Onko normaalia etta eskarilainen leikkiin yksin joskus? Hyvia kavereita loytyy ja yleensa leikkiikin heidan kanssaan. Tykkaan kuitenkin myos leikkia yksinaan esim. elaimilla. AIna
kun haen poikaa on toisten kanssa leikkimässä. Mutta open mukaan on siis vetäytyvä ja tätä ope pitää huolestuttavana.
Kommentit (6)
sanoisi toisille, että sua ei oteta leikkiin. Tällaisia lapsiakin löytyy, mutta voi olla että sellaisista ope ei ole huolissaan.
mitä on tarkoittanut. Ja kannattaa yrittää olla loukkaantumatta ja tosiaan yrittää kuunnella, mitä takana on. Jos sitten tuntuu, että lausunto on turha niin sitten antaa olla. Mutta heti ei siis kannata vetää hernettä nenään.
Näkee kuitenkin niin paljon lapsia, että osaa arvioida.
Itsekin tykkäsin lapsena leikkiä rauhallisia, järjestelmällisiä leikkejä. Ujona ja rauhallisena luonteena en viihtynyt muiden lasten meluisissa leikeissä yhtä hyvin. Olen ihan normaali ja normaalisti pärjännyt, ja harrastukseni ovat edelleen käsitöitä ja muuta yksin näpertelyä menevien ryhmäharrastusten sijaan.
sen eskariryhmän dynamiikasta ja toiminnasta siellä. Sehän on ryhmä, jonka jäseniä ei voi valita (kuten ystäviä) ja siinä toimimiseen on omat sääntönsä. Ja sama pätee kouluunkin, joten varmaankin haluaa nyt vain sanoa, että lapsi tarvitsisi tukea koululuokassa pärjäämisessä. Ja myöhemminhän sama ongelma tulee työelämässäkin, ei sielläkään voi valita ryhmäänsä.