
2/7 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekaa kertaa pidennykset? 

 

Kuuluu asiaan, ne omat ripsesi tippuu(ja pidennys tietty niiden mukana) jotka ovat olleet jo pian muutenkin tippumassa. Yllättävä painolasti ripsen päällä nopeuttaa sen tapahtumista. 

Ripsen elinkaari 4-12 viikkoa ja ne ovat jatkuvasti eri kasvuvaiheessa. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No pitääkö semmosia turhuuksia laittaa?

Vierailija
4/7 |
24.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos oma ripsi irtoaa mukana tilanne on normaali, mutta harmittava tietenkin, jos irtoavissa pidennyskuiduissa ei näy omaa ripseä mukana, voi irtoamisen syynä olla vanha liima, huono liima, tai laittajan väärä/huono tekniikka. Pidennys tulisi liimata 1-2 milliä ihosta eteenpäin koko ripsen matkalta. Ei niin, että liimasidosta on vain pari milliä jossain kohtaa ripseä. Irtoavissa kuiduissa näkyy joskus myös tämä virhe.

Yleisin syy on vanha/huono liima. Liima kestää hyvänä vain muutamia viikkoja. Sitten se tulee vaihtaa. Liima on kallista (kallein juttu koko hommassa) ja ripsien tekijällä voi olla kiusaus käyttää liimaa liian pitkään.

On myös olemassa ihmisiä, joilla oma karva/kynsiaines on sellaista jossa ripset, tai kynnet eivät vain pysy, millään. Itse olen kynsi/ripsiteknikko ja siskoni on tälläinen tapaus. En minä, eikä kukaan ole saanut hänellä pysymään kynsiä (geeli/akryyli/uv-lakka) tai ripsiä (silkki, minkki, synteettiset, aidot, musta/kirkas/nopea/hidas/herkkien silmien liima). Tälläinen asiakas kannattaa antaa siirtyä jonkun toisen asiakkaaksi. Voihan olla, että jollain on sellaiset myrkyt, että pidenykset onnistuu.... :)

Aikoja kannattaa "jonottaa", hyvälle tekijälle harvoin saa ajan heti, tai edes samalla viikolle, vakioasiakkaat jonottavat peruutusaikoja.

Muista palkita hyvää tekijää ostamalla häneltä joskus jotain tuotteita tai muita palveluja/hoitoja, hyvät asiskkaat tulee mieleen helpommin kun esim. peruutusaikoja jaetaan.

Vierailija
5/7 |
31.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun mulla irtoo pidennys niin siinä saattaa olla jopa 10 ripseä onko laitettu liikaa ripsiä yhteen omaan ripseen. Pidennykset ei pysy hyvinä kun jotain viikon.

Vierailija
6/7 |
01.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävin ripsihiollossa ja ripsi pidennykset irtosivat (ei omaa ripseä mukana) kolmantena päivänä ?? En ole kastellut 48h ja pesen hoitolasta annettulla pesu vaahdolla ja kuten neuvoivat . Sama tekijä on laittanut ripsipidennykset ja huolto aina on ollut 4 - 5 viikon välein ja nyt oli ripsi tekijän viimeinen päivä ja ripsi pidennys ei pysynyt . en tiedä olisiko liima merkki muutettu? vähän omituinen sattuma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
01.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

oon instassa nauranut noita ripsiä, hyvä kun pysyy silmät auki, aivan kamalia laitoksia...kerran yks lääkäri piti luentoa, mitään ei jäänyt mieleeni kun pelkäsin että milloin sen "ripset" putoaa

voi turhuuksien markkinat joo

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kahdeksan