Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan lähtenyt lomareissuun kipeän lapsen kanssa?

Vierailija
09.03.2007 |

Meillä ois kyseessä mökkiloma ja lapsi 1,5 v kovassa kuumeessa. Mökkiä ei saa enää peruttua ilman suurehkoa rahanmenetystä joten mitä tekisitte, lähtisittekö vai ette? Kyseessä 4 päivän loma... Toisaalta kyllähän tuo mökillä menisi mutta onko hullua siellä kun sitten kökitään samassa huoneessa sisätiloissa jos lapsi ei ala parantua.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reissua on lähes mahdoton perua, ajomatka on noin tunnin, lapsi ei ole ihan hirveän kipeä, itsekin olen flunssassa...



Onneksi mökillä on kaikki mukavuudet joten eiköhän siellä pärjää!



Lisää kokemuksiakin kaivataan

Vierailija
2/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi 1v7kk alkoi lähtöaamuna oksentamaan, illalla oli lento Rovaniemelle. Mies ja muu matkaseurue olivat lähteneet autolla jo aikaisin aamulla. Itse olin perumassa, mutta kaikki sanoivat, että vatsatauti noin pienellä menee hetkessä ohi. Oksentelu lakkasikin muutaman tunnin päästä ja lapsi oli todella reipas ja hyväntuulinen eli lähdin matkaan. Lento meni tosi hyvin, samoin seuraava yö hotellissa.



Seuraavana iltana oksentelu alkoi uudelleen ja nousi myös kuume. Tätä kesti koko viikon ja tietysti myös kaikki muut sairastuimme vuorollaan (kaikki muut olivat aikuisia). Lapsen kanssa ehdittiin jo Sodankylän tk-päivystykseenkin, mutta ei ollut korvissa tai keuhkoissa mitään. Viikon aikana olimme vartin verran ulkoilemassa, että saatiin pari kuvaa räpsästyä. Ihan helvetillinen reissu siis..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kenelläkään ole sattunut ko. tilannetta????????

Vierailija
4/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rakkaat ihmiset kuitenkin ympärillä ja lapset sairaanakin yleensä jaksaa ja haluaa osallistua elämään.

Vierailija
5/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin maahan missä asuimme ennen niin lääkärit jne olivat tiedossa

Vierailija
6/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

menimme siis autolla, kun on naapurimaasta kyse :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olipa rankkaa verrattuna kotona olemiseen sairaan kanssa. Ehdottomasti ei ainakana lomaa ja hermot kireällä oltiin todella loman tarpeessa sen jälkeen. Lapset sairastui siis kun päästiin perille, seuraavana päivänä. Onnistuu, mutta ... voihan olla että lapsi lievästä taudista paranee nopeastikin tai kuten meillä, piti kaiken olla ok, ja sitten tuleekin tauti päälle. Myös laivalla on käyty kun oli lapsi flunssainen (ei kuumetta) ja itselle tuli myös flunssa matkalla. Rankkaa oli, mutta ehkä laivamatkan peruisin ensi kerralla. Kovasti kuumeista lasta en kyllä kuljettaisi mihinkään matkalle.





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi viisi