Miksi mun sähköpostiin tulee viestejä ympäri maailman tuntemattomilta ihmisisltä?
En ole uskaltanut avata yhtään, pelkään et on virus. Poistan kaikki, mut niitä tulee n. 12 kpl päivässä, ihan outoja nimiä.
Kommentit (8)
Miten toi kirjoitetaan pen-pal, pen-pall, penpall...?
Noita osoitteiden imuroijia on netissä ihan pirusti ja saa olla tosi tarkkana mihin osoitteensa antaa. Osoitteen ilmaisuudella ei ole mitään merkitystä.
Jos sähköpostiohjelmassasi ei ole roskapostisuodatinta niin ei auta muu kuin vaihtaa osoitetta.
Ja jos osallistut netissä johonkin kilpailuun niin avaa niitä varten esim. hotmail-postilaatikko. Älä anna sitä ' virallista' sähköpostiosoitettasi kuin tutuillesi.
ottakaa gmail, se on ilmainen ja sisältää hyvän spämmifiltterin
Mulla on yahoon ja msn:n meiliosoite. Kumpaankaan ei tule yhtään spämmiä!
Sähköpostiosoite voi päätyä spämmääjille montaa kautta. Todennäköisimmin näin käy, kun antaa osoitteensa johonkin epämääräiseen verkkopalveluun. Toinen tapa on, että joku robotti löytää osoitteen luettavassa muodossa verkkosivulta. Eli puhukaa työnantajallenne/yhdistyksellenne, ettei osoitteita laitettaisi linkkinä tai tekstimuodossa. @ merkin korvaaminen (at) tms. muodolla auttaa vähän, mutta paras olis laittaa osoite vaan kuvana.
Mulle tulee viestejä mm. kasinoilta, pankeilta, joltain " hutsuilta" jne. Ja en niitä kyllä koskaan avaa... En ole osotettani jaellut kuin kavereille mutta tämmöistä tämä on. Ilmaset sähköpostit on ihan peestä! Mulla on yksi maksullinen ja sinne ei tule koskaan roskapostia.