Lue keskustelun säännöt.
  Mikä on sinun omaa aikaasi?
23.03.2014 | 
                  Mun omaa aikaa on illalla tunti- pari tuntia lapsen ja miehen nukkumaanmenon jälkeen. Olen yökyöpeli. ;-)
Kommentit (3)
Työmatkat ja töissä olo. Nykyään lapset nin isoja ja valvoo niin pitkään että ilta-aikaa ei oikein ole enää. Joskus teen jotain ystävien kanssa. Ja arkivapailla tietysti saan olla ihan yksin kun lapset koulussa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
  Sisältö jatkuu mainoksen alla
  Nyt. Lapset valvovat vielä, mutta omissa huoneissaan, samoin mies. Katselen telkkaria, olen puhelimella av:lla ja vieressä on pientä purtavaa. Viikonloppuisin myös aamulla on hyvää omaa aikaa kun teinit ja mies nukkuvat myöhään. Tänäänkin heräsin 6:45 ja hiippasin olohuoneeseen lueskelemaan.
JOkainen hetki, jonka voin olla hyppimättä ylös alas. Ei haittaa, vaikka lapset olisivatkin samassa huoneessa.
Monta astetta parempaa on juuri tuo ilta-aika 21-23, jolloin olen hereillä ilman lasten hoitamista. Ympärillä saattaa vielä kodinkoneet jyllätä ja aamuksi valmistua pyykkiä tai ruokaa. Jokssu herään myös aamun pikkutunneilla hiljaiseen taloon aloittelamaan päivää ja esim. kutomaan tai virkkaamaan.
Ihan yksin nautin esim. ajomatkoista kauppaan, lääkäriin tai uinnista hallilla Kuuntelen musiikkia ja olen vain ajatuksissani.