Miten teidän 2-3 vuotiaat nukahtaa illalla?
Monelta käyvät nukkumaan ja monta tuntia yössä nukkuvat? Nukkuvatko päiväunia? Minkälaiset " iltarituaalit" teillä on? Onko nukkumaanmeno vaikeaa, huutaako lapsi?
Kommentit (24)
iltasatu jos jaksan lukea. Sitten höpötellään sängyssä hetki. Joskus luen itse kirjaa, yleensä en. Odotan kunnes muksu nukahtaa ja hiippailen pois. Noi on niiiiiin ihania nuo iltahöpöttellyt, etten malta luopua niistä. Ehkä kerran kuussa v*tuttaa tuo että olen opettanut nukuttamiseen. Menee kyllä nukkumaan tosi mielellään, ei tarvi kahta kertaa pyytää kun jo lähtee kohti makkaria.
Kuopuksemme on nyt 3,5 v ja on aivan mahdoton. Joka ilta " pelottaa" olla sängyssä ja yhtä lailla pelottaa nukkua yövalon kanssa, tai ilman, voi auki, tai ovi kiinni, yksin, tai siskon kanssa.
Kaikki mahdolliset tekosyyt käytössä, jotta pääsee sanomaan vielä yhden asian isille, tai äidille.
Eilen viimeksi ravasi puoli 11 asti. Seuraavaksi oli sänkymme ääressä keskellä yötä ja klo 2 siirtyi olkkariin nukkumaan. Että näin. Onneksi tätä ei tapahdu, kuin kerran vuodessa.
illalla 18-19 pyytää iltapalaa (ennen puolta seittemää ei anneta). Syö, pestään hampaat, yöpuku päälle, sänkyyn, iltasatu ja pää tyynyyn. Nukahtaa ennen klo 20. Jos on nukkunut päiväunet, saattaa nukahtaminen kestää puoli ysiin asti. Nukkuu 10-12 tuntia. Tyttö 2v 8kk.
herää puoli kasilta, kasilta. Päikkärit nukkuu vielä yleensä. Silloin voi venähtää tuo nukahtaminen vielä myöhäisempään.
puol 8 alkaa leikkihuoneen siivous, vaatteiden vaihto, hammaspesu, luetaan pieni satu tai lauletaan pari laulua ja sinne hän jää kiltisti nukkumaan. Herää joskus 7-7.30. Ei nuku päikkäreitä ja joskus aamuyötä 5-6 aikaa saattaa tulla meidän väliin.
Hän on vauvasta asti nukkunut kiltisti omaan sänkyynsä, iso-veikka onkin sitten toinen tarina.
karmeen raskaita. Lapselle luetaan iltasatu ja lauletaan laulu sitten lähdetään pois huoneesta ja lähes joka kerta lapsi alkaa huutamaan. Sitten parkuu ja huutaa vettä, peitto huonosti, valot päälle/sammuksiin, ovi auki/kiinni jne. Päiväunia ei yleensä enää nuku, mutta silti nukahtaa vasta n. klo 22. Hirveetä!!!
Iltakylpy, iltapala, hammaspesu, sänkyyn, laulua, höpötystä ja tv auki jota seuraan. Nukutaan perhepedissä ja odotan että molemmat lapset nukkuu, jonka jälkeen hiippailen pois. Ei huutoa tai kiukkua.
Nukkuu päiväunet klo.12.30-14.30.
Iltapala klo 21, jonka jälkeen iltapesut, iltasatu ja pusuttelut. Rapsuttelen selkää ja päätä ja siihen yleensä nukahtaa ennen klo 22.
Joskus meilläkin on sitä pissahätä juoksentelua ja isille pitäisi antaa pusu kymmenen kertaa ja kappas, kun lelu onkin väärässä paikassa ja se pitää siirtää. Onneksi näitä kertoja ei kovin usein.
n. klo 19.-19.30 iltapala, sitten yöpuku ja hampaiden pesu. SItten iltasatu ja tuutulaulu, sitten se pyöriminen alkaa, jos alkaa... Nyt on nukahtanut helpommin, eli ei ala huutamaan kun lähtee vieressä olevasta nojatuolista pois. Jossain vaiheessa oli todella vaikeata, pissittää, janottaa, pissittää, janottaa. Sille tehtiin kuienkin tiukka stoppi, koska pissit oli tehty ja maidot jo juotu. Totesin vain aina, että huomenna aamulla sitten seuraavan kerran. Hätä tai jano ei ollut todellista vaan tapa saada lisää aikaa. Nukahtaa viim. yhdeksään mennessä. Höpöttelee siihen saakka itsekseen omassa huoneessaan. Yöllä tulee sitten jossain vaiheessa meidän väliin nukkumaan. Ja aamulla herätään klo 6.30, arkena ja viikonloppuna.
Heräsi pienimpiinkin ääniin ja oli herkkäuninen, huonostinukahtava. Vieraissa paikoissa ei nukkunut oikeastaan ollenkaan.
Parhaiten nukahti 2-3 vuotiaana sillai, että aikuinen istui vieressä ja odotti, että uni oli tullut. Yönsä nukkui sitten kohtuullisen hyvin. Tuli isosiskoksi 3v5kk iässä. N. parikuukautta ennen pikkusiskon syntymää aloimme " kouluttaan" helpommaksi nukahtajaksi. Lahjoimme tarroilla, että opetteli yksin nukahtamaan. Aluksi sai tarran, vaikka ois käynyt viiisitoista kertaa aikuisen luona. Ensimmäisen kahden kymmenen tarran jälkeen sai palkinnon, kirjan. Seuraaviin kolmeenkymmeneen tarraan pitikin tehdä enemmän töitä. Nukahtaa itekseen, mutta sai vain kerran käydä pois huoneesta.
Ihme ja kumma. Lapsi (nyt 4½v) oppi nukahtamaan itsekseen. Ihanaa! Nykyään menee nukkumaan samoilla tavoilla. Illalla rauhoitutaan ajoissa, syödään iltapala, vaihdetaan yöpuku, sitten on iltapesu, sen jälkeen sänkyyn -> iltasatu, iltarukous ja iltalaulu. Sitten toivotetaan hyvät yöt ja halataan. Jos lapsella on jotain isompia murheita tai iloja, käydään nekin läpi ennen iltalaulua. Ja sitten ovi jätetään auki raolleen ja lapsi nukahtaa itsekseen. Joinain iltoina uni ei tule vartissa. Silloin saattaa käydä vessassa tai pyytämässä lupaa " lukea" vielä yhden kirjan. Minun puolestani saa lukea kirjan tai kaksi, sulkea sitten valot ja käydä nukkumaan. Tämä järjestely sopii minulle hyvin.
Kuopus onneksi on hieman helpommin nukahtava, mutta hän niin nuori, ettei sovi tähän kyselyyn vielä ;)
tuosta vähän vielä kasvaa. t. tuo yksi kohta kolmevuotiaan mamma.
Olenkin miettinyt tuota tarrasysteemiä. Milloin te annoitte tarran siis illalla vai aamulla? Jos annoitte illalla, eikö tilanne " ryöstäytynyt käsistä" tarran antamisen jälkeen? Jos taas annoitte aamulla, oliko lapsella mitään vaikeuksia yhdistää tarraa onnistuneeseen nukkumaan menoon?
Meillä esikoinen on 2v8kk ja ollut myös aina huono nukahtamaan. Nyt tilanne on kuitenkin pahentunut ja mielestäni saa liian vähän unta, kun ei nuku enää päiväunia ja käy silti vastaa klo 22 nukkumaan.
t: ap
nukahtaa itsekseen hammaspesun, iltasadun ja -rukouksen jälkeen yleensä ongelmitta noin kahdeksan, yhdeksän maissa. Herää seitsemän, kahdeksan aikoihin aamulla. Ei nuku päiväunia.
Joskus n. vuosi sitten oli ihan mahdoton nukutettava. Sitten aloimme soveltaa seuraavaa: poika sänkyyn, vanhempi pois ja lupaus, että tullaan viiden minuutin päästä katsomaan. Jos lähti sängystä palautettiin, ja luvattiin taas tulla viiden minuutin päästä. Jos huusi, rauhoiteltiin ja taas sama juttu. Oppi aika nopeasti nukahtamaan itsekseen tuolla systeemillä ilman suurempia huutoja.
Teidän systeemikin kuulostaa hyvältä. Annoitteko lapsen huutaa sen viisi minuuttia ja sitten menitte katsomaan? Toteutitteko sitten lapsen " vaatimuksia" esim. vettä tms.?
t: ap
Mutta usein käy niin, että lapsi ehtiikin itse sammuttaa valot ja käydä nukkumaan ennen kuin me ehdimme.
Kyseinen kolmevuotias nukkui kaksivuotiaaksi asti perhepedissä. Vaikka aina sanotaan, että jos nukuttaa lasta perhepedissä, se nukkuu siinä 15-vuotiaaksi, niin meillä ainakin lapsen siirtyminen perhepedistä omaan sänkyyn omaan huoneeseen sujui erittäin helposti. Minkäänlaisia nukuttamisongelmia ei ole ollut.
Aluksi vietimme hetken vieressä valot pois ja pidimme kädestä kiinni kunnes nukahti. Nyt sanomme että pää tyynyyn ja sinne nukahtaa, on tietysti iltoja kun karkailee sängystä mutta kun huomaamme tämän juoksee takaisin sänkyynsä ja ei jaksa tätä montaa kertaa tehdä.
Päikkärit on jätetty pois että nukahtaisi aikaisemmin.. nukkuu n. 11 h
Meilläkin kuopus nukkuu perhepedissä, mutta ei sinne kyllä esikoinen enää mahdu. Olin esikoisen vauva-aikana hyvin tarkka siitä, että hän nukkuu omassa sängyssään ja hänellä on ollut aina nukahtamisongelmia. Nyt kuopus on nukkunut todella tyytyväisenä minun vieressä (on kyllä vasta 8kk). Minäkin puhuisin siis perhepedin puolesta. En vain tiedä onko nämä sitten yksilöllisiä eroja vai perhepedin hyötyjä.
t: ap
ei nuku päikkäreitä. iltapala, iltapesut, satu ja vieres yleensä pitää olla kunnes nukahtaa (5-15 min).
ei tykkää ajatuksesta että mennään nukkuun ja toisinaan taistelee, mutta en anna periksi.