Miksi keskinkertaisuudet menevät yliopistoon?
Olen aina ihmetellyt, että miksi sinne yliopstoon pitää pyrkiä jos ei ole lahjakas millään osa-alueella? En usko, että hirveällä jäärällä, pänttääjällä ja ulkolukijalla on hirveästi annettavaa työpaikoilla tai yleisesti yhteiskunnalle.
Kyllä niiden parhaiden ja lahjakkaiden urat ovat sitten ihan eri luokkaa kuin esim. sellaisen joka ulkoluvulla ja sinnikyydellä päässyt yliopstoon tai korkeakouluun.
Tutkijatyypit ja älyköt ovat sitten erikseen.
Asiasta voi olla montaa eri mieltä, mutta esim. väitöskirjojen aiheita tutkiessa ihmettelen monesti, että kuinka paljon verorahoja tähänkin tutkimukseen on tuhlattu.
Kommentit (8)
No eikös tilanne siltä osin helpota, jos hallituksen suunnitelmat käyvät toteen ja jatkossa massat tekevät vain alemman korkeakoulututkinnon, eli kandin. Ja se on oikein.
Miksi eivät menisi? Aika moni työ edellyttää yliopistokoulutusta. Minäkin keskinkertaisuus kävin yliopiston, ja olen tyytyväinen keskinkertaisessa ammatissani.
Koska jotain täytyy tehdä elantonsa eteen?
Moneen työhön vaaditaan nykyään yliopistotutkinto.
Jos yliopistoon menisivät vain huippuälyköt, mistä saataisiin kaikki opettajat, lääkärit, kemistit, juristit, insinöörit, psykologit, papit, virkamiehet ja niin edelleen? Ihan perusammatit edellyttävät yliopistokoulutusta.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 13:00"]
Jos yliopistoon menisivät vain huippuälyköt, mistä saataisiin kaikki opettajat, lääkärit, kemistit, juristit, insinöörit, psykologit, papit, virkamiehet ja niin edelleen? Ihan perusammatit edellyttävät yliopistokoulutusta.
[/quote]
Itse en nyt sanoisi yhtään noista perusammatiksi.
Vastaus ap:n kysymykseen: koska voidaan! Jos me ei oltaisi yliopistoissa, meidän paikat veisi vielä keskenkertaisemmat ja kaikki kärsisi.
Tynnen monta keskinkertaisuutta, jotka menneet sinnikkyydellä yliopistoon. Tienaavat nyt hyvin tutkinnoillaan.
Tunnen myös älykkäitä, jotka eivät ole menneet. Tekevät satunnaista pätkätyötä halpisaloilta. Siis esim yksi todella älykäs on pubissa töissä. Puusepän tutkinto sillä on. (Äly näkyi koulussa matikan tunnilla. Tajus heti kaiken ja kokeista aina kymppejä, vaikka oli patalaiska.)