Mikä mun kurkussa on?
Toinen nielurisa on ihan saakelin kipeä. Alkoi viime viikolla flunssan jälkeen. Nielurisa ei vaikuta turvonneelta, siinä ei ole aftaa eikä se ole erityisen punainenkaan. Kipu helpotti lauantaina ja sunnuntaina, mutta nyt se taas palasi. Ehdotuksia!
Kommentit (11)
Angiinaa? Kun mulla oli angiina, nielu ei merkittävästi punoittanut tai ollut turvoksissa. Mutta oli sitäkin kipeämpi. Voi olla myös, että on ärtynyt yskimisestä tms. Kannattaa käydä lääkärissä jos jatkuu. Ei kuulosta yhtään kivalta :(
Mutta angiinasta tulee kyllä kuumetta, eikä mulla ole kuumetta ollenkaan. Ja kurkkukipu meni kuitenkin ohi, kunnes alkoi uudelleen, pahempana. Voi tietenkin olla, että onkin afta, mutta ei vain ole näkyvissä.
Oon menossa huomennaneuvolaan, voin pyytää th:n katsomaan. Tämä oli viime viikolla niin kipeä, että suunnittelin perjantaina meneväni hoitajavast.otolle, mutta sitten oli taas pe aamuna parempi.
Ap
Saanko tunkea samaan ketjuun? Mulle tehtiin pari viikkoa sitten juurihoito (aloitettiin ja nyt väliaikainen paikka) aivan hirveässä flunssassa. Nyt mulla vihloo sitä hammasta kun yskin. Kellään kokemuksia?
Angiinaa on paljon liikenteessä eikä välttämättä ole kuumetta.
Angiina voi hyvinkin olla kuumeeton, eikä myöskään välttämättä muodosta peitettä, joten nieluviljely olisi nyt aiheellinen. Parane pian!
Ok, kiitos, pitääpä sitten ilmaista huolenaihe terkalle. Otin just äsken 1 g Panadol zappia, ei pysty enää olemaan...
Ap
joo, ei se neuvolan terkka katsomalla voi sanoa, mikä siellä kurkussa on. Mäkin veikkaan sitä angiinaa kuitenkin. soittoa vaan terkkikseen ja pyydät vaan suoraan hoitajalta lähetteen labraan ja soittoajan tulosta varten. Angiina kuitenkin tarttuu helposti, joten kannatta hoitaa itsensä ja jos se on sitä, niin lähimmät perheenjäsenet testiin myös. Muuten jää helposti tauti kiertämään perheeseen.
Mutta neuvolan th voi panna mulle lääkärin kautta lähetteen nieluviljelyyn, ei tarvitse vielä soittaa erikseen aikaa.
Ap
[quote author="Vierailija" time="08.04.2014 klo 08:34"]
Kerro sitten kuinka kävi! :)
[/quote]
Kun täällä nyt oli pyydetty kertomaan, kuinka kävi, kerron väliaikatietoja: huomasin, että olin katsonyt väärin neuvola-aikani, se onkin vasta tänään. Käyn nieluviljelyssä samalla. Kurkku on tullut kipeämmäksi ja nielurisa tuntuu selvästi niellessä, vaikkei näytä erityisen turvonneelta. Tuo oireeton angiina voi olla ihan todennäköinen vaihtoehto, mutta voi tietenkin olla, että nielurisassa olisi joku muukin tulehdus. Mulla on ollut ongelmia noiden risojen kanssa, angiinoita ei kuitenkaan.
Masentaa, kun olen ollut nyt kuukauden sairaana eikä loppua tunnu näkyvän.
Ap