Lapsen karsastus!! Kavin 4-vuotiaan kanssa silmalaakarilla karsastuksen takia, mutta laakari sanoi, etta odotetaan ainakin vuosi ennenkuin tehdaan asialle yhtaan mitaan.
Karsastus on aivan selvä molemmissa silmissä, varsinkin vasemmassa silmässä! Tuntuu hullulta odottaa vuosi, eikö tilanne voisi jo korjaantua vuoden aikana esim. lappuhoidolla?? Onko kenelläkään kokemuksia? Pitäisiköhän käydä toisenkin silmälääkärin puheilla...
Kommentit (6)
Kyllä se vuosi vaan vaikuttaa, tuo karsastus vaikuttaa heikentävästi näköön. Meillä on lapsella todettu jo vauvana karsastus ja sitä on hoidettu lapuilla ja nyt silmätipoilla.
T. Kolmen lapsen äiti, joilla kaikilla karsastus
Mitä aikaisemmin lappuhoito aloitetaan sitä paremmat tulokset.
silmät ovat (tämä vaivaa ystäviä ja sukulaisia, ei lasta).
Se mikä silmälääkäriä huolettaa on hyvän näön kehittyminen kumpaankin silmään. Jos lapsi käyttää silmiään hyvin vuorotellen ei ns. laiskan silmän vaaraa ole.
Mikäli toinen on selvästi vahvempi kuin toinen esim. toisen silmän suuren hajataitteisuuden vuoksi aloitetaan lappuhoito.
Karsastusleikkaus tehdään yleensä ennen koulunalkua, mutta ei mielellään aiemmin, koska tällöin on vaara että joudutaan tekemään useampia leikkauksia ja mitä useammin leikataan sen arpisempi on myös silmä ja lopputulos huononee.
Joten hyvät vanhemmat ristissä olevat silmät on kosmeettinen haitta, jos tärkein eli NÄKÖKYKY on hyvä.
Eli meillä lapsella on syntymästä lähtien ollut selvä karsastus molemmissa silmissä. Huomattiin se itsekin aika pian ja neuvolassa alettiin tarkemmin tutkia, kun katseen kohdistus ei vielä 3kk iässä oikein onnistunut.
Kävimme yksityisellä silmälääkärillä ja neuvolasta laitettiin lähete myös silmäpolille. 5kk iässä aloitettiin peittohoito 2h/päivä. Lapsemme vuorottelee silmiä aika hyvin mutta käyttää kuitenkin enemmän vasenta silmäänsä, joten peittohoidolla aktivoidaan oikeaa silmää. Kolmen kuukauden peittohoidon jälkeen, näkö oli parantunut oikeassa silmässä ja vasen silmä ei ollut yhtään huonontunut. Karsastusta tämä kuitenkaan ei ole poistanut. Jatkamme peittohoitoa edelleen siihen asti, että lapsemme on yksi vuotias, jonka jälkeen leikkausajasta sovitaan.
Lapsemme silmät siis leikataan n. 1 vuotiaana. Missään vaiheessa emme mitenkään ole ilmaisseet, että haluamme silmät leikattaviksi kosmeettisen haitan vuoksi. Lääkärit ovat sitä mieltä, että karsastuskulma on niin suuri ettei parane ilman leikkausta ja varhain tehtävä leikkaus taas auttaa näkökyvyn kehittymiseen.
Lapsemme ei ole keskonen ja muu kehitys on edennyt täysin normaalissa tahdissa (esim. liikkuminen). Meillä vanhemmilla ei myöskään ole ollut vastaavaa karsastusta.
Nettikeskusteluja aiheesta seuranneena huomaa kyllä, että karsastuksen hoidossa näkyy olevan melkoisia eroja. Toki meillä tämä karsastus on ollut niin selvää alusta alkaen, että siksi kai siihen on heti puututtu.
hirveästi enää tuon ikäisellä. Mulla oli karsastusta toisessa silmässä todella pahasti sisäänpäin ja kun olin 11v äiti käytti lääkärillä. Siinä vaiheessa oli siis jo kokeiltu peittohoito tuloksetta joten lekuri ehdotti leikkausta, onnistuminen fifti-fifti. Kuulimme silloin akupunktiohoidosta ja pääsinkin taitavan lääkärin vastaanotolle. Hän hoiti minua 1 kerran ja jo sillä poistui kosmeettinen haitta. Näköäkin saatiin parannettua 30%. Jos olisin käynyt useamman kerran näköni olisi parantunut huomattavasti, harmi etten jatkanut sitä hoitoa! Mutta tärkeintä oli ettei silmä enää katsonut kieroon.
HOito on lähes kivuton mutta pitää tehdä ennen murrosiän alkua. Tai mun mielestä paras aika olisi jo ennen koulun alkua ettei sitä kiusaamista pääse tulemaan.