Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asumattoman okt:n "talvehtiminen"

Vierailija
27.09.2012 |

Nyt tarvittaisiin apua. On siis myytävänä oleva omakotitalo, joka tod.näk. jää myymättä talven yli. Olen nyt laittanut lämpötilan siellä 10 asteeseen (sähkölämmitys).

Miten vesiputket? Vettä ei käytetä. Pitääkö nuo vesiputket jotenkin tyhjentää, jotta eivät jäädy talvella?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka aioit tyhjentää? Naiset...

Vierailija
2/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin siis olen nainen ja tyhmä tässä LVI-asiassa, ja haluaisin neuvoja. Osaisitko neuvoa?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina. Heillä oli kesämökkinä 50-luvun rintamamiestalo kaikilla mukavuuksilla, ja lähtiessä laitettiin vedet poikki talveksi. Eli päävesisulku pitää pistää kiinni, ja hanoista lasketaan vettä niin kauan että ovat tyhjiä.



Mutta-> putkien tyhjentämisestä voi seurata se ongelma, että hajulukot kuivavat ja ilmestyy viemärin hajua asuntoon. Voi haitata myyntiä, joten asiasta pitää infota välittäjää. Älä vaan erehdy tekemään sitä virhettä, että laitat viemärien päälle tulpat, koska jos vesilukon kiristys pettää, niin siitä tulee tulva ja kosteusremppa. Koettu on...



Yksi vaihtoehto on jättää hanat hiukan tippumaan, jolloin putket ei jäädy. Mutta tätä en pitäisi hyvänä neuvona.

Vierailija
4/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennusteiden mukaan vuodenvaihteessa alkanut kylmän ilman kausi ulottuu loppiaiseen asti. Sään purevuutta lisää pohjoistuuli. Pakkasen myötä lisääntyy myös vesijohtoputkien jäätymisriski, jota voi ehkäistä muutamilla yksinkertaisilla toimenpiteillä.



Normaalisti paksu lumipeite toimii suojaavana eristeenä maassa oleville putkille. Tänä vuonna jäätyminen on eteläisessä Suomessa lumen puuttumisen vuoksi todellinen uhka, mikäli putket ovat aiemminkin jäätyneet. Tilannetta voi helpottaa tekemällä tilapäiseristyksiä riskialttiille paikoille kasaamalla lunta, maata tai eristemateriaalia putkireittien kohdille. Jäätyminen estetään myös pitämällä pieni virtaus putkissa.



"Kaikkien ilo on, että jäätyneiden putkien sulatusta ei jouduta tekemään pyhinä hälytystyönä", toimitusjohtaja Jari Syrjälä LVI-Tekniset Urakoitsijat ry:stä muistuttaa.



Sisällä rakennuksessa kannattaa tarkistaa, ettei vesimittarin ja lähellä ulkoseiniä olevien putkien ympäristössä ole avoimia luukkuja tai ilmanvaihtohormeja. Seinää vasten asetetut eristyslevyt vähentävät pakkasen ja tuulen yhteisvaikutusta.



Vesimittarin ympäristön lämpötila tulee pitää plussan puolella. Eristämiseen voi käyttää esimerkiksi mattoja, peitteitä ja eristysvillaa. Auton sisätilan lämmitin on turvallinen pienen teknisen tilan lisälämpölaite. Kuumailmapuhallinta ei pidä käyttää.



Myös ilmastointikojeiden lämmityspatterit jäätyvät nopeasti, ellei patteriin virtaa riittävästi lämmintä vettä. Automatiikan toiminta ja veden riittävyys kannattaa tarkistaa säännöllisesti tai muuttaa virtauspiirit jäätymisen kestäviksi. Tuulikaappien lämminilmakojeiden jäätyminen estetään varmistamalla, että ulko-ovien tiivisteet ovat ehjät ja riittävät ja ovet sulkeutuvat kunnolla.



Vapaa-ajan asunnolla kannattaa pitää turvallinen peruslämpö ja lattialämmitys päällä. Tarkastuskäynnin yhteydessä voi sisätilojen väliovet jättää auki.



Jos kaikista varotoimenpiteistä huolimatta putket pääsevät jäätymään, niiden sulattaminen vaatii oikeita menetelmiä ja laitteita. Äkkinäisellä, liian kuumalla sulattamisella aiheutetaan vain lisävahinkoja, jopa tulipalon vaara. Sulattaminen tulee jättää ammattitaitoisen LVI-liikkeen tehtäväksi. Jäätymisen syy kannattaa myös selvittää ja poistaa pikaisesti.

Vierailija
5/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja rintamamiestalo talvehti yksinään.

Jostain olen kuullut että 16 astetta olisi hyvä lämpötila pitää yllä. Sillä oli jotain tekemista kosteuden tiivistymisen kanssa.



Meillä oli ilmalämpöpumppu asetettu 16 asteeseen ja pattereissa pelkkä vesikierto päällä, öjlypoltin suljettuna.

Parina talvena suihkun sekoittaja korkkasi itsensä seinästä, oli siis päässyt jäätymään.

Vesi me suljettiin ettei suurempia vuotoja pääsisi tapahtumaan jos jossin prakaa.



Hiiren nakki tai pari kannattaa jättää ja tarkastaa ettei vintillä ole mitään rakoja joista linnut pääsevat sisälle.

Vierailija
6/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa melko korkealta...talossa siis sähkölämmitys, joten laskua tulee.

Onko tuo 10 astetta liian vähän?

Putket onkin eristetty vesimittarin ympäriltä, ja jonkinlainen lämpölamppu (suorakaiteen muotoinen) on mittarin lähellä. Se on päällä.

Mitenköhän tuon vedenkatkaisun kanssa sitten. Missä mahtaa sijaita tuo katkaisin?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo 16 asteen lämpötila kuulostaa melko korkealta...talossa siis sähkölämmitys, joten laskua tulee.

Onko tuo 10 astetta liian vähän?

Putket onkin eristetty vesimittarin ympäriltä, ja jonkinlainen lämpölamppu (suorakaiteen muotoinen) on mittarin lähellä. Se on päällä.

Mitenköhän tuon vedenkatkaisun kanssa sitten. Missä mahtaa sijaita tuo katkaisin?

ap

Vierailija
8/8 |
27.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katson mittarin vierestä. Muistaakseni siinä on joku vipu.

Joku puhui hajulukkojen kuivumisesta. Mut siis eikö ne kuivu joka tapauksessa, jos vettä ei käytetä?



Ja tuo vedenkatkaisu ja putkien tyhjentäminen kannattaa? jotteivat putket jäädy?



ap, jolla ei ole kokemusta okt-asumisesta, mutta on joutunut nyt huolehtimaan tällaisesta asiasta

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan yhdeksän