Kielimatka. Kokemuksia!!
15-vuotias teinimme on ränkynnyt kielimatkalle ensi kesänä. Kaksi vuotta olen ollut vastaan, mutta nyt alan jo lämmetä ajatukselle. Onko kokemuksia kielimatkoista? Hinta KOKONAISUUDESSAAN, turvallisuus, positiiviset/negatiiviset kokemukset, kertokaa kaikki!
Kiitos!
Kommentit (21)
Itse olen ollut kielimatkalla peruskoulun jälkeen Iso-Britanniassa EF:n kautta. Olin 2.5-3 viikkoa (en muista kunnolla) Torquayssa sekä 3 päivää Lontoossa ja 2 Pariisissa. Jälkeenpäin ajattelenn, että vanhempani eivät olisi päästäneet minua sinne. Mielummin olisin toivonut että olisivat laittaneet lukiossa vaihto-oppilaaksi, olisi varmasti saanut enemmän vastinetta rahoille.
Jos kumminkin teininne haluaa sinne ja päästätte menemään niin suosittelen että laitatte hänet kansainväliseen ryhmään ja vaikka joku kaveri mukaan. Itse olin suomenkielisessä ryhmässä ja se oli kyllä ihan turhaa.
Ja majoittumisesta sen verran että isäntäperhe on vähän siinä ja siinä että kannattaako. Minulla ja ystävälläni oli isäntäperheenä yksi nainen joka ei oikeastaan melkein koskaan ollut kotona. Se on vähän arpapeliä, kun ainaki EF taitaa ottaa ketä vaan "isäntäperheeksi". Kaupungissa jossa olimme pystyi kadulla olevalta ständiltä ilmoittautua isäntäperheeksi ja siitähän saa rahaa, joten laatukin voi olla sen mukainen.
EF:llä kielikurssilaiset jaettiin 4 eri ryhmään ja 1 tason ryhmässä, joka oli helpoin ryhmä, pelattiin jotain silmämurhaajaa ja muuta sellaisia ala-asteen leikkejä. Itse olin vaativimmassa ryhmässä (4) josta oli ehkä jotain hyötyä. Ryhmät valitaan tasokokeen perusteella.
Parasta reissussa oli shoppailu. Emme edes päässet kaikkiin luvattuihin aktiviteetteihin.
Tosiaan hintaan jos palataan niin minun reissuni taisi olla jotain lähemmäs 3000€ plus tietenkin käyttörahat. Itse jaoin mainoksia saadakseni käyttörahaa ja silti jouduin pyytämään vanhemmiltani lisää rahaa. Vanhempani siis maksoivat matkan.
En tiedä millaiset hinnat nykyään ovat. Mutta esimerkiksi kun vaihto-oppilaaksikin voi päästä jollain 8000€. Joten itse kun joskus lapsia saan niin ajoin ehdottaa heille vaihto-oppilas vuotta mielummin kuin kuukauden kielikurssia.
Tässä nyt vähän mielipidettä/kokemusta, toivottavasti on hyötyä.
Olen ollut tänä kesänä ef:n matkalla Briteissä ja voisin sen pohjalta kertoa jotain. Hinta riippuu mm. kohteesta, kestosta, majoituksesta (perhemajoitus pääsääntöisesti edullisempi). 3000€ on aika keskivertohinta kielimatkalle. Tähän sisältyy siis käytännössä kaikki muutamia poikkeuksia lukuunottamatta, eli esim. en muista ostaneeni itse yhtään ruokaa koko kielimatkan aikana muutamia naposteltavia lukuunottamatta.
Turvallisuudesta sen verran, että yksi turvallisimmista ulkomaanmatkoista missä olen ollut. Liideri oli aina tavoitettavissa eikä ketään päästetty eksymään.
Yksinkertaisesti suosittelen. Kehittää englannin ymmärtämistä, opettaa kulttuuria, saa uusia ystäviä sekä itsevarmuutta ja saa sellaisia kokemuksia jotka varmasti muistaa lopun ikäänsä. "Pelkkää biletystä" ei ainakaan Briteissä ollut, päivällä käytiin koulussa ja aktiviteeteissa ja sitten illalla saatoi olla esim. disko.
Vastaan mielelläni jos tulee mieleen kysymyksiä KIK demixef
Nuoruudesta muista efn kielimatkat. Turvattomia, kaikki puhuivat suomea, huono opetus, isäntäperheiden kanssa ongelmia monella, eivät valvoneet jne. Ikinä en omaa lastani laittaisi, jos on tarkoitus englantia oppia. Yksin ainoana suomalaisena olin sitten vanhempana myös kielimatkalla, parempia, mutta edelleen ongelmia oli siitä, että liian paljon oli samasta maasta, valvontaa ei ollut (se ei tokikaan ollut minulle ongelma).
Googlatkaan british councilin puolueettomat tutkimusraportit netistä La Gazette centres of excellence, niin sielä löytyy tarkat arviot eri kielikursseista. Parhaat on parhaita ja huonot huonoja, oman lapseni laittaisin boarding school tyyppiseen pieneen hyvin arvioissa pärjänneeseen kouluun, joka rajoittaa yhden kansalaisuuden oppilaiden määrää, niin että oikeasti englani on se kieli, mitä puhutaan. Kannattaa siis käyttää niitä mahdollisuuksia, mitä nykyään on käytettävissä hyvien paikkojen löytämiseen, ennen oli pakko mennä sille, mitä matkatoimisto möi, nykyään voi mennä oikeasti hyvälle kurssille ;)
Olin EF:n kielikurssilla Maltalla parikymmentä vuotta sitten 15-vuotiaana. Asuimme kaikkien ja kaikenmaalaisten kurssilaisten kanssa samassa hotellissa ja kuljimme bussilla yhdessä kouluun. Ryhmät olivat kansainvälisiä, omassa ryhmässäni oli vain yksi suomalainen itseni lisäksi. Kieltä en varsinaisesti oppinut koska tuntien sisältö oli mielestäni liirumlaarumia (minut laitettiin lähtötasotestien perusteella ryhmään tasolla 5 eli edistyneimpään mahdolliseen, mutta rahkeita minulla olisi ollut vieläkin edistyneempään joten liian helpolta tuntui) mutta sain varmuutta sen käyttämiseen. Oli kielenkäytön puolesta ihan hyvä kokemus ja muutenkin, kun piti hoitaa kaikenlaisia käytännön asioita englanniksi ja pärjätä niissä. Mm. lääkärikäynti astuttuani merisiiliin. Sen puolesta hyvä juttu ja olen tyytyväinen, että sain mahdollisuuden siihen.
Mutta eihän se ollut muuta kuin biletystä, kännäämistä ja paneskelua se touhu noin niinku muuten. Jengi aamulla krapulasa vääntäytyy koulubussiin ja koulun jälkeen kaupan kautta viinapullo ja meno jatkui. Liiderit asuivat hotellissa jossain alakerran huoneessa eikä heillä ollut käsitystäkään missä huitelimme menemään. Pääsimme kaikkiin baareihin (ikäräja 16) ja kaikenlaista siellä sitten sattuikin.
Joo kielimatkoilla on aina liideri mukana auttamassa nuoria, ja usein vielä suomalainen! Eli aktiviteettien ja oppituntien parissa menee suurin osa ajasta ja apua saa ympäri vuorokauden!
Minäkin olin bournemouthissa.
Pääsin ekan kerran pillun päälle, suomalaisen kurssitytön kanssa.
Lontoossa tuli ryypiskeltyä ja polttamaankin opin.
Hei! Itse suosittelen todellakin ef kielimatkoja!! Hinta-laatu suhde mahtava ja matkalta sai niin paljon uusia ihania kavereita.
Kyllä ef kielimatkalla saa olla kaverin kanssa samassa huoneessa!
Vierailija kirjoitti:
Minäkin olin bournemouthissa.
Pääsin ekan kerran pillun päälle, suomalaisen kurssitytön kanssa.
Lontoossa tuli ryypiskeltyä ja polttamaankin opin.
Sääli tyttöä!
Olin 12 v. (lähes 13 v.) Bexhillissä Englannissa 2 viikkoa samassa perheessä suomalaisen kaverin kanssa vuonna 2001. Ei siellä kyllä mitään kieltä oppinut kun opiskeluryhmässäkin oli pelkkiä suomalaisia. Englantilainen opettaja meillä toki oli. Siellä oli joku englannin tasokoe, jonka mukaan meidät jaettiin ryhmiin aluksi.
Perhe oli kiva, kivaa matkailua. Oli markka-aika, joten en ole varma hinnasta. 2200 markkas muistan, että mulla oli mukana rahaa, ei mennyt läheskään kaikki.
Suosittelisin olemaan vähintään 3 viikkoa ja ainoana suomalaisena perheessä, jos oikeasti kieltä haluaa oppia.
12-vuotiaana kaverin kanssa ef kielikurssilla Englannissa. En näe järkeväksi paljon tota vanhempana enää mennä, sopii ehkä 9-13-vuotiaille. Sitä vanhemmat haluaa mennä ja rellestää ja ryypätä siellä.
Käytin paljon englantia, koska meitä sekoitettiin joka päivä myös muunmaalaisten ryhmien kanssa. Kotiryhmä oli suomalainen ja siinä porukassa tehtiin retkiä ja opiskeltiin luokassa.
Todella monella oli ongelmia isäntäperheen kanssa, ilmeisesti perheitä ei kovin tarkkaan tarkistettu.
Vierailija kirjoitti:
Todella monella oli ongelmia isäntäperheen kanssa, ilmeisesti perheitä ei kovin tarkkaan tarkistettu.
Olin aikoinaan 16-kesäisenä Brightonissa ja siellä oli sama juttu, ihmeen monella ryhmämme jäsenellä oli ongelmia isäntäperheensä kanssa. Joku muistaakseni joutui vaihtamaan perhettäkin kesken kaiken. Suosituimpiin kurssikaupunkeihin vyöryy joka kesä tuhansittain nuoria ympäri Eurooppaa ja heille on löydyttävä "host family", siinä ei olla niin turhantarkkoja kenen luokse teinit tuupataan asumaan..
Asuin parhaan kaverin kanssa samassa perheessä ja meillä kävi hyvä tuuri, kun saimme tosi kivat tyypit siksi kolmeksi viikoksi mitä kurssi kesti.
Minusta ihan turha verrata jotain kielikurssia ja noin 9 kk kestävää vaihto-oppilasvuotta. Nuohan ovat ihan eri asia. Suurin osa nuorista ei halua vaihto-oppilaaksi, koska eivät vaan halua noin pitkäksi ajaksi ulkomaille vieraaseen perheeseen. Kielimatka on hyvä vaihtoehto, jos haluaa hetkeksi ulkomaille uuteen kieliympäristöön, mutta ei kuitenkaan vaihto-oppilaaksi. Ja kyllähän moni sitten voi tuosta innostua ja lähteä sinne vaihto-oppilaaksi myöhemmin.
Minun varausmaksu on vieläkin palauttamatta.
Tänä keväänä varasin matkan lapselle. Ilmoitettiin että varausmaksu vajaa tuhat euroa pitää maksaa nopeasti, koska kyseinen kohde lähes täynnä jo.
Maksamisen jälkeen ilmoitettiin että kohde on peruttu koska lähtijöitä ei ole tarpeeksi.
Kyse on nuorten matkustamisesta, ja valheilla aloitetaan matkan järjestäminen. Ei hyvä.
EF education.
Vaihtoehtoiseen kohteeseen olisin suostunut, mutta ne olisi olleet viikon pitempiä, ja vieläkin kalliimpia.
Pahinta oli kuitenkin törkeä valehtelu heti alkajaisiksi.
Minun rahat on ollut tuolla sisällä jo kohta 3 kk.
Pettynyt vanhempi kirjoitti:
Minun varausmaksu on vieläkin palauttamatta.
Tänä keväänä varasin matkan lapselle. Ilmoitettiin että varausmaksu vajaa tuhat euroa pitää maksaa nopeasti, koska kyseinen kohde lähes täynnä jo.
Maksamisen jälkeen ilmoitettiin että kohde on peruttu koska lähtijöitä ei ole tarpeeksi.
Kyse on nuorten matkustamisesta, ja valheilla aloitetaan matkan järjestäminen. Ei hyvä.
EF education.
Vaihtoehtoiseen kohteeseen olisin suostunut, mutta ne olisi olleet viikon pitempiä, ja vieläkin kalliimpia.
Pahinta oli kuitenkin törkeä valehtelu heti alkajaisiksi.
Minun rahat on ollut tuolla sisällä jo kohta 3 kk.
onko rahoja palautettu???
Oon ollut kielimatkalla 15 vuotiaan Englannissa Bournemouthissa STS:n kautta ja sitten 16 vuotiaana Maltalla EF:n kautta. Maltalla koko reissu oli melkeinpä pelkkää biletystä, koska ikäraja baareihin oli 16. Englannissa meni vähän enempi opiskellessa ja STS:n järjestämillä retkillä ja muissa ollessa.
Oppaat valvoi meitä hyvin ja kotiintuloaikoja oli pakko noudattaa, koska niitä seurattiin tarkkaan. Muutenkin oppaat oli auttavaisia ja piti ns. huolta kaikista.
Molemmat oli mukavia reissuja ja niissä oppi kyllä hyvin käyttämään englantia rohkeammin, koska luokissa oli kielimatkalaisia monista eri maista ja opettaja puhui pelkästään englantia. Eli kannattaa päästä nuori matkalla, jos hinta vain ei kauhuta liikaa :)