Lue keskustelun säännöt.
Unettomuudesta. Herään usein aamuyöllä enkä saa uudestaan unta. Kannattaisiko tilata aika lääkärille? Voiko lääkäri
12.04.2007 |
muuta kuin määrätä unilääkkeitä, joihin suhtauden varauksellisesti? Olisko kellään kokemuksia unilääkkeistä? Käsittääksi tässä tilanteessa ei sovellu kevytet nukahtamislääkkeet vaan vahvemmat lääkkeet. Ja onko kemiallinen uni yhtä rentouttavaa kuin normaali?
Kommentit (3)
jos valvoo illasta, se kielii ahdistuksesta. Jos valvoo aamuyöstä, se kielii masennuksesta.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
sairastuin ahdistukseen ja tuolloin ei tosiaan uni tullut. Nyt olen sitten masentunut ja heräilen aikaisin. Niin se vaan menee. Mutta kannattaa myös muistaa, että ahdistus ja masennus ovat ihmiselämään kuuluvia tuntemuksia eivätkä aina varsinaisia sairauksia.
Mieti mikä on heräilysi syy ja muuta niitä.
Nukutko päiväunet, että yöllä et sit tarvii niin pitkiä unia?
Menetkö liian aikaisin nukkumaan, että unitarve tulee täyteen jo aamuyöstä?
muuta/kokeile muita tapoja iltarytmiisi jos niiden kautta löytyisi vastaus eikä tarvitsisi turvautua lääkkeisiin ja kemiallinen uni ei ole samaa kuin aito uni.