Meneekö silmätulehdus itsestään ohi?
Huomasin aamulla että silmä punoittaa ja on valonarka, onko mun pakko mennä lääkäriin vai voiko tää mennä itsestään pois?
Kommentit (19)
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 17:19"]Mulla ollut kuukauden jo tulehdus molemmissa, ihan kamalaa ja kahdet antibiootit oli käytössä eikä auta, nyt edelleen ab tipat ja silmät sattuu ihan hirveesti. Mene lääkäriin jos alkaa rähmimään...
[/quote]
Hyi inhottavaa :/ miten sulla alkoi tuo tulehdus, oliko sulla heti rähmimistä?
Jos ei ala rähmimään, kyseessä voi olla iriitti, joka ei mene pois ilman lääkitystä vaan pahenee. Älä lykkää lääkäriin menoa siinä tapauksessa.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 17:23"]Jos ei ala rähmimään, kyseessä voi olla iriitti, joka ei mene pois ilman lääkitystä vaan pahenee. Älä lykkää lääkäriin menoa siinä tapauksessa.
[/quote]
Okei :(
Itselläni on ainakin toisinaan mennyt ohi itsestään.
Varsinkin rajumman flunssan jälkitautina olen saattanut saada lievän silmätulehduksen, on parantunut muutamassa päivässä itsekseen kun olen vain hoitanut sitä hyvin. (puhdistanut useita kertoja päivässä huuhtelemalla puhtaalla haalealla vedellä)
Tietty, jos tuo tulehdus osoittaisi yhtään pahenemisen merkkejä niin marssisin kyllä lääkäriin :)
joskus lähtee, joskus ei. usein vaikuttaa siltä, että lähtee, mutta tulee takaisin pian. lääkäriin vaan; aikakin voit olla varma että lähtee!
Jos on lievää, esim. vain punoitusta, voi silmää kokeilla huuhdella (ruiskulla) apteekista saatavalla fysiologisella suolaliuoksella tai keitetyllä ja jäähtyneellä vedellä. Hyvin voi mennä sillä ohi.
Jos on kunnon tulehdus, niin ei taida auttaa.
Jos on valonarkuutta niin eiköhän sen pitäisi jo viimeistään olla merkki lääkäriin menemisestä.
Tuo valonarkuus viittaa iriittiin - lääkärille on siis mentävä.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 17:32"]Jos on valonarkuutta niin eiköhän sen pitäisi jo viimeistään olla merkki lääkäriin menemisestä.
[/quote]
No mistä minä sen voisin tietää mitkä oireet tarkoittaa lääkärille menemistä??
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 17:58"]Tuo valonarkuus viittaa iriittiin - lääkärille on siis mentävä.
[/quote]
Ja pikaisesti
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:15"]
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 17:32"]Jos on valonarkuutta niin eiköhän sen pitäisi jo viimeistään olla merkki lääkäriin menemisestä. [/quote] No mistä minä sen voisin tietää mitkä oireet tarkoittaa lääkärille menemistä??
[/quote]
Tiedät sen seuraavalla kerralla. Iriitti nimittäin uusii helposti. Minäkin odottelin ekalla kerralla turhaan, että se menee ohi. Enää en odota, vaan menen heti kun alkaa punoittaa ja olla arka valolle. Irittikipu on ihan omanlaisensa, tunnistat sen kyllä.
Muista olla kiitollinen, jos kyseessä olikin vaan tavallinen sidekalvontulehdus.
4
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:35"]
Mikä on iriitti Ap
[/quote]
öhöm. ootko kuullut sellaisesta kuin internet? siellä kerrotaan asioita...
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:37"][quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:35"]
Mikä on iriitti Ap
[/quote]
öhöm. ootko kuullut sellaisesta kuin internet? siellä kerrotaan asioita...
[/quote]
Aivan. Et ilmeisesti ole nyt netissä?
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:35"]Mikä on iriitti
Ap
[/quote]
Googleta, en jaksa vetää lainauksia tänne.
Silmätulehdus ei mene itsestään ohi ellei ole allergiaa. Silloin se loppuu siihen että allergian aiheuttaja poistuu. Mene lääkäriin ja hoida tulehdus pois sillä se voi olla tarttuvaa ja jopa aiheuttaa sinulle iriitin joka ei ole ollenkaan kiva tauti.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:35"]Mikä on iriitti
Ap
[/quote]
Tää oli feikki ap
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 18:43"]
Silmätulehdus ei mene itsestään ohi ellei ole allergiaa. Silloin se loppuu siihen että allergian aiheuttaja poistuu. Mene lääkäriin ja hoida tulehdus pois sillä se voi olla tarttuvaa ja jopa aiheuttaa sinulle iriitin joka ei ole ollenkaan kiva tauti.
[/quote]
Höpsis. Iriitti ei aiheudu allergiasta. Iriitti on autoimmuunisairaus, jolle altistaa geenitekijä hbla-27, kuten ap varmasti jo tietää, kun on sen hakukoneella etsinyt. Tämän lainatun viestin voi todeta silkaksi huuhaaksi.
Mulla ollut kuukauden jo tulehdus molemmissa, ihan kamalaa ja kahdet antibiootit oli käytössä eikä auta, nyt edelleen ab tipat ja silmät sattuu ihan hirveesti. Mene lääkäriin jos alkaa rähmimään...