Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miten pahoinpitely voi lyhentää tappajan tuomiota?
13.08.2015 |
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015081220171872_uu.shtml
Mitä ajattelette tuomiosta? Mies sai yhdeksän vuoden tuomion taposta, mutta jutusta ei selviä millä tavalla pahoinpitelytuomio lievensi nykyistä tuomiota.
Vielä vähemmän ymmärrän miksi valtiokonttorin pitäisi maksaa korvaukset uhrin omaisille, edes siinä tapauksessa että kyse on lapsiperheestä. Omaiset ei myöskään ymmärrä että velka vanhenee tässä tapauksessa 25 vuodessa, ja että ne pystyy katkaisemaan vanhenemisen jos ne tietää mitä tekee. Voisi kuvitella että siinä ajassa tekijä ehtii maksamaan jotain.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Kanta-asiakasedut ja -alennukset pätevät noissa rangaistuksissakin. Ja ensikertalaisalennukset. Mikä merkillisintä, moninkertainen murhaaja voi olla useamman kerran "ensikertalainen", joka ei tavalliseen maalaisjärkeen mahdu mitenkään.
Näin tavallisen kansalaisen mielestä rangaistusta pitäisi pikemminkin korottaa eikä alentaa sillä perusteella, että on useampia vakavia rikoksia.