Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millaista musiikkia 7-8 vuotiaanne kuuntelevat

Vierailija
23.03.2007 |

Meillä päosin vielä ihan lastenlevyjä kun on pikkuvelikin, mutta jotain muuta jo kaivattaisiin. Mitä musiikkitarjontaa on lastenmusiikin jälkeen. Tuntuu kornilta ostaa mitään rakkauslaulu poppia vielä. Viime viikolla oltiin 8-v tytön synttäreillä ja siellä soitettiin Katri Ylanderia ja tyttö osasi laulut ulkoa. Meidän lapset ei ole vielä yhtään pop maailmassa mukan, ei katsota idolseja tms. Miten muilla?



Ps. 5 vuotiaan pikkuveljen suuri idoli on kyllä Lordi :), mutta sitäkään ei kotona kummemmin soiteta, ei ole yhtään levyä tms. Lähinnä imenyt vaikutteet kavereilta.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on hulluna siihen. Tosi koomista kun 8v laulaa " ryyppäämään, ryyppäämään..." En tiedä, onko näin äitinä, oikeastaan lainkaan tarvetta olla ylpeä moisesta, huoh! Sitten soitetaan Lordia ja lisäksi Smurffilevyjä on ainakin 4 kpl. Lisäksi radiokanavilta kuuntelee musiikkia, kun osaa itse vaihdella kanavia ja valita, mitä itse haluaa.



Vierailija
2/9 |
25.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hanna Pakarinen, Katri Ylander, Teräsbetoni, Lovex, Lordi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hassuksi asian tekee se, että aina kun meille tulee joku aikuinen, saa kuulla jotain letkautuksia siitä, miten raukka pakotetaan tai kylläpä yritetään tehdä lapsesta sivistynyttä. Kai meitä ihmisiä nyt on aikalailla erilaisia, etteikö joku voisi kuunnella klassistakin ihan omasta halustaan.

Vierailija
4/9 |
23.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten ollaan ihan lastenlauluissa vielä, Ella ja Aleksi yms. ovat mieleisiä.



Aikuisten musiikkia kuunnellaan radiosta autossa ja tykkää yllättäen Maija Vilkkumaasta, Anna Eriksonista yms. Ei ihan helpoimmasta purkkapopista.



Ei sitä välimuotomusiikkia taida oikein löytyä. Ehkä musikaalit (Peter Pan, Soud of music) ovat sellaista aikuisten musaa lapsille sopivilla teemoilla.

Vierailija
5/9 |
23.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

7-vuotiaan kuunnella liian aikuismaista musiikkia. Ja moni sukulainenkin valittaa meille että lastenlauluja ekaluokkalaisen pitää kuunnella. Mutta hän haluaa kuunnella Lovexia, Lordia, TikTakkia, PMMP:tä. Siis niitä juuri mitä radiosta tulee ja koulussa muut juttelevat.

Vierailija
6/9 |
23.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kids top 20 levy joululahjaksi.



Äiti ei ole erityisesti Maija-fani =) eikä ole kannustettu mitenkään. Tyttö on kuullut lähinnä autossa kun kuunnellaan radiota - kyselee tarkkaan, et kuka toi on jne. Maijaa kuunnellaan säännöllisesti. Erityisesti Ei-biisiä. Pikkusiskolla on Aatsipoppaa levy, mut tulee tietysti nopeasti perässä. Hyvä musiikki on hyvää musiikkia eihän sille mitään voi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
23.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teräsbetoni, Lordi ja The Ratz. Muutenkin hevi. Lastenmusiikkia eivät kuuntele.

Vierailija
8/9 |
23.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meistä vanhemmista ei kumpikaan koskaan kuuntele, meillä on kyllä radio mutta se ei ole koskaan musiikkikanavalla päällä. Ei vaan osata kuunnella musiikkia, lapsista tulee varmaan samanlaisia elleivät sitten vanhempina kiinnostu itse musiikista. Joitain lastenlauluja meillä kyllä on mutta ei nekään kauheasti kiinnosta lapsia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
11.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

5,5v tykkää MattyB: Miss Jackson and Gentleman.