Tunnetko ketään kansanedustajaa?
Tai oletko edes koskaan jutellut kansanedustajan kanssa? Onko kyseinen ihminen heti jotenkin " yläluokkaa" vai onko olemassa tavallista ihmistä kansanedustajana?
Kommentit (15)
pääsevän. Tähän asti hän on ollut ihan tavallisen oloinen ihminen, myös esim. pukeutumiseltaan. Saas nähdä kuinka tilanne muuttuu.
Eipä oikeastaan kukaan ollut sen sorttinen ihminen, että olisi tullut olo, että ois tarttenut pokkuroida tai jotain. Ihan tavallisen oloisia ihmisiä kaikki, kenen kanssa olen keskustellut. Ehkä eniten tavallinen oli Seppo Kääriäinen; oikein lupsakka ja rento ihminen :)
Vierailija:
Onko kyseinen ihminen heti jotenkin " yläluokkaa" vai onko olemassa tavallista ihmistä kansanedustajana?
Ihan tavallinen hän kyllä oli. Tavattiin myöhemminkin.
Vierailija:
Ihan tavallinen hän kyllä oli. Tavattiin myöhemminkin.
Tavallisella ihmisellä ei ole edes varaa pyrkiä eduskuntaan eli rikkaammat vaan sinnekin pääsee...
Esim. eräs eduskuntaan pyrkijä teki runokirjan, jota sitten möi. Sai sillä sievoisen summan rahaa, millä tehdä kampanjaa. Aika paljon oli näkösällä mainoksissa, mutta ei päässyt silti eduskuntaan.
Äitini oli aikoinaan 3 kautta kansanedustajana, aivan tavallinen ihminen, mutta kovin kiinnostunut politiikasta. Edelleenkin mukana kuvioissa, tosin nimitettiin kolmannen kauden jälkeen virkaan.
niin ainakin minun kotikaupunkini läpimenneet edustajat voi jakaa kahteen leiriin, niihin jotka ovat suht tavallisia ja niihin, jotka ovat " ylimmistöä" , niin asenteidensa ja pukeutumisensa ja koko olemuksensa kautta. Kaukana tavallisita kadun tallaajista ja heidän murheistaan. Sitä vaan ihmetelen, että kuka heidät sinne eduskuntaan aina neljän vuoden välein haluaa.
erittäin lupsakka, ja aika arkinen kotioloissa.
Molemmat olivat silloin aika matalaa profiilia pitäviä, joten en silloin saanut heistä oikein minkäänlaista käsitystä. Ehdokkaina vaikuttivat erittäin fiksuilta ja heillä oli luottamustehtäviäkin plakkarissa, mutta äänestin kuitenkin varmempaa läpipääsijää.
poliittisia broilereita tunnen. on ne niin...pyrkyreitä. ja poliittinen broileri kuvastaa hyvin heitä. ei ne kuvittele parempia olevansa, hyviä vain , kuuntelijoita yrittävät olla ja supliikki hallussa.