äidit ovat läskejä!!
Nyt se on selvitetty, senkin lihapullat: http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/2012100816174220_rb.shtml
Eikö kukaan ajattele lapsia?
Kommentit (13)
Olisi silti totuudenmukaisempaa puhua koko väestöstä ja sanoa, että länsimaalaiset ihmiset ovat "läskejä".
Viestistäsi muuten huokuu ssri-lääkkeen puutos. ;)
sillä itse olen hoikka. Raskaana ollessakin paino pysyi täysin normaalipainoisen lukemissa.
Nyt puolivuotta lapsen syntymän jälkeen painoindeksini noin 18,5 :)
Minua eniten ihmetyttää ne äidit jotka raskauden/synnytyksen jälkeen syyttävät raskautta ylipaino-ongelmistaan!
TODELLA huono tekosyy antaa kropan rupsahtaa.
no minä en ole.
Olisko sinulla mitää sanottavaa itse aiheeseen vai puhutaanko vain sinusta?!
Mutta hieno, että et ole. Etkä varmasti halua periyttää lihavuutta lapsillekkaan, joten odotettavissa onkin vain hoikkia ja terveitä lapsia.
Ennen puhuttiin bmi 30 ja yli, jotta oli varsinaisesti liikalihava. Nykyään raja tuntuu olevan bmi 25 ja aika moni nainen on bmi 23-27.
Ise huudat, että äidit ovat läskejä, vaikka niitä on vain 35%. Itse kulun enemmistöön, eli olen normaalipainoinen.
no minä en ole.
Olisko sinulla mitää sanottavaa itse aiheeseen vai puhutaanko vain sinusta?!
Mutta hieno, että et ole. Etkä varmasti halua periyttää lihavuutta lapsillekkaan, joten odotettavissa onkin vain hoikkia ja terveitä lapsia.
No kyllä 25 ja yli on jo melkoisen pullea.
Kaikki mammolahkon jäsenet on hoikkia. Vai miten se nyt menikään, onkohan suunta kuintekin nousu suuntainen.
Hemmetin läskit, vähän voisivat katsoo. Te mammat teette takuu varmasti hyvää tuoreiden äitien minäkuvalle.
Eihän mitenkään ensimmäisen lapsensa saatuaan voi olla hieman masentunut ja väsynyt. Tai kaikki olla uutta ja olo hirvittävän epävarmaa. Kaiken tämän lisäksi kerännyt raskauden aikana painoa tuntuvasti, eikä se paino ihan heti lähtenytkään putoamaan synnytyksen jälkeen. Niimpä, mitä päästi itsensä siihen kuntoon.
ja toiset sitten taas eivät ole.
Entä sitten?
Ihmisen elopaino ja ulkonäkö ovat muuttuvia asioita. Eri elämäntilanteissa vaihtuvia, siis.
Kun lapset ovat vauvaiässä ja oma jaksaminen yövalvomisineen on ihan hiuskarvan varassa, tulee syötyä epäterveellisemmin kuin muulloin. Näin oli ainakin minulla: yöimetykset kuluttivat energiaa ja sitä tuli napattua vaikkapa suklaasta.
Kun lapset kasvoivat, ja heidän kanssa ulkoiltiin ja syötiin terveellistä kotiruokaa, paino laski.
Kun lapset menivät päiväkotiin ja palasin töihin, laihduin silkasta stressistä viisi kiloa.
Nyt olen 45-vuotias, ja aineenvaihdunnan ja hormonitoiminnan muuttuminen näkyy herkästi vyötäröllä. Bmi on edelleen silti 24,2, joten en ala tästä panikoida. Pidän vain painon suht tasaisena.
Itse asiassa eläkeikäisillä on jo tutkitusti TERVEELLISEMPÄÄ olla lievästi YLIPAINOINEN, eli bmi 25-30 kuin jos se olisi ns. normaalipainon rajoissa, tiesittekös sitä?
Tässä uutinen Hesarin arkistosta 29.1.2010:
"Washington. Seitsemänkymmentä vuotta täyttäneiden ei pitäisi tuijottaa liikaa painoindekseihin. Tuoreen australialaisen tutkimuksen mukaan ylipainoiset vanhukset elävät todennäköisesti pidempään kuin muut samanikäiset.
Tutkimuksessa seurattiin 9000:ta 70-75-vuotiasta miestä ja naista kymmenen vuoden ajan. BMI-painoindeksin perusteella ylipainoiseksi luokitelluilla oli 13 prosenttia pienempi todennäköisyys kuolla tutkimusjakson aikana kuin muilla seurannassa olleilla.
Etu ei kuitenkaan koskenut lihavia eli niitä joiden painoindeksi on yli 30.
Tutkimus julkaistiin Journal of the American Geriatrics Society -lehdessä."
Että ap hyvä, ei kannata vaahdota noin kiivaasti asiasta, joka ei ole mustavalkoinen.
No kyllä 25 ja yli on jo melkoisen pullea.
kyllä se saa olla yli 30 ennen kuin voimme sanoa pulleaksi :)
Oikeasti liian laiha sanoo bmi25 olevan pullea. Normaali paino.
Muistetaanpa, että suomalaiset miehet ovat vielä lihavapia kuin naiset. Ja isät ruokkivat nykyaikana myös lapsiaan.
Sagimin Anuko se siellä?
Eikö olekin ihanaa olla itse täydellinen ihminen.
eli 65% ovat normaalipainoisia tai hoikkia.