Mitä eläimiä teillä oli lemmikkeinä lapsena?
Kommentit (10)
sammakonkutuja joista tuli nuijapäitä ja sammakoita =)
oli äärettömän rakas, onneksi eli pitkän elämän (19 v). Kuoli kuitenkin suht yllättäen ja oli kamalaa kun en ollut tuona päivänä paikalla.
Muita: akvaario, hamstereita ja gerbiileitä useita poikasineen, 2 kania, jotka kummatkin vei kettu repimällä pihahäkin rikki (2-kertainen kanaverkko).
lisäksi kissoja, koiria, kaneja ja ankkoja
Marsuja tms. meillä ei koskaan ole ollut.
* 3 hamsteria
* 3 gerbiiliä
* 2 marsua
* 2 kania
* saksanpaimenkoira
* 4 kissaa
* 3 seeprapeippoa
* akvaario
Kissoja, koiria, gerbiilejä, kaneja, hiiriä, marsu, hamsteri, kesyrottia ainakin jos nyt en mitään unohtanut. Tosin ei kaikki yhtä aikaa. Kesyrotta oli kyllä ihan paras!
terrierin ja lassien sekoitus, joka oli pakko lopettaa kun meiltä oli menossa asunto alta (kunta purki vuokratalon lastentarhan tieltä) ja uudesta ei ollut mitään tietoa, piti muuttaman viikon päästä mummolaan jossa oli muutenkin ahdasta. Isän piti ampua se koirarukka, eläinlääkärillä oli kuulemma liikaa hommia. Se oli isälle kamala paikka. Sitten kuukauden päästä saatiin uusi kerrostaloasunto, liian myöhään koiran kannalta.
Sitten oli kissa, joka karkasi ensimmäisestä kerroksesta ikkunasta ja kiipesi korkealle koivun latvaan. Palokunta ei suostunut tulemaan. Yöllä sitten tuli kova tuuli ja heitti kissan päin talon seinää. Lonkat murtui ja se kuoli.
Sen koommin meille ei tullut kuin akvaario. Vähän traumoja...
hamsteri
kaloja
marsu
kissa
koira