Saako lapsenne (7-8v) itse päättää millaisen tukan haluaa?
Meidän tokaluokkalainen on jauhanut otsatukasta vaikka miten kauan, hänellä on ollut tähän asti pitkä vaalea tukka, siis ilman otsista ja mielestämme tosi nätti. Helppo myös hoitaa ja laittaa siististi kiinni.
Olemme sanoneet, että hänen tukkalaadullaan (samanlainen kun mulla) otsis ei passaa yhtään, koska ei edes ns valu pitkin otsaa vaan on kauhean tuuheana ilmassa, äh vaikea selittää.
Päätimem nyt sitten kuitenkin että saa sen otsiksen, ja joo, siitä tuli just sellanen outo ja suoraan sanottuna meidän mielestä aika ruma. Tyttö itse väittää että tykkää siitä ja että otsis on nyt tosi hieno. Tosi pian harjaamisen jälkeen koko tukka on nyt jotenkin homssusen näköinen niin että koko tyttö näyttää musta vähemmän huolitellulta.
Tytölle emme tietenkään tällasia asioita sano, vaan olemme positiivisia.
Mutta: saako teidän lapsenne päättää itse tukkamallinsa vai pidättekö kiinni siitä mitä itse haluatte?
Kommentit (11)
anna pitää otsatukka, jos tyttö haluaa. Olen edelleen kiukkuinen vanhemmilleni, kun en saanut lapsena pitää sellaista tukkaa, jonka olisin halunnut.
HUoh, joka kerran vaan kun katson niin ajattelen, että miksi miksi miksi ja samassa tunnen kauhean huonoa omaa tuntoa etten osaa iloita hänen kanssaan (vaikka yritän)... Mutta ei kai makuasioista voi kiistellä. Hänen täytyy todella pitää tukastaan, koska kertoo miten kaverit ovat joskus leikanneet otsiksia mutta sitten eivät pitäneetkään ja kuinka tosi monet aina ihasteli hänen entistä tukkaansa.
Tukka tietty kasvaa nopeasti mutta kun me epäillään että hän nyt aina haluaa tuon kampauksen vastaisuudessakin... Mutta mitäs siitä, meidän on opittava se hyväksymään.
että täytyyhän hänen saada se nyt ainakin kokeilla. Mutta tais jäädä pysyväksi...
Me ollaan annettu lapsen aina itse päättää, itsehän sitä joutuu kantamaan.
eli se nousee ilmavasti alhaalta ylös ja ainoa millä se pysyy nätisti alhaalla on vesi tai joku hiusvaha mut sellasta en nyt vielä halua tokaluokkalaisen päähän.
Ap
Kaikilla pitkät ja paksut kiiltävät tukat, se on ne pesuaineet kun tekee hiuksille pahaa. Ihan liian vahvoja, ja sit hiukset " rasvottuu" paljon nopeammin. Usein kysytään et millä peset ton pikkuneidin tukan, ja sit ku sanoo et pelkällä vedellä, ni kauhistellaan.
että mullakin ainoa hyvä kampaus on tukkani laadusta johtuen on pitkä tukka, kaikkialta yhtä pitkä.
Olen kokeillut varmaan 20 eri mallia ja käynyt kalleilla ja suositelluilla kampaajilla ja aina tulos on ollut pettymys. Kampaajakin on saanut lopussa yrittää väännellä jotenkin päin kuontaloani ja ähissyt että nö eikö tää nyt oikeen halua mennä...
Eli siis tietäen minkälaisen hiuslaadun tyttäreni on valitettavasti perinyt ja oli jo etukäteen 99% varma, että otsis ei tule onnistumaan.
no, tyttö pesee tukan kerran viikossa lasten tai vauvojen shampoolla missä on hoitoaine mukana.
ap
tooooosi pettyneitä ja vaittelevat aamusta iltaan.
nelikymppinen äiti ja kaksi tuon ikäistä tytärtä ja kaikill apakaroihin asti hiukset. JÄRKYTTÄVÄN näköistä nelikymppisellä ja todella näkee kuka heillä päättää miten lasten hiukset laitetaan.
On saannut jo 4v saakka, mutta toki yhdessä ollaan keskusteltu ennen lopullista päätöstä. Kun lapset ova toivoneet pitkiä hiuksia, niin kasvattamisen ehtona on ollut, että hiukset pitää antaa pestä kunnolla ja myös kammata takut suoriksi (toki lasten hoitoainetta käytämme).
Esikoinen sitten halusi lyhyemmän tukan, koska inhoaa hiusten kampaamista ja pitkät (ohuet) menee helposti takkuun. Kuopus on urheasti antanut pestä - tosin siinä ei ole koskaan ongelmaa ollutkaan - ja hänellä tukanlaatu vahvempaa, joten pitkänäkään ei mene takkuun.
Jos lapsi itse on otsikseen tyytyväinen niin anna vaan toistaiseksi olla. Kysele vaikka myöhemmin 2-6kk kuluttua tai vaikka vuoden päästä, että olisiko sittenkin kiva jos kasvatetaan pitkäksi se otsatukka.