Onko kulmasohva ihan out?
Tarkoitan nyt ihan tavallista kulmasohvaa, ei mitään divaanijuttua, joita on joka sotkan mainoksessa. Kyseessä olisi tosi ihana malli, todella kallis, ja siksi emmin, onko nykysisustuksessa ihan out?
Kommentit (7)
Itse en sellaista ostaisi missään nimessä, mutta peesaan nelosta; kannattaa sisustaa oman mielen mukaan.
Osta vain jos olet ihanan löytänyt.
Meilläkin ihana kulmasohva, mistä en luopuisi mistään hinnasta, olkoon out tai ei!
Meillä on takkahuoneessa ja on siinä tosi ihana, koska muodostaa semmoisen viihtyisän pesäkolon takan eteen. Olkkariin en kyllä osaisi laittaa ja Sotkan kalusteet nyt ei kyllä ole edustamiseen ehkä ihan otollisia...
Meillä uudiskohde valmistuu vuoden kuluttua ja otin sis. suunnittelijan mukaan nyt jo suunnitteluvaiheessa (emme rakenna itse, vaan ostamme rakennuttajalta)
Okei, se maksaa pari tonnia (kun ottaa koko paketin), mutta olen satavarma, että säästöä tulee vähintään saman verran.. ammattilainen kun pystyy näkemään ongelmakohdat sekä tuntee trendit ja tuotteet ihan eri tavalla kuin meikäläinen (vaikka sisustamisesta tykkäänkin)
Ja ihan " taviskoti" meille tulossa, ei edustuskämppä. Mutta jos vielä edustaminenkin pitäisi huomioida, niin totta ihmeessä ainakin silloin luottaisin ammattilaisen apuun! Omat näkemyksenne suunnittelija toki huomioi eli ei kannata murehtia sitä, että lopputulos olisi persoonaton.
Mutta sitä vaan ihmettelen, että kuka nykypäivänä enää edustaa kotonaan? Siis jos ei ole joku suurlähettiläs tms, jonka kämpän työnantaja maksaa? Eikös ravintolat tai firmojen edustustilat ole sitä varten? Tai no joo, jos on yksityisyrittäjä, niin ehkä sitten..
firmassa töissä, mutta kutsuu kotiin ulkomaalaisia vieraita. Ei ole " pakko" , mutta moni paljon reissaava kyllä tykkää mieluummin työmatkalla tulla istumaan iltaa kotiin ravintolan sijaan.
Varsinkaan nyt kun ihmiset rakentavat isohkoja olohuoneita mihin mahtuu. Me hankimme noin vuosi sitten kulmasohvan (divaanilla) ja se kulmapaikka on ehdottomasti suosituin paikka. Mietimme kauan, haluammeko jyrkän kulman vaiko pyöreän kulman ja valitsimme pyöreän kulman ja se on ollutkin oikein hyvä samaa sarjaan kuuluvan rahin kanssa.