Missä ajassa näkee kuntoilun tuloksia oikeasti?
Jos käy salilla 3-4 kertaa viikossa, niin missä ajassa olisi odotettavissa jotain tulosta? Ylipainoa ehkä 15kg :O
En ole käynyt puntarilla, mut jossain vaiheessa otin vähän mittoja. Mietin, että haluaisin nähdä edes jotain tulosta niin siksi en ole vielä mitannut uudelleen 😂
Kommentit (15)
3-4 kk. Jos aloitit tammikuun alussa niin jaksa nyt edes vappuun.
Riippuu mitä tarkoitat tuloksilla? Jos teet kunnon painoilla, näkyy lihasten kasvu jo 1-2 kk sisällä, erityisesti siellä, missä rasvaa on vähemmän. Laihtuminen taas riippuu syömisestä.
Mitä nuorempi ja mitä paskempi kunto, niin sen paremmin kuntoilun tulokset rupeaa näkymään nopealla aikataululla.
1. Salilla pidetään kunnosta huolta.
2. Ruokavaliolla pudotetaan painoa.
Mitä tuloksia haluat nähdä? Kun lähtee nollasta liikkeelle, niin tuloksia näkee varsin nopeasti. Parissa viikossa esimerkiksi punnerrusten määrä kasvaa. Sehän siinä kuntoilussa onkin mukavaa, kun alussa suoritukset paranee vauhdilla.
Jos olet surkeassa kunnossa niin olethan varmistanut että osaat tehdä liikkeet turvallisesti ja muutenkin ohjelma on fiksu. Tuohon joku vamma niin niitä kiloja on pian 15 lisää.
Riippuu ihmisestä, lähtötasosta ja harjoitusmäärästä. Paino todennäköisesti lähtee ensin rivakkaan laskuun, kun nesteturvotus vähenee. Sitten tasaantuu laskien jälleen hitaasti. Suositus on muistaakseni 0,5kg viikossa. Jos kilo läskiä on sentti vyötäröllä, niin reilu tuuma kuukaudessa.
Itse rullaluistelin yhtenä kesänä joka toinen päivä 15 kilometrin lenkin. En huomannut olossani mitään eroa, kunnes kerran jouduin juoksemaan bussiin. Hengästyin kuten ennenkin, mutta hengitys tasaantui paljon nopeammin, joten hapenottokykyni oli parantunut.
Kun kävin aikoinani punttiksella, puolessa vuodessa penkkitulos nousi 55 kilosta 90 kiloon ja vedin yhden leuan sijasta 10 leukaa. Ei se tosin päällepäin näkynyt mitenkään. Naisilla muutokset ovat testosteronin vähyyden vuoksi vielä pienempiä.
Eikä sillä, etteikö kuntoilu aina olisi hyväksi terveydelle.
Jos aloitit salin, niin tuo on hyvä lähestyminen, että otit mittoja, etkä katso painoa.
Salilla voi paino aluksi jopa kasvaa, koska lihas painaa enemmän kuin rasva. Vyötärö kuitenkin kapenee.
Ruokavalio toki on tehokkain laihdutuskeino mutta liia tiukka dieetti ei sovi yhteen treenaamisen kanssa, koska se vie voimat.
Riippuu vähän mitä tulosten näkemisellä tarkoittaa. Jos ei treenaa itseään ihan tukkoon ja ehtii palautua, niin kyllä jo parissa-kolmessa viikossa huomaa, että rautaa nousee enemmän. Ei sillon vielä peilistä mitään huomaa.
Peilikuvassa huomaa pientä muutosta parissa-kolmessa kuukaudessa. Ja merkittävä muutos vaatiikin jo sitten useampia kuukausia. Jopa vuosia.
Ruokavalion muutoksella laihdutus ja painonhallinta toteutetaan, ei liikunnalla. Liikunta tietenkin on hyväksi mutta jos ei liiku jo entuudestaan, niin sitä ei kannata aloittaa ennen kuin keho on tottunut uuteen ruokavalioon ja painoa on hiukan tippunut. Muutoin laihdutusyritys on erittäin todennäköisesti tuhoon tuomittu.
Joskus kuulin sanottavan, että 10 kerran jälkeen alkaa itse huomata muutosta. Allekirjoitan tämän. Mutta itse olen harrastanut 1.5 vuotta, eivätkä muut ole juuri huomanneet eroa. Läski on muuttunut lihakseksi, paino on sama, vyötärö hiukan kapeampi. En ole mitenkään atleettisen näköinen 😄
Vierailija kirjoitti:
Jos olet surkeassa kunnossa niin olethan varmistanut että osaat tehdä liikkeet turvallisesti ja muutenkin ohjelma on fiksu. Tuohon joku vamma niin niitä kiloja on pian 15 lisää.
Mutta kuntosalille et tule aiheuttamaan jonoja ja sössimään kun et kuitenkaan osaa. T. Salikonkarit
Laitoin ruokavaliota vähän remonttiin, en noudata mitään hillitöntä super hyper ruokavaliota, mutta kunhan yritän syödä säännöllisesti ja terveellisesti. En hirveästi syönyt herkkuja aiemminkaan, kunhan lösötin sohvalla ja söin silloin kun oli nälkä.
Haluaisin siis nähdä jotain kiinteytymistä, aloitin viime vuoden puolella ja toivon et kiinnostus pysyy. Olen ennenkin käynyt salilla, mutta siitä on aikaa.
En sinänsä tee tätä edes ulkonäön vuoksi, vaan siksi kun en enää saanut purkkeja auki, ja joka paikkaa jomotti. Nyt alkoi kuitenkin kiinnostaa, että saanko vielä joskus ostaa vaatteita, jotka istuvat päälle. Tiesin että kukaan muu ei sitä.voi suoraan sanoa, olisi ollut kiva ehkä kuulla omia kokemuksia ja mitä on tehty.
Googleta.