Tuhdit mammat! Mistä löysitte sopivat äitiysvaatteet?
Varsinkin housujen löytäminen on ollut " tuskallista" itselläni, olen normaalisti kokoa 48-52... yhdet vaaleat pöksyt olen onnistunut ostamaan lastenvaateliikkeestä. Esim. H&M:n XL-kokoisten farkkujen sovitus aiheutti naurunremakan sovituskopissa... ;-)
Onko teillä antaa vinkkejä esim. netissä toimivista äitiysvaateliikkeistä?
Kommentit (10)
Nykyään pitää käyttää koko ajan tavallisia vaatteita tai katsotaan kieroon. Minun lähtökokoni oli 40 ja siltikin oli vaikeaa löytää mukavia vaatteita raskausajaksi. Olisin halunnut sellaisia vaatteita, jotka eivät olisi kiristäneet vatsaa, mutta en löytänyt. Äitin ompeli minulle liivimekon jostain Burdan kaavoista, jota pidin melkein koko loppuraskauteni ajan. Housuja löysin HM:sta.
http: //shop. hm. com/shop/do?action=viewtemplatefull&proddept=KAMP_500F_MAMA&page=3
housut ja housupuvun. Niillä sitten pärjäsin.
Täältä sais tulla noutamaan edullisesti!
Laittakaa meiliosoitteenne niin voin laittaa enemmän tietoa!
ap asuu susirajalla... hiukka pitkä matka Helsinkiin...
Yhden suuren trikoohameen ostin ja sillä pärjäsin, kun oli kesä.
Minäkin asun susirajalla enkä ole kuin kokoa 44-46, mutta silti ei meinannut löytyä!
on ollut sellaisia malleja, jotka ovat sopineet minulle myös raskausaikana, erityisesti useat housut ja paidat. Huom! Tätä Big is Beautiful -mallistoa ei myydä jokaisessa H&M-myymälässä! Helsingissä sitä on esim. Aleksilla Kämpissä, mutta Forumissa ei. Isossa Omenassa Espoossa on, mutta Sellossa ei.
Kappahlin " isojen naisten" malliston yläosia käytin myös.
Liikkeessä oleviin ä-vaatteisiin en ole edes koskenut:)
Lisäksi olen käyttänyt Boobin äitiysvaatteita, mukavaa trikoota ja aika isot koot.
Bebesiltä tilasin Noppies masutuubin ja käytän vanhoja paitoja tuon tuubin kanssa. www bebes fi osoitteesta saa myös Boobia.
Iloista odotusta!