Sain Cytotecit kotiin jälkityhjennystä varten, en muistanut kysyä syödäänkö ne
vai annetaanko liueta kielen alla, vai laitetaanko emättimeen?
Varsinaisesta tyhjennyksestä on 2 viikkoa ja pieni määrä raskausmateriaalia jäänyt kohtuun.
Kommentit (9)
Voit myös katsoa lääkeselosteen netistä. Olen myös tehnyt cytotecilla kotona tyhjennyksen, laitoin lääkkeen emättimeen..
Sain 2 tablettia, laitanko ne yhtä aikaa kuten varsinaisessa tyhjennyksessäkin (siinä laitettiin 2 kolmen tunnin välein)?
ap
Soita sinne sairaalaan, kukaan ei voi täällä tietää mitä sun lääkäris on suunnitellu.
Sen tiedän että emättimee laitetaan kai vaan pulikas tai neljäsosatabletti. Ja se pitää olla ammattilaisen laittama että menee kohdunsuulle, eikä vaan sinnepäin
Ei kai niitä nyt kotiin annettaisi muuten.
Seuraavassa ap sinulle yhden sairaanhoitopiirin potilasohje tyhjennykseen:
http://www.salpanet.fi/Public/download.aspx?ID=4102&GUID=%7B3DD2C42E-BD…
Minulla on käynnistetty synnytys cytotecilla ja kivut oli aivan kamalat.
laitetaan sekä emättimeen että suun kautta, mutta eri annoksilla! Jos otat tabut väärällä tavalla, voit saada ihan liian suuren annoksen ja hirveät supistuskivut.
Tosiaan varsinainen tyhjennys tehtiin kaksi viikkoa sitten laittamalla kaksi tablettia kerrallaan emättimeen kolmen tunnin välein. Ekat eivät vielä aiheuttaneet sietämättömiä kipuja (tokat kyllä), joten uskalsin laittaa.
Nyt on viitisen tuntia kulunut ja eipä ole tullut kohdusta mitään ulos.. :/ Kaipa sinne päivystykseen pitää huomenissa taas soitella.
ap
laitetaan sekä emättimeen että suun kautta, mutta eri annoksilla! Jos otat tabut väärällä tavalla, voit saada ihan liian suuren annoksen ja hirveät supistuskivut.
pitäisi lukea ´pakkauksessa ja reseptissä.