Kestikö teilläkin koko päivä tuo Windows 10 lataaminen?
Ekat vaiheet latas suht nopeesti, nyt klo 17 asti ollut kohdassa "Noudetaan päivityksiä - tarkistetaan päivityksiä" ja joku hykkyrä siinä vaan pyörii :O Pitäis laittaa yöksi kone kiinni ja ärsyttää jos tän päivän lataukset menee hukkaan..
Kommentit (34)
Ei sitä saa kesken sammuttaa tietenkään
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 15:22"]Ei sitä saa kesken sammuttaa tietenkään
[/quote]
Pakko oli kun ei mihinkää viiteen tuntiin edenny :D ap
Onko se päivitys nyt jo ladattu ap? Tuliko haittaa, kun sammutit koneen välillä?
Miksi ihmeessä pitäisi edes ladata windows-10 jos koneessa oleva edellinen windows toimii vielä? Ymmärrän kyllä että uuteen koneeseen tuo asennetaan kun muutakaan ei ole tarjolla mutta miksi joku nettiä ja av:ta satunnaisesti selaileva haluaisi päivittää just nyt windowsin?
Vanha viisaus: Jos se toimii, älä koita korjata sitä enempää. Luultavasti se ei toimi sen paremmin korjausten jälkeen ja mahdollisesti se hajoaa kokonaan kun sorkit sitä.
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 15:30"]
Onko se päivitys nyt jo ladattu ap? Tuliko haittaa, kun sammutit koneen välillä?
[/quote]
Ap täällä! Nyt on semmonen juttu, että eilen alotin uudelleen illalla klo 21 aikoihin. Latas ekat vaiheet taas nopeesti, mut nyt viimoiset 12h ollut samassa kohdassa latautumassa, eli tuossa "Noudetaan päivityksiä". 12h!??!?! Eli eilen illalla 24 aikaan siirty tohon vaiheeseen ja vieläkin samassa.
Kestikö muilla todella näin kauan? Miksei kukaan vastaa vaikka moni täällä kävijöistä ladannut sen :D
Ps. viesti nro 7, teen koneella hyvin paljon muutakin kun selailen satunnaisesti av:ta :)
AP
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 12:19"]
n.1h meni kun oli valmis.
[/quote]
Mitäääh... mikä vika tässä on ettei etene? :O osaisko joku neuvoa, lopetanko ton vai jatkanko? Really, yli 12h ladannu
AP
Jep. Meni koko päivä. Aluksi jumahti moneksi tunniksi määrittämään päivityksiä, joten sammutin ja aloitin uudelleen. Sen jälkeen päivitys taisi viedä yhteensä noin pari tuntia.
Ja keskenkaiken sammuttamista ei vissiin suositella, mutta ei omalle koneelle ainakaan käynyt yhtikäs mitään. T: 11
Kolme läppäriä päivitin 8.1 - > 10, tunnin verran meni jokaisessa.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 12:25"]
Jep. Meni koko päivä. Aluksi jumahti moneksi tunniksi määrittämään päivityksiä, joten sammutin ja aloitin uudelleen. Sen jälkeen päivitys taisi viedä yhteensä noin pari tuntia.
[/quote]
Jumittuko sulla tälläseen kohtaan? http://aijaa.com/LElXFP
Mähän jo kerran oon ton päivityksen stopannu, eikä auttanu :( taas vaan jummaa tossa yhessä kohassa
AP
Jos sulla on kone täynnä tavaraa ni voi kestää kauemmin, itse siirsin kaikki tiedostot ulkoselle kovalevylle ja sitten vasta latasin. Kesti n. 2h
Näin sanottiin ohjeessa
Miten kauan versiopäivityksen asentaminen kestää saatuani ilmoituksen?
Päivitysaika riippuu laitteesi iästä ja määrityksistä. Useimpien laitteiden päivittämiseen kuluu noin tunti sen jälkeen, kun lataus2 on valmis. Vanhemmilla laitteilla voi kestää pitempään, kun taas uudemmilla ja tehokkaammilla laitteilla päivitys voi sujua nopeammin.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 12:32"]Näin sanottiin ohjeessa Miten kauan versiopäivityksen asentaminen kestää saatuani ilmoituksen?
Päivitysaika riippuu laitteesi iästä ja määrityksistä. Useimpien laitteiden päivittämiseen kuluu noin tunti sen jälkeen, kun lataus2 on valmis. Vanhemmilla laitteilla voi kestää pitempään, kun taas uudemmilla ja tehokkaammilla laitteilla päivitys voi sujua nopeammin.
[/quote]
Hmm, no tää on alle puoli vuotta vanha kone, Windows 8.1, ei kai pitäis nyt siitä olla kiinni :(
AP
Koko vuorokausi meni meillä, tosin kahdesti yritettiin. Ekalla kerralla kone kuumeni ihan järkyttävästi ja sammutti itsensä, askarreltiin kone tuuletusikkunan viereen lasien päälle jotta pysyi viileänä ja käynnissä lataamisen ja asennuksen ajan. Homma alkoi klo 9 aamulla ja kymmeneltä illalla oli käyttövalmis. En kyllä tykkää niistä hiiriasetuksista, palautuvat aina koneen sammuttaessa takaisin oletuksiin, vaikka erillinen profiili sinne luotu ja kaikkea yritetty. Ne "gesturet" on vaan ärsyttäviä, kokoajan pomppaa jotain ruutuun vaikka vain rullaisin kahdella sormella, silti luulee että näpäytän kolmella.
Meillä kesti vaan pari tuntia. Keskeytitkö jo latauksen?
Voi olla että.joku ohjelma estää päivityksen esim joku
virusturva. Itelläniki ku joskus 8.1 päivitin niin jummitti aina 81%. Kolme kertaa yritin mutta ei. Sitten irrotin mobiilireitittimen koneesta niin kappas heti lähti lataan.
Noin tunnissa vaihtui 8.1 uudeksi 10:ksi, joka on paljon parempi kuin 8.1. Siinä tärkein syy tehdä päivitys, vaikka vanhakin toimi.
Hieman mietityttää Windows 10 asentaminen noiden juttujen perusteella. Mielipiteitä?
[quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 20:38"]Miksi pitää sammuttaa? Voit kyllä nukkua vaikka kone on auki. Itse en ole vielä päivittänyt kymppiin.
[/quote]
No kyllä minä ainakin laitan koneen yöksi kiinni, kun on kuumana huutanut jo koko päivän. Ei tee hyvää jos käy kokoajan kierroksilla kuumana. Mutta siis, mulla on sama ongelma ollut myös, ärsyttävää! Miksei etene?!